Święta Bożego Narodzenia na Cyprze. Potrawy i Wigilia - BelSole

Święta Bożego Narodzenia na Cyprze. Potrawy i Wigilia

Pisaliśmy już o tradycji Bożego Narodzenia w wielu krajach, teraz zajmiemy się prawosławnym Cyprem. Czy na Cyprze obchodzi się więc Święta Bożego Narodzenia? Czy Cypryjczycy mają Wigilię i co podczas niej jedzą? A wiecie kto przynosi prezenty na Cyprze? Jak wygląda Cypr na święta? Zaraz Wam odpowiemy!

Czy na Cyprze jest Boże Narodzenie?

Pomimo tego, iż większość ludności Cypru jest członkami Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Cypru, Święta Bożego Narodzenia 25 grudnia są bardzo popularne na wyspie. Chrześcijanie stanowią 75% ludności wyspy, katolicy 1% a muzułmanie 24%. Z całą stanowczością, możemy odpowiedzieć, że na Cyprze jest Boże Narodzenie, a Cypryjczycy z wielką chęcią je obchodzą.

Tradycje Świąt na Cyprze

Melomakarona

Święta na Cyprze w wielu aspektach są bardzo podobne do polskich, jednak w wielu jest to zupełnie inna, ciekawa tradycja. Zacznijmy od tego, że kolędowanie dzieci jest bardzo popularne – grupki dzieciaków biegają od domu do domu pytając: „Na ta pume?” czyli: „co mamy zaśpiewać”. Piękne kolędy zwane „kalandą” zostały przekazane z czasów bizantyjskich W wielu miejscowościach na Cyprze do kominków wrzuca się także gałązki oliwne, przy czym trzeba pomyśleć o kochanej osobie. Jeśli chodzi o dekoracje miast i domów, możecie liczyć na to samo co w Polsce, choinki oraz dekoracje są wręcz identyczne. Tak samo jak Polacy, Cypryjczycy upodobali sobie wysyłanie kartek świątecznych. Jeśli jesteście też ciekawi jak wygląda pogoda w grudniu na Cyprze – zapraszamy do lektury.

Duchy, skrzaty psotniki

Cypryjczycy wierzą, że od 25 grudnia do 6 stycznia, ich domostwa mogą nawiedzić duchy kalikantzari, które psocą i dokuczają domownikom. Podobno część z nich nie jest łagodna i nawet… poluje na ludzi. Myślimy, że straszy się tak małych Cypryjczyków jak są niegrzeczni. Aby móc się przed nimi bronić, wiesza się specjalne gałązki oraz rozpala ogień w kominkach, ponieważ duszki wchodzą do domów przez kominy.

Kto przynosi prezenty na Cyprze?

Prezenty na Cyprze przyniesie Wam Święty Wasilis czyli prawosławny grecki Mikołaj. Co lepsze, jako dziecko możecie się cieszyć ponieważ robi to dwa razy, w Boże Narodzenie i w Nowy Rok. Ayios Vasilis urodził się w Cezarei Kapadokii w 330 roku. Był biskupem znanym z pomocy dzieciom i biednym, stworzył tak zwane Vasiliady, czyli domy pomocy dla najbardziej potrzebujących.

Wigilia na Cyprze

indyk cypr

Co je się na Cyprze? Jakie potrawy są ważne na wigilijnym stole? O kuchni i tradycji rozmawialiśmy z Martą z Cypru, która mieszka na miejscu i doskonale zna cypryjskie warunki. 

Jest mnóstwo tych świąt i tradycyjnych potraw… Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim indyk, a na drugi dzień grill i mięso. Praktycznie na Cyprze grillujemy cały rok, jemy dużo mięsa. Tradycyjne danie to jednak klefiko, ofto, baranina zapiekana w specjalnych piecach przez około 7 godz. Na Cyprze mamy dużo farm z kozami, baranami także jagnięcina jest na 1. miejscu

Indyk i ciasteczka wigilijne na Cyprze

Dodajmy do tego, że słynny cypryjski indyk świąteczny na Cyprze jest faszerowany ryżem, podrobami i mięsem. Na deser za to są słynne miodowo bakaliowe ciasteczka Melomakarona. Nie obędzie się także bez dobrego wina! Pamiętajcie, że Cypr to ojczyzna najstarszego wina na świecie produkowanego do tej pory Commandarii. Oprócz tradycyjnych słodyczy w Wigilię piecze się również christopsomo, słodki chlebek, którego nazwa oznacza chleb Chrystusa.

Na nowy rok nie może zabraknąć ciasta noworocznego – Vasilopita na bazie migdałów i pomarańczy. Ciasto to musi zostać na noc w towarzystwie lampki Commandarii, dla Świętego Wasylisa – który to posili się napojem i ciastem, a w zamian zostawi prezenty.

 

Zobacz także:

 
 
 
 
AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz