Top 10: Co kupić w Bari i Apulii? Co przywieźć? Zakupy - BelSole

Top 10: Co kupić w Bari i Apulii? Co przywieźć? Zakupy

Apulia to region Włoch bogaty w pyszne jedzenie, oliwę, wino i warzywa. Jest to spichlerz Włoch. Co więc kupić w Apulii i Bari? Jakie pamiątki przywieźć i gdzie iść na zakupy? Oto poradnik zakupowy w 2021 i 2022 roku dla tego wyjątkowego regionu Włoch specjalnie od nas dla Was.

 

Zakupy w Apulii i Bari

 

Apulia to gorący region dlatego jadąc na zakupy do Bari czy innych pięknych Apulijskich miasteczek pamiętajcie by odpowiednio zabezpieczyć produkty wymagające lodówki jak sery. Jeśli lecicie samolotem z lotniska Bari to także pamiętajcie o limitach 100 ml dla płynów w bagażu podręcznym. Jeśli kupicie duże wino lub oliwę – musicie spakować go do bagażu nadawanego lub musicie zakupić je za bramkami na lotnisku. Weźcie ze sobą także torby plastikowe i folie bąbelkową do zabezpieczenia butelek czy ceramiki – możecie ją zakupić także na miejscu lub dostać od sprzedawcy.

Artykuł ten jest uzupełnieniem naszego tekstu: 13 potraw w Bari i Apulii, których warto spróbować, sprawdźcie go także!

 

Pumo di Grottaglie

 

pumo Apulia

Apulia i Bari to królestwo jedzenia, ale znajdziecie tutaj i inne ciekawe pamiątki. Pumi di Grottaglie to ceramiczne figurki pąków kwiatów i szyszek, które przynoszą właścicielowi szczęście. Termin pumo pochodzi od łacińskiego pomum, które oznacza owoc – i pochodzi od pogańskiej bogini Pomony, bogini owoców. Pumo powstają głównie w mieście Grottaglie, ale sprzedawane są wszędzie w Apulii. Kupicie je w różnych wersjach, także puste w środku z otworami na świeczki. Ceny od 2-3 EUR do 40 EUR za największe sztuki.

 

Oliwa z oliwek

 

oliwa Apulia

Apulia to obok Ligurii i Sycylii miejsce produkcji najlepszej oliwy we Włoszech. Apulia jest największym regionalnym producentem oliwy z oliwek we Włoszech z około 40% całkowitej włoskiej produkcji. Doskonała ciepła pogoda i klimat w Apulii powoduje, iż dużą część gruntów zajmują uprawy drzew oliwnych. Znajduje się tutaj wiele producentów oliwy z oliwek, także tych mniejszych, lokalnych z Apulii. Oliwę z Apulii kupicie w większości sklepów z regionalną żywnością, także w Bari. Cena to około 5 EUR za butelkę za Oliwę z Bitonto, Andrii czy Carovigno. 

 

Wino, Primitivo i Negroamaro

 

wino Apulia

Pomimo tego, iż Apulia oliwą stoi, warto zaopatrzyć się tutaj także w wino! Apulia produkuje 17 % całej produkcji włoskiego wina, uprawia się winorośl tutaj od tysięcy lat. Najpopularniejszymi winami, które warto kupić w Apulii i Bari to Primitivo z Manduria, 16 % czerwone słodkie wino idealne do deserów czy orchiette. Pas Dose, czyli wino musujące do serów i ryb – lekkie jako przystawka. Negroamaro produkowane na małych drzewkach alberelli, co samo w sobie jest specyficznym sposobem na produkcje wina. Ostatnią propozycją różowe wino Torre Testa Rose z winorośli Susumaniello – produkuje się go tylko 5000 butelek rocznie

 

Orecchiette

 

orechiette

Nie ma bardziej charakterystycznego i lokalnego makaronu w Apulii aniżeli Orechiette. Na ulicach można spotkać wiele babć, które robią słynny makaron w kształcie ucha z Apulii, Orecchiette. Zwykle podaje się go z sosem pomidorowym i lokalnym serem. Makaron można kupić w większości lokalnych sklepów z lokalnymi produktami lub bezpośrednio od babć na ulicy. Zdecydowanie zalecamy to zrobić, koszt zwykle wynosi około 1-2 EUR.

 

Dom Trulli w Apulii

 

dom w Apulii

Alberobello znane jest z domków Trulli. To małe białe domki, które służyły kiedyś jako budynki gospodarcze przy polach lub domki apulijczyków. Nie chodzi nam o małe breloki z trulli czy magnesy z trulli – ale o fizyczny, duży dom trulli w Apulii który możecie kupić. Ile kosztuje dom w Apulii? Na portalach z nieruchomościami takimi jak idealista zniszczony dom trulli z działką może kosztować już 15 000 EUR! Oczywiście należy go odpowiednio odrestaurować według wszelkich zasad dla zabytków w Apulii.

 

Kosmetyki z oliwą z oliwek

 

kosmetyki z oliwek

Dzięki tej ogromnej produkcji oliwy z oliwek w Apulii, używa jej się nie tylko do jedzenia ale i także do kosmetyków. Z oliwek produkuje się tutaj mydełka, żele pod prysznic, maseczki, szampony czy masła do ciała. Ceny mydełek z oliwy z oliwek zaczynają się już od 1 EUR.

 

Cacioricotta

 

Cacioricotta

Jest to rodzaj włoskiego białego sera, nie tak miękka jak Ricotta, jest twardsza i krusząca się. Robi się ją z mleka krowiego, koziego lub owczego. Produkowana jest na wiosnę. Smak jest lekko słony i delikatny, doskonały do makaronów, kanapek lub oliwy. Nam pasuje do apulijskich win, w tym Pas Dosi czy Primitivo.

 

Wyroby z wikliny i trzciny

 

Co jeszcze kupić w Apulii i Bari? Apulia znana jest także z wyrobów z wikliny i trzciny. Kupicie tutaj koszyki, kapelusze czy torby. Nie jest to najpopularniejsza pamiątka z Apulii, jest jednak praktyczna!

 

Cartapesta, Papier-mâché z Lecce

 

cartapesta

Apulia nie była bogatym regionem, dlatego też artyści nie dysponowali drogimi materiałami jakimi były marmur czy drewno. Dysponowali natomiast papierem i klejem, który pozwalał im tworzyć figurki do kościołów w technice cartapesta, Lecce słynie z sztuki papier-mache. Kultura Cartapesta w Lecce powstała w XVII wieku i od tego czasu jest to popularna technika z której znane jest Lecce i Apulia. Możecie zakupić małe figury jako pamiątki, jednak pamiętajcie, ze te rękodzieła tanie nie są – nadają się do domowych ołtarzyków. Jest to jedna z ciekawych atrakcji Lecce.

Taralli

 

taralli

Na koniec mała przekąska, którą możecie kupić w Apulii i Bari czyli Taralli! To małe precelki z ciasta podobne do paluszków. Doskonałe do serów czy wina.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz