11 najpiękniejsze miasteczka i miasta w Lacjum w okolicy Rzymu. Jakie wybrać? Gdzie jechać? - BelSole

11 najpiękniejsze miasteczka i miasta w Lacjum w okolicy Rzymu. Jakie wybrać? Gdzie jechać?

Czy w Lacjum są ładne miasteczka i miasta prócz Rzymu? Czy są tu ładne wioski takie jak w Toskanii? Są, przygotowaliśmy dla Was listę 11 najpiękniejszych miejscowości w Lacjum, najładniejszych miejsc w Lacjum. Zapraszamy na przewodnik!

 

Jakie miasteczko w Lacjum wybrać

 

Wszystkie z poniższych miejscowości i miasteczek w Lacjum są w odległości wycieczki z Rzymu, najbliższe w okolicach 30 km od Rzymu, najdalsze około 140 km od Rzymu. Bez obaw, w większość miejsc dostaniecie się bez problemu, jeśli już znudzą się Wam atrakcje Rzymu. Zacznijmy więc przegląd najładniejszych miejscowości w Lacjum.

 

Anagni

 

Anagni Lacjum

Anagni znane jest z tego, że po pierwsze jest perłą architektury i pięknym miasteczkiem, a po drugie z tego, że jest miastem papieży. Urodziło się tutaj, aż czterech papieży, Innocenty III, Aleksander IV, Grzegorz IX oraz Bonifacy VIII. Anagni leży na wzniesieniu nad doliną Sacco, zdobiąc krajobraz Lacjum. To przepiękne włoskie miasteczko pełne małych i wąskich uliczek, a także doskonałych widoków z samego miasta na dolinę Sacco. Polecamy udać się zwłaszcza do Museo della Cattedrale di Anagni!

Gdzie jest Anagni? Anagni znajduje się 40 km na południowy-wschód od Rzymu (dojedziecie tutaj włoską autostradą A1)

 

Castel Gandolfo

 

Castel Gandolfo

Castel Gandolfo może być Wam znane z telewizji, dzięki rezydencji papieskiej mieszczącej się nad jeziorem w Castel Gandolfo. Co ciekawe Pałac Papieża, ma status eksterytorialny, więc nie podlega włoskiemu prawu. Castel Gandolfo znajduje się nad jeziorem Albano, więc spacerując uliczkami miasteczka będziecie mieć piękny widok na to jezioro.

Gdzie jest Castel Gandolgo? Castel Gandolfo znajduje się 26 km w Lacjum, na południowy-wschód od Rzymu.

 

Civita di Bagnoregio

 

Civita di Bagnoregio

Umierające miasto w Lacjum To kolejne piękne miasto na wzgórzu i klifie. Dostać się tutaj można tylko kładką/mostem Ponte Panoramico di Civita. Civita, zamieszkiwana tylko przez 16 osób! To lekko wyniszczone, ale przepiękne miasteczko – niestety erozja skał oraz samych budynków postępuje i zagraża miastu i jego fundamentom. Może to właśnie pora by je zobaczyć zanim zapadnie się pod ziemię?

Gdzie jest Civita di Bagnoregio? Civita di Bagnoregio znajduje się w Lacjum, 124 km na północ od Rzymu.

 

Fossanova

 

Fossanova Lacjum

To w zasadzie zespół kościelny w Lacjum blisko Priverno. Znany jest z pięknej architektury i gotyku oraz tego, że to tutaj zmarł katolicki filozof św. Tomasz z Akwinu. Sam kościół, w pierwszej formie powstał w 1135 roku. Za uwagę zasługuje nie tylko kościół, ale i inne części opactwa, dzwonnica, szpital, ogrody czy budynki gospodarcze pobliskiego gospodarstwa. To jedna z najpopularniejszych atrakcji regionu!

Gdzie jest Fossanova? Opactwo Fossanova znajduje się w Lacjum, 113 km na południowy-wschód od Rzymu.

Zobaczcie co koniecznie kupić w Lacjum.

Gaeta

 

Gaeta

Mało jest na tej liście miejscowości w Lacjum nad morzem – oto pierwsza z nich czyli Gaeta. To urokliwe miasto położone jest na cyplu i zboczach Torre di Orlando. Znajdziecie tutaj wiele zabytków i ciekawych miejsc. Od Castello Aragonese po piaszczyste plaże w pobliżu centrum Gaety. Idealne miejsce na plażowanie w okolicach (dalekich) Rzymu.

Gdzie jest Gaeta? Gaeta znajduje się w Lacjum, 170 km na południe od Rzymu.

 

Palestrina

 

Palestrina

Rzym za drogi? Palestrina będzie zdecydowanie tańsza! Palestrina to urocze miasteczko blisko Rzymu, jednak największą atrakcją Świątynia Fortuny znajdująca się w centrum. To duży kompleks religijny zbudowany w 204 r p.n.e. Świątynia była poświęcona bogini Fortunie, przywoziło się tutaj swoje nowonarodzone dziecko – miało to pomóc w przeżyciu dziecka. Świątynia zbudowana jest z wielu tarasów i głównej części na samej górze, jest to główna ale nie jedyna atrakcja Palestriny. Polecamy po prostu iść na spacer po miasteczku, napić się cappuccino i po prostu odpocząć!

Gdzie jest Palestrina? Palestrina znajduje się w Lacjum, 40km na wschód od Rzymu.

 

Subiaco

 

Subiaco

W Subiaco prócz uroczego centrum znajdują się popularne religijne destynacje i atrakcje, w tym Santuario del Sacro Speco oraz Monastero di San Benedetto. Monasterium to opactwo mieszczące się zaraz przy skalnej ścianie z grotą Świętego Benedykta, który żył tutaj w VI wieku. Piękne są nie tylko warunki w jakich umiejscowione jest opactwo, ale i bogato zdobione wnętrze. Świątynia i zespół budynków nam przypominał trochę greckie Meteory.

Gdzie jest Subiaco? Subiaco znajduje się w Lacjum, 74 km na wschód od Rzymu.

 

Sutri

 

Sutri

Sutri to starożytne miasteczko w Lacjum niedaleko Viterbo. Warto tutaj podejść do romańskiej katedry, etruskańskiej nekropolii, ruin murów miejskich oraz amfiteatru rzymskiego wykutego w skale. Sutri jak inne miasteczka z tej listy to idealny przykład na czym polega włoski klimat!

Gdzie jest Sutri? Sutri znajduje się w Lacjum na 50 km na północ od Rzymu.

 

Trevignano

 

Trevignano Romano

Trevignano Romano to miejscowość znajdująca się nad jeziorem Lago di Bracciano. Z Rocca degli Orsini czyli skale w centrum miasta będziecie mieć piękny widok na Trevignano i jezioro. Po drodze na szczyt, możecie wpaść do Chiesa di Santa Maria Assunta. Ogólnie Trevignano to doskonały pomysł jeśli lubicie ładne miasteczka i jeziora, nam się trochę skojarzyło z Como.

Gdzie jest Trevignano? Trevignano znajduje się w Lacjum, 60 km na północ od Rzymu.

 

Viterbo

 

Viterbo

Viterbo to dość spore miasto w porównaniu do poprzednio tutaj wymienionych. Jednak pomimo rozmiaru nadal poczujecie tutaj klimat małego włoskiego miasteczka. Warto w Viterbo zobaczyć Pałac Papieży oraz Katedrę w Viterbo. Nie zapomnijcie oczywiście przejść się także po mieście i po prostu wchłaniajcie włoski klimat!

No i najważniejsze, możecie też po prostu wybrać Rzym!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz