Top 12: Lecce, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć? - BelSole

Top 12: Lecce, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć?

Lecce to według wielu Florencja południa. Miasto pełne atrakcji, baroku i jedno z najpiękniejszych miast w Apulii. Co więc warto zobaczyć w Lecce? Jakie ciekawe miejsca tam na Was czekają i na czym polega Barok Lecce? Oto poradnik jak zwiedzać Lecce.

 

Zwiedzanie Lecce

 

zwiedzanie Lecce

W Lecce wszystkie najważniejsze i najlepsze atrakcje znajdziecie w centrum miasta dostępne spacerem. Zwiedzanie Lecce koncentruje się wokół głównego placu Sant’Oronzo. Jadąc autem do Lecce, możecie odwiedzić po drodze Ostuni, zaparkować w Lecce możecie przy cmentarzu Lecce lub przy Torre del Parco. Jeśli jedziecie do Lecce komunikacją zbiorową, czyli na przykład pociągiem to Dworzec Główny znajduje się 1 km od centrum. To jedno z najpiękniejszych miast w Apulii.

 

Katedra w Lecce

 

Katedra w Lecce

Wiecie, że z dzwonnicy Katedry w Lecce przy dobrej pogodzie widać Adriatyk i góry Albanii? Owszem, ta 72 metrowa wieża wybudowana w 1662 roku to ozdoba katedry w Lecce. Katedra była wybudowana w 1144 roku, po 200 latach ją przebudowano i wyremontowano. W 1659 roku znów postanowiono ją rozbudować. Katedra, która mieści się przy Piazza del Duomo jest siedzibą arcybiskupa z Lecce. Jest to kolejny przykład Baroku Lecce. Co ciekawe, Katedra posiada 3 główne fasady odpowiadające wejściom: frontowemu od placu Duomo, od nawy bocznej oraz od odvico dei Soltre. Bilet do Katedry w Lecce kosztuje 6 EUR i możecie go kupić także online. 

 

Kościół Santi Niccolò e Cataldo

 

Ten kościół nie znajduje się w ścisłym centrum Lecce, tylko około 1,3 km od starego miasta. Umiejscowiony jest zaraz obok cmentarza Lecce. Jest to jeden z najstarszych kościołów miasta z 1180 roku. Świątynia jest wybudowana w romańskim stylu z barokową fasadą.  Kościół jest pod patronatem świętego Mikołaja z Bari. Będąc w kościele warto wejść także na piękny cmentarz Lecce.

 

Ogrody publiczne Lecce

 

ogrody publiczne Lecce

Jeśli chcecie odetchnąć od upałów, możecie to zrobić w Ogrodach Publicznych im. Garibaldiego. Ogrody powstały w 1830 roku, projekt budowy ogrodu publicznego pochodzi z 1818 roku. Opracowany był przez inżyniera miejskiego Bernardino Bernardiniego. W ogrodzie znajduje się dwanaście popiersi, przedstawiających ważne postacie z regionu Salento a także wiele innych ciekawych miejsc i oczywiście dużo zieleni. Znajdują się około 200 m od Piazza Sant’Oronzo.

 

Palazzo Loffredo Adorno

 

Palazzo Loffredo Adorno

Ten niepozorny z zewnątrz pałac to piękny przykład architektury Lecce. Znajduje się przy Via Umberto I. Palazzo Loffredo Adorno, został zaprojektowany przez Gabriele Riccardiego w 1568 roku. Dekoracja portalu i elewacji okala wewnętrzne podwórko, na które możecie wejść za darmo, jest to jeden z najlepszych przykładów architektury oraz rzeźby w Lecce. Dziś budynek pełni rolę publiczną i administracyjną.

 

Bazylika Santa Croce w Lecce

 

Bazylika Lecce

Bazylika Świętego Krzyża w Lecce została wybudowana w 1695 roku na miejscu wysiedlonych z tego miejsca w 1510 roku żydów. Jest to świątynia barokowa, jej budowa trwała prawie 250 lat, ufundował ją hrabia Walter VI. Jest to jedna z dwóch głównych świątyń w Lecce. 

 

Zamek Lecce

 

Ten duży zamek w Lecce został przebudowany w 1539 roku na zlecenie Karola V i został wybudowany na miejscu innych zabudowań obronnych z XIII wieku. Służył on Lecce w celu ochrony przed Turkami. W 1872 roku postanowiono zakopać okalającą zamek fosę. Zamek możecie zwiedzać w okresie letnim od 9:00 do 23:00 a w zimowym do 21:00. W pomieszczeniach i na placach zamku często organizowane są wydarzenia i koncerty. Bilet do zamku Lecce kosztuje 3 EUR.

 

Torre del Parco

 


Ta atrakcje Lecce to jeden z symboli tego miasta. Torre del Parco powstał w 1419 roku dzięki Giovvaniemu Antonio Orsiniego del Balzo. Wieża ma 23 m i jest otoczona fosą, jest to jeden z ciekawszych przykładów architektury militarnej. Prócz roli obronnej, więziennej teraz Torre del Parco to miejsce różnych wydarzeń oraz hotel, gdzie możecie się zatrzymać nawet dzisiaj. 

 

Amfiteatr rzymski

rzymski amfiteatr Lecce

Amfiteatr rzymski w Lecce znajduje się przy głównym placu miasta Piazza Sant’Oronzo. Mierzy 102 metry na 83 metry i mógł pomieścić za czasów Augusta 25 000 widzów. Pochodzi on z I wieku naszej ery. Odkryto go w trakcie budowania Banku Włoch. Dziś możecie go podziwiać za darmo przechodząc się placem Sant’Oronzo, został wpasowany w architekturę tego miejsca. Jest to najbardziej znane miejsce Lecce i główna atrakcja tego miasta.

 

Plac Sant’Oronzo

piazza sant'oronzo Lecce

To główny plac tego miasta i miejsce pełne atrakcji Lecce. Najwięcej miejsca zajmuje rzymski amfiteatr, nad nim znajduje się Palazzo del Sedile z ażurową zabudową. Obok nich znajduje się kolumna Sant’Oronzo zafundowana przez miasto Brindisi oraz kościół Santa Maria delle Grazie. Na placu mieści się sporo restauracji i kawiarenek gdzie możecie zamówić swoje ulubione potrawy z apulii i podziwiać rzymski amfiteatr. Z tego miejsca jest także blisko do wszystkich innych najlepszych atrakcji Lecce.
 
 

Piazza del Duomo

 

Piazza del Duomo Lecce

To drugi najpopularniejszy plac miasta, przy piazza del Duomo znajduje się słynna katedra z Lecce. To ona i jej dzwonnika górują nad tym dużym placem, który jest przykładem placu – dziedzińca zamykanego kiedyś na noc. Jest to kolejny przykład architektury baroku Lecce, gdzie zdobienia ścian komponują się z stylem Katedry. Na samym placu jest mało restauracji i kawiarni – więcej znajdziecie na bocznych ulicach oraz Piazza Sant’Oronzo.

 

Porta Napoli

 


 

Jeśli nie macie dość Baroku. Na koniec barokowa brama miasta i łuk triumfalny z 1548 roku, poświęcony Karolowi V chroniącemu Terra d’Otranto czyli region Otranto. W miejscu gdzie teraz stoi Porta Napoli, prowadziła droga do Neapolu. 

 

Castello di Acaya

 


Jeśli możecie odjechać 10 km od Lecce, polecamy Wam zwiedzanie tej cytadeli z XVI wieku. Fortyfikacja mieści się na starej miejscowości Segine. Należąca kiedyś do rodziny Acaya, zostałą wybudowana w stylu renesansowym. W jej historii została nawet zdobyta przez piratów w 1714 roku. Bilet do zamku kosztuje 5 EUR dla dorosłych i 3 EUR dla dzieci.

 

Ciekawe miejsca w Lecce

 

Lecce Mapa

Co jeszcze warto zobaczyć w Lecce? Możecie odwiedzić kolejną bramę miasta Lecce, Porta San Biagio. Warto przejść się ścieżkami różnych pięknych pałaców, takich jak Palazzo Vernazza, Palazzo Tamborino Cezzi, Palazzo Grassi, Palazzo Carrozzo. Miasto jest także pełne innych kościołów takich jak Świętego Mateusza Ewangelisty, Świętej Klary i wielu innych. Warto się przejść uliczkami Lecce i podziwiać piękne barokowe zdobienia a także wyszukać wiele ukrytych małych placów. Lecce zapewni Wam atrakcje na 1-3 dni, jeśli chcecie pozwiedzać miasteczka obok i trochę poplażować, spokojnie możecie zaplanować 5-7 dni na półwysep Salento. Atrakcji jest pełno!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz