10 najlepszych atrakcji Madery. Co zobaczyć na Maderze? - BelSole

10 najlepszych atrakcji Madery. Co zobaczyć na Maderze?

Madera, wyspa wiecznej wiosny to idealne miejsce na wakacje o każdej porze roku. Co zobaczyć na Maderze? Jakie są największe atrakcje Madery? Podpowiadamy, co warto zobaczyć!

 

Zwiedzanie Madery, wakacje w 2021/2022

 

zwiedzanie Madery

Zacznijmy od tego, że Madera w przeciwieństwie do innych opisywanych przez nas atrakcji w Porto i atrakcji Lizbony pełna jest atrakcji naturalnych, parków, gór czy klifów w przeciwieństwie do atrakcji kulturalnych, których jest tutaj mniej. Na Maderę dostaniecie się samolotem z Polski, Niemiec czy Portugalii. Latają tutaj też biura podróży. Port lotniczy jest w Funchal i z tego miejsca dostaniecie się wszędzie na wyspę. Madera ma 801 km² oraz prawie 254 000 mieszkańców. Największym miastem Madery jest Funchal mające 111 000 obywateli. Jest to też doskonała wyspa na wypad w zimie czy na wczesną wiosnę – temperatury tutaj wahają się w roku od 20 do 26 stopni Celsjusza(średnio). Prócz ciekawych atrakcji, na wyspie odbywa się też wiele festiwali: wina czy na przykład festiwal kwiatów. Na wyspie zaopatrzycie się także w wyjątkowe pamiątki o których pisaliśmy w artykule o zakupach na Maderze.

 

Kolejka linowa z Funchal na Monte – Teleféricos do Funchal

 

Funchal kolejka

Kolejka linowa to zawsze fajne miejsce do zachwycania się widokami. Nie inaczej jest w Funchal. Wprawdzie trasa zajmuje tylko 15 minut (ok. 3 km), ale to wystarczy, aby zachwycić się panoramą stolicy i okolicy. Dolna stacja znajduje się naprzeciw Starego Miasta, za ulicą Rua D. Carlos I. Jest wiele kombinacji biletów, ale podstawowy, czyli tylko wjazd kosztuje 11 EUR.

 

Pałac Monte z tropikalnym ogrodem – Jardim Monte Palace Madeira

 

monte palace Madera

Jak już wjedziecie kolejką na Monte, koniecznie wybierzcie się do Pałacu Monte, a konkretnie do jego ogrodów. Ogród ma ok. 7 hektarów i został uznany za jeden z 13 najpiękniejszych w Europie. Miejsce to jest połączeniem tropikalnej fauny i flory ze sztuką. W ogrodzie zobaczycie część z lokalnymi roślinami np. paprociami drzewiastymi oraz fragmentem unikatowego lasu wawrzynolistnego, oraz część orientalną z rzeźbami, roślinami i budynkami przypominającymi kulturę Japonii i Chin.

Warto dodać, że spacerując po ogrodzie, możecie podziwiać, słynną kolekcję płytek ceramicznych (z XV – XX wieku), panel złożony z 166 glazurowanych płytek terakotowych zatytułowany „Przygoda Portugalczyka w Japonii” oraz grupę 40 paneli przedstawiających historię Portugalii. Na obejście ogrodu przeznaczcie ok. 3 godziny.

 

Zjazd na sankach ze wzgórza Monte – Carreiros do cesto

 

sanki Madera zjazd

Jak ponownie dostać się do Funchal? Możecie zejść na nogach, pojechać autobusem, wrócić kolejką linową, albo… zjechać na pojazdach przypominających sanie. Tradycja zjazdu saniami wywodzi się z XIX w., kiedy to trzeba było znaleźć sposób na transport pierwszych turystów. Pojazdem kieruje przeważnie 2 mężczyzn, którzy najpierw rozpędzają go, a potem stojąc na płozach, kierują nim. Początek trasy jest nieopodal kościoła Nossa Senhora do Monte, a koniec przy Livramento. Droga ma zaledwie 2 km, ale jest pełna zakrętów i stromizm. Na pewno na długo utkwi Wam w pamięci – bo sanie rozpędzają się do kilkunastu – a nawet kilkudziesięciu km/h.

 

Muzeum Ronaldo – CR7 Museu

 

Miłośnicy futbolu z pewnością nie odmówią sobie wizyty w Muzeum Ronaldo. Znajduje się ono w rodzinnym mieście piłkarza, czyli Funchal przy Av. Sá Carneiro – Praça do Mar nr 27. Bilet normalny kosztuje 5 EUR. Możecie zobaczyć tam m.in. wszystkie trofea CR7, listy of fanów, a także zrobić sobie zdjęcie z naturalnej wielkości figurką piłkarza.

 

Dolina Zakonnic – Curral das Freiras

 

dolina zakonnic Madera

Każdy, kto kocha krajobrazy, zachwyci się tym na Dolinę Zakonnic. Najlepszy widok jest z hotelu Eira do Serrado, skąd rozpościera się panorama na całą dolinę oraz okoliczne szczyty. Nazwa miasteczka oraz doliny pochodzi od wydarzenia, jakie miało miejsce w 1566 r. Mianowicie wtedy to zakonnice z klasztoru św. Klary z Funchal postanowiły w tym miejscu schronić się przed piratami.

 

Półwysep św. Wawrzyńca na Maderze – Ponta de São Lourenço

 

Ponta de Sao Lourenco

Półwysep Świętego Wawrzyńca to najdalej wysunięta na wschód część Madery. Aby dojść na sam skraj, trzeba pokonać ponad 3-kilometrowa trasę – w 1 stronę oczywiście. Trekking jest średniej trudności, ale ma kilka stromych podejść. W drogę zabierzcie koniecznie wodę i przekąski oraz krem z filtrem. Drzew tam nie uświadczycie, ale na trasie będzie okazja, aby popływać w oceanie. Trudy wędrówki rekompensują piękne widoki na skalne wyspy i strome klify. Jeśli lubicie robić zdjęcia i przestoje, na przejście trasy liczcie ok. 4 godziny.

 

Naturalne baseny skalne w Porto Moniz – Piscinas Naturais Velhas

 

Piscinas Naturais Velhas

Porto Moniz to niewielka miejscowość, leżąca na północnym-zachodzie wyspy, około godziny drogi autem z Funchal. To właśnie tutaj znajduje się kompleks naturalnych basenów skalnych. Ukształtowane zostały przez płynącą do oceanu lawę, która zastygając w wodzie, utworzyła niecki. W Porto Moniz są tak naprawdę 2 kompleksy. Pierwszy skomercjalizowany znajduje się w zachodniej części miasta. Jego dno zostało wyłożone płytkami, a do środka prowadzą szerokie stopnie. Zatem bez obaw można wskoczyć do wody. Drugi bardziej dziki znajdziecie we wschodniej części. Tutaj nikt nie ingerował w naturę. Dno jest kamieniste i ostre, ale woda czyściutka i pływają w niej małe rybki. Oba kompleksy w wodę zasilają rozbijające się o skały fale.

 

Klif Cabo Girão

 

cabo girao

Cabo Girao to drugi, po Norweskim Hornelen, najwyższy klif w Europie. Ma kształt brylantu i prawie 600 m n.p.m. Wspaniały widok zapewnia umieszczona na szczycie platforma widokowa ze szklaną podłogą. Jeśli macie lęk wysokości – nie polecamy, ponieważ pod stopami będziecie mieć widok na urwisko i ocean. Warto pamiętać, że pogoda na szczycie zmienia się bardzo szybko, dlatego zawsze zabierzcie ze sobą coś ciepłego i przeciwdeszczowego. Na Cabo Girão dojedzcie autobusem z Funchal, ale najlepiej jest pojechać samochodem. Wtedy możecie zostać na miejscu tak, jak długo macie ochotę.

 

SANTANA – MIASTECZKO Z BAJKOWYMI CHATKAMI

 

Santana Madera

W północno-wschodniej części wyspy leży miasteczko Santana. Słynie ono z tradycyjnych domków, zwanych palheiros. Mają one bardzo charakterystyczny styl. Dachy pokryte są strzechą, sięgającą ziemi, ściany są bielone wapnem i mają malutkie okna z okiennicami. Z boku chatki mają kształt trójkąta. Tradycyjnie były budowane z kamienia i miały 2 kondygnacje. Obecnie w każdym z nich jest albo sklepik, albo tematyczna ekspozycja. Jeśli pojedziecie do Santany na wiosnę (w kwietniu albo maju) to możecie natrafić na Fiesta do Limão, czyli święto cytryny.

 

Lewady na Maderze – Levadas

 

Levadas Madera

Lewady to kanały nawadniające. Doprowadzały wodę z północnej części Madery na bardziej suchą południową. Kanały są wykute w zboczach górskich, a 25 km z ponad 2 tys. km prowadzi przez specjalnie wydrążone tunele. Wzdłuż nich ciągną się ścierki, które z jednej strony służą osobom naprawiającym lawady, a z drugie turystom jako szlaki spacerowe. Trasy mają różne stopnie trudności oraz długości. Jeśli nie lubicie za dużo spacerować, a chcecie zobaczyć wiele rzeczy za jednym razem. Polecamy trasę PR 11 Vereda dos Balcões. Jest to najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Maderze. Zaczyna się w górskiej miejscowości Ribeiro Frio i biegnie ścieżką wzdłuż lewady, małym wąwozem oraz największym na świecie i wpisany na listę UNESCO lasem wawrzynowym. Trasa kończy się w punkcie widokowym Balcões.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz