12 tanie i darmowe atrakcje w Rzymie i okolicy, budżetowe i tanie zwiedzanie Rzymu - BelSole

12 tanie i darmowe atrakcje w Rzymie i okolicy, budżetowe i tanie zwiedzanie Rzymu

Rzym potrafi być drogi, jego atrakcje także mogą kosztować sporo. Jak jednak zwiedzać Rzym tanio? Jakie są tanie atrakcje w Rzymie? Gdzie są darmowe atrakcje w Rzymie? Oto poradnik gdzie znaleźć budżetowe atrakcje w Rzymie oraz jako tanio Rzym zwiedzać. Zapraszamy!

 

Tanie zwiedzanie Rzymu?

 

tanie bilety Rzym

Jeśli zadajcie sobie pytanie w głowie czy w Rzymie są darmowe atrakcje, to odpowiemy, że jest ich pełno i wystarczą na pewno na co najmniej weekend w Rzymie. Jest ich tyle, że mieliśmy problem z wyselekcjonowaniem najlepszych – dlatego zobaczycie też zbiorcze darmowe i tanie atrakcje w Rzymie. Opowiemy jak dostać darmowe bilety do niektórych atrakcji oraz powiemy które z atrakcji w Rzymie są darmowe w niedzielę. Zapraszamy na budżetowe zwiedzanie Rzymu!

 

Fontanna di Trevi

 

Fontanna di Trevi

Na początek zjawiskowa atrakcja Rzymu, o ile nic nie wrzucicie do środka Fontanny di Trevi to jest w pełni darmowa! Ta powstała w 1762 roku fontanna zaprojektowana przez Nocole Salviego to jedna z najlepszych atrakcji i zabytków Rzymu. Jej nazwa pochodzi od skrzyżowania 3 dróg przy której się mieści (tre vie) Delle Muratte, De’Crocicchi i Poli. Fontanna jest na prawdę sporych rozmiarów, mierzy ponad 26 m wysokości i 49 m szerokości.

Napełniały ją przez lata akwedukty o długości nawet 13 km z pobliskich wzgórz.

 

Gianicolo, Janikulum

 

Gianicolo
Widok z Gianicolo

To urocze miejsce w okolicach Zatybrza gdzie możecie udać się na przechadzkę na małe wzgórze z pięknym widokiem na Rzym. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w Rzymie, do tego całkowicie darmowy! Na wzgórzu Janikulum znajduje się park z widokiem na panoramę centrum Rzymu.

Na górze znajdziecie Parco del Gianicolo, Ogród Botaniczny oraz pomnik Giuseppe Garibaldiego przy placu którego znajdziecie najlepszy punkt widokowy na miasto w tej części Rzymu.

Pamiętajcie, że wzgórze Janikulum nie należy do słynnych 7 wzgórz Rzymu.

 

Bazylika Świętego Piotra w Rzymie

 

Bazylika Świętego Piotra

Jedna z najlepszych atrakcji Watykanu, czyli Bazylika Świętego Piotra jest zupełnie za darmo! Co prawda oczekiwanie w kolejce może Was przyprawić o zdenerwowanie, zwłaszcza w sezonie – ale uwierzcie nam, jest to jedna z piękniejszych świątyń we Włoszech. Najlepiej udać się na zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra poza sezonem, kiedy odwiedziliśmy Rzym w lutym, czekaliśmy tylko 15 min na wejście.

 

Schody Hiszpańskie

 

Schody hiszpańskie

Kolejna zupełnie darmowa atrakcja rzymska. Te 135 schodów stanowią jedną z popularniejszych atrakcji w Rzymie. Prowadzą one na wzgórze do kościoła Trinita dei Monti oraz kolejnej darmowej atrakcji Rzymu, czyli Ogrodów Villi Borghese. U podstaw Schodów Hiszpańskich leży Plac hiszpański. Możecie się tutaj poczuć jak w filmie Rzymskie wakacje.

 

Darmowa niedziela w Muzeum w Rzymie

 

niedziela muzeum Rzym

To chyba najciekawsza opcja dla szukających okazji w Rzymie. Każda pierwsza niedziela miesiąca to darmowe wejścia do publicznych muzeów dla wszystkich zwiedzających w Rzymie. Oczywiście do wielu dostęp jest ograniczony slotami czasowymi, jednak akcja Domenica al Museo to coś co powinniście mieć na uwadze planując wycieczkę do Rzymu w niedzielę. Do jakich muzeów jest darmowe wejście w Rzymie w pierwszą niedzielę miesiąca? 

 • Koloseum i Forum (wstęp ograniczony slotami czasowymi)
 • Galleria Borghese (jednak trzeba opłacić rezerwację 2 EUR)
 • GNAM Galleria Nazionale Arte Moderna
 • Museo nazionale Etrusco di Villa Giulia (Muzeum Narodowe Etrusków)
 • Museo HC Andersen, Museo M. Praz, Museo Boncompagni Ludovisi per le Arti
 • Museo nazionale Romano
 • Galleria nazionale d’Arte Antica Palazzo Barberini (narodowa galeria sztuki antycznej Palazzo Barberini)
 • Galleria nazionale d’Arte Antica Palazzo Corsini
 • Galeria Spada
 • Museo nazionale di Palazzo Venezia
 • Museo nazionale di Castel Sant’Angelo (wstęp ograniczony)
 • Museo Nazionale d’Arte Orientale „G. Tucci” (Narodowe Muzeum Sztuki Wschodniej G. Tucci)
 • Museo nazionale Preistorico Etnografico „L. Pigorini”
 • Museo nazionale delle Arti e Tradizioni Popolari
 • Museo nazionale dell’Alto Medioevo
 • Museo nazionale degli Strumenti Musicali (Narodowe Muzeum Instrumentów Muzycznych)
 • Scavi di Ostia Antica (wykopaliska Ostia Antica)

(Za blogiem romabella.com)

Pamiętajcie, że darmowy jest zazwyczaj tylko wstęp tylko do muzeów czy obiektów bez zwiedzania na przykład czasowych wystaw.

 

Niedziela w Muzeach Watykańskich

 

Muzeum watykańskie darmowe bilety

Bogate Muzea Watykańskie możecie za to odwiedzić za darmo w OSTATNIĄ niedzielę miesiąca. Za darmo można zwiedzać Muzea Watykańskie z darmowym biletem od 9:00 do 14:00 w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, jednak z wyjątkami podczas świąt katolickich, jednak wtedy zazwyczaj Watykan oferuje inne zastępcze dni. Uwaga, bo kolejki wtedy do Muzeów Watykańskich są jeszcze większe niż zwykle.

 

Panteon

 

Panteon

Tak do Panteonu w Rzymie można wejść za darmo od poniedziałku do piątku! Świątynia wybudowana w 125 roku dziś jest Świątynią katolicką do której wystarczy odstać w kolejce żeby wejść do środka za darmo. Jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu, jej charakterystycznym elementem jest duża, ponad 43 metrowa kopuła Panteonu, niezwykłe dzieło architektoniczne jak na swoje czasy. Nazwa Panteon pochodzi od greckiego Panteion czyli dla wielu bogów.

Zwróćcie uwagę na charakterystyczny portyk na górze kopuły dające naturalne światło w świątyni.

 

Piazza Navona

 

Piazza Navona

To jeden z najpopularniejszych placów w Rzymie, znajdziecie tutaj wiele urokliwych kawiarni, restauracji oraz zabytków takich jak Fontanna dei Quattro Fiumi, Fontana di Nettuno, Fontanna del Moro czy kościół Sant’Agnese in Agone (do niego też możecie za darmo wejść). To miejsce to małe nieoficjalne serce starego Rzymu, gdzie mieszkancy zbierali się na stadionie Domicjana, który niegdyś się w tym miejscu znajdował.

 

To Papież!

 

Papież

Czy możemy powiedzieć, że Papież i jego odprawiane msze to także atrakcja w Rzymie? Owszem, i do tego są w pełni darmowe. Zdarzały się nawet przypadki, że Papież spotykał zwiedzających Muzea Watykańskie przypadkiem na korytarzach. Zwyczajowo też Anioł Pański był odprawiany z Papieżem w Watykanie w każdą niedzielę – więc wtedy też możecie zobaczyć Papieża na Placu Świętego Piotra.

 

Via Appia, Droga Appijska

 

Via Appia

To najsłynniejsza droga na świecie, a także do tego darmowa atrakcja Rzymu. To najstarsza droga Rzymska łącząca Kampanię i Apulię z Rzymem. Wybudowano ją pomiędzy 312 i 264 r p.n.e. Via Appia Antica znajdziecie na południu Rzymu, dojedziecie tutaj autobusami 118 i 218 lub możecie podjechać rowerem. Spacer może być długi, ale sam Park okalający Via Appia jest urokliwy.

Gdzie jest via Appia w Rzymie

Appia longarum… regina viarum – Czyli królowa wszystkich dróg!

Ogrody Willa Borghese

 

villa borghese

Kolejna ciekawa darmowa atrakcja w sercu Rzymu. To trzeci największy park w Rzymie, mieszczący się na północy miasta. Pełny jest on muzeów, sztuki i pięknej natury. Sam wstęp do Parku Villi Borghese jest w pełni darmowy. W 1605 roku kardynał Scipione Borghese zainicjował przebudowę starej winnicy na park. W parku znajdziecie sztuczne jeziorka, Świątynie Eskulapa, Plac Siena, Muzea, Wille Roghese, Wille Medici, Wille Giulia i wiele innych. Polecamy na spacer w upalne dni by schronić się w cieniach drzew.

 

Centrum i uliczki Rzymu

 

centrum Rzymu

Na koniec chyba najlepsza tania i darmowa atrakcja w Rzymie, czyli po prostu samo miasto. Spacer po ulicach Ponte, Regola, Zatybrza (Trastevere) czy też brzegiem Tybru to najlepsza atrakcja w mieście. Polecamy wejść w najmniejsze zaułki, Rzym ma wiele tajemnic w centrum. Nam najwięcej przyjemności sprawił właśnie spacer z centrum do Watykanu, potem przez Zatybrze, Gianicolo i z powrotem do centrum. Idąc tak przez Rzym znajdziecie także wiele kościołów do których wejście zazwyczaj jest darmowe, placów czy też innych ciekawych miejsc. Polecamy taką formę zwiedzania, lekkiego szwędania się po Rzymie.

 

Gdzie tanio zjeść w Rzymie?

 

tanie jedzenie w Rzymie
Cacio e pepe, czyli w miarę tani makaron w restauracjach w Rzymie

Na koniec, jeśli już pozwiedzaliście to pewnie zechcielibyście zjeść coś dobrego, włoskiego i jednocześnie taniego w Rzymie. Co polecamy? Oczywiście wybór tutaj będzie mniejszy niż na przykład w tanim zwiedzaniu Bari jednak i tutaj znajdzie się coś dobrego. Nam przypadła do gustu restauracja zaraz obok Watykanu Angelo’s przy Via di Porta Cavalleggeri, 45a, zdecydowanie polecamy też Pane e Salame przy Via Santa Maria in Via, 19, lub fastfood Mizio’s przy Via degli Zingari, 54a. 

W Pane e Salame zjecie już bardzo dobre kanapki od 4,50 EUR! Pamiętajcie, że w Lacjum nie ma coperto, często za to w restauracjach dostajecie dodatkowy chleb lub oliwki za dodatkową opłatą. W fastfoodach i panineriach tego oczywiście nie ma.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz