Top 7: Ostuni, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć i zwiedzić? - BelSole

Top 7: Ostuni, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć i zwiedzić?

Ostuni to miasto niedaleko Bari, więc jeśli chcecie wybrać się na jednodniową wycieczkę w głąb Apulii warto tutaj podjechać. Co jednak zobaczyć w Ostuni? Jakie atrakcie są warte zwiedzenia? Zapraszamy do lektury.

 

Zwiedzanie Ostuni

Plac Wolności Ostuni

Ostuni to jedno z najładniejszych białych miasteczek Apulii. Zacznijmy od tego, że Ostuni dzieli się na 3 główne części, Stare Miasto na samej górze wzgórza, część nowszą trochę poniżej oraz okoliczne zabudowania. Miasto otoczone jest gajami oliwnymi i zaparkować możecie na Parcheggi Centro, które jest całkiem blisko Piazza della Liberta, Placu Wolności i starego miasta. Jeśli dojeżdżacie pociągiem z Bari czy Brindisi musicie podejść ze Stacji Kolejowej około 3 km pod górkę. Droga nie jest specjalnie przyjemna. Możecie skorzystać też z autobusów miejskich z Dworca do Centrum, bilet kosztuje 2 EUR, a busik jedzie do Placu Wolności.

 

Arco Scoppa

Arco Scoppa Ostuni

Na ulicy Largo Arcid Teodoro Trinchera na przeciw Katedry w Ostuni znajduje się wyjątkowy łuk łączący budynki Pałac Seminarium oraz Pałac Biskupi. Kiedyś drewniany, dziś już kamienny. Warto przyjrzeć się barokowym zdobieniom tego zabytku Ostuni oraz wypić kawę w okolicznej kawiarni z widokiem na Katedrę i Arco.

 

Mury Ostuni

Mury Ostuni

Mury, a w zasadzie mury budynków oraz mura aragonesi otaczające pagórek na którym znajduje się miasto Ostuni. Pięknie wyglądają z dalekich miejsc do robienia zdjęć na insta. Zmierzając do miasta, warto przystanąć i popodziwiać widok miasta z daleka. Będąc już w Ostuni na okalającym stare miasto Viale Oronzo Quaranta, znajduje się tutaj wiele miejsc z których także można robić zdjęcia panoramy Apulii i miasta. Ze starych murów niewiele się zachowało prócz wież i bram, warto zwrócić uwagę na dwie porty Porta Nova z XII wieku oraz Porta San Demetrio z XIII wieku.

 

Piazza della Libertà

 

Piazza Della Liberta Ostuni

Co koniecznie zobaczyć w Ostuni? Główny plac wolności, pełen kawiaranek, restauracji i atrakcji. Znajduje się na nim kolumna Sant’Oronzo o wysokości 20,75 m, autorstwa Giuseppe Greco z dekoracją barokową, kościół Świętego Franciszka z Asyżu. Na środku placu znajduje się także mała część parku archeologicznego. To miejsce gdzie znajdziecie najwięcej restauracji i kawiarni. Polecamy Codice A Barre Pizzeria napoletana, uważajcie na wiele małych pubów, kawiarni ocenianych bardzo ubogo w internecie – głównie ze względu na jakość obsługi. Zobaczcie co warto zjeść w Apulii.

 

Kościół San Vito Martire

Od 1989 roku znajduje się tutaj Museo di Civiltà Preclassiche della Murgia Meridionale, czyli Muzeum Cywilizacji przedklasycznych. Kościół zbudowano w 1754 roku na miejscu starej świątyni, która została zniszczona przez trzęsienie ziemi oraz paru okolicznych willi. Wnętrze jest oszczędne w kolorach, ściany są białe jednak pełne ornamentów. W wolnej chwili możecie zajrzeć do tego kościoła idąc do Katedry.

 

Katedra w Ostuni

 

Katedra Ostuni

Katedra Ostuni znajduje się w samym centrum starego miasta Ostuni. Znajduje się na szczycie wzgórza nad miastem. Ten późno barokowy budynek z 1495 roku jest pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wnętrze zostało przebudowane w XVIII wieku i jest zbudowane na bazie krzyża. Pięknym detalem fasady jest rozeta znajdująca się nad wejściem. Wchodząc do środka(wejście jest za darmo) zwróćcie uwagę na zdobienia na sklepieniu świątyni.  

 

Ciuchino Birichino

Najlepsza atrakcja w okolicy Ostuni? To park przygód z aktywnościami na świeżym powietrzu. Możecie tutaj zabrać swoje dzieciaki do Parku Linowego, wspinaczkę, trekking czy rowery. Ceny od 5 do 21 EUR za osobę w zależności od atrakcji. Najtańszą jest wspinanie, kosztuje 5 EUR, najdroższy jest park linowy który kosztuje 21 EUR za osobę dorosłą i 16 EUR za dziecko. Jeśli chcecie kupić bilet na miejscu, a nie online, musicie mieć gotówkę. Obowiązkowa jest rezerwacja online.

 

Spacer ulicami Ostuni

 

Ulice Ostuni

Centrum historyczne Ostuni jest pełne małych i krętych uliczek, bardzo łatwo się zgubić w ich zakamarkach – zwłaszcza, że nawigacja potrafi szaleć w tym labiryncie. Warto pamiętać o tym, jak zwiedzać Ostuni, i jeśli już zgubicie się w zaułkach miasta kierujcie się gdzie będzie więcej hałasu lub w górę – wtedy traficie w jakieś znane miejsce. Stare miasto nie jest duże, więc długo nie będziecie błądzić.

Czy warto jechać do Ostuni? Zdecydowanie! Ale raczej na jeden dzień lub odwiedzić to miejsce w drodze do Lecce, czyli Florencji południa. Będąc na miejscu sprawdzajcie oceny restauracji i kawiarni, łatwo w centrum trafić na kiepskie miejsca nastawione tylko na turystykę.

 

Ostuni Mapa Atrakcji

 

1 ) Piazza della Liberta 2 ) Kościół San Vito Martire 3 ) Katedra w Ostuni 4 ) Arco Scoppa 5 ) Mury Ostuni 6 ) Kolumna Sant’Oronzo 7 ) Porta Nuova 8 ) Porta San Demetrio

Ostuni mapa atrakcji

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz