Scala Dei Turchi, Sycylia. Plaża, dojazd i poradnik - BelSole

Scala Dei Turchi, Sycylia. Plaża, dojazd i poradnik

Scala dei Turchi to jedna z najładniejszych i najciekawszych plaż na Morzu Śródziemnym. Czym jest więc Scala dei Turchi, jak tam dojechać i czy można się tam kąpać? Powiemy Wam też skąd wzięła się i jaką genezę ma nazwa Schody Turków, Scala Dei Turchi. Oto poradnik o tej wyjątkowej plaży z Sycylii.

Czym jest, co to Scala Dei Turchi?

scala dei turchi Sycylia

W wolnym tłumaczeniu z włoskiego Scala Dei Turchi oznacza schody Turków. Nazwa ta wzięła się z cumujących i znajdujących się niedaleko statków arabskich i tureckich. To jedna z ciekawszych atrakcji na Sycylii. Dla Sycylijczyków Turcy to negatywne skojarzenie, które wskazuje na wszystkie te populacje, które zajmowały się piractwem.

Same Scala Dei Turchi to białe klify zbudowane z miękkiego wapnia. Ułożone są one w charakterystyczne falujące lśniąco białe schody, komponujące się z niebieskim kolorem nieba i morza. Przez lata, właśnie morze uformowało ten charakterystyczny blok skalny. Jest to także jedna z najładniejszych plaż na Sycylii.

Gdzie jest Scala Dei Turchi?

Scala dei Turchi znajduje się na odcinku morza między Realmonte a Porto Empedocle na południu Sycylii, niedaleko trasy SS 115 i Agrigento. Nie jest to plaża najbliżej wielkich miast takich jak Palermo czy Katania. Dojazd z lotniska najlepiej zacząć wypożyczeniem samochodu.

Dojazd do Scala Dei Turchi

scala dei turchi dojazd

Dojedziecie tam samochodem trasą SS 115 i SP68, parking znajduje się zaraz obok i jest płatny. Często jest też mocno oblegany, więc musicie przyjechać raczej wcześnie by zająć sobie miejsce. Samochodem z Agrigento kieruj się znakami na Porto Empedocle. Po dotarciu do Porto Empedocle kieruj się znakami drogowymi na Lido Rossello. Do Scala Dei Turchi da się dojechać także autobusem z Realmonte (www.comune.realmonte.ag.it/trasporti-e-servizi-vari).

Plaża Scala Dei Turchi

schody Turków

Morze Śródziemne jest ciepłym morzem, więc i plażowanie będzie przyjemne, Na całej długości klifu znajduje się parę miejsc na plażowanie. Do tego znajdziecie też infrastrukturę potrzebną by wygodnie plażować, kluby, restauracje, kawiarnie i sklepy. Plaże są piaszczyste oraz kamieniste, pamiętajcie, że nie wolno zabierać z plaży białych wapiennych kamieni! Grozi za to wysoki mandat.

Jeśli chcecie zrobić ładne zdjęcie Schodom Turków W okolicy znajdziecie też parę punktów widokowych by móc to zrobić. Między innymi Belvedere Scala dei Turchi oraz Belvedere – Scala dei Turchi – Fai a także z Punta Grande.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz