Gdzie leży Albania? Gdzie jest? Położenie na mapie - BelSole

Gdzie leży Albania? Gdzie jest? Położenie na mapie

Planujecie wakacje lub szukacie po prostu Albanii na mapie, zastanawiacie się gdzie leży Albania w jakim miejscu na kontynencie? Czy Albania jest w Europie? Czy może Albania jest w Azji? Oto odpowiedź na te ciekawe pytania

 

Gdzie leży Albania, gdzie jest?

Albania to kraj leżący na półwyspie bałkańskim, niecałe 750 km w linii prostej z Polski. Albania leży Na południe od Chorwacji i Czarnogóry zaraz obok Grecji i Północnej Macedonii. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, Jońskiego oraz oczywiście Śródziemnego stąd w Albanii tyle pięknych plaż. Linia brzegowa stanowi 316 km.

W większości Albania to niewielki (powierzchnia: 28 748 km²) kraj górzysty, niewielki jego procent stanowią niziny – głównie nad morzem. Najdalej wysunięte punkty Albanii: północny 42°39’N, południowy 39°38’N, zachodni 19°16’E, wschodni 21°04’E. Jeśli chodzi o klimat Albanii to Albania leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o śródziemnomorskiej odmianie. Kraj jest podzielony na cztery regiony fizjograficzne, północne Pasmo Górskie, centralne Pasmo Górskie, południowe Pasmo Górskie i zachodnie Niziny

Sąsiadami Albanii są Czarnogóra, Kosowo, Macedonia północna, oraz Grecja – przez morze blisko z Albanii do Włoch. 

 

Czy Albania leży w Europie?

Tak, geograficznie Albania należy do Europy, nie należy jednak do Unii Europejskiej ani Schengen. Pomimo tego, że Albania leży w Europie, blisko jej do bliskiego wschodu przez to, iż większość, bo ponad 60% stanowią w Albanii muzułmanie. Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda Albania, zobaczcie najlepsze atrakcje i zabytki Albanii.

 

Położenie Albanii Mapa

Przygotowaliśmy dla Was specjalną mapę z położeniem Albanii, która już do końca odpowie Wam na pytanie gdzie znajduje się Albania. 

gdzie leży Albania mapa

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz