W jakim języku mówi się w Bośni i Hercegowinie? Bośnia i jej język - BelSole

W jakim języku mówi się w Bośni i Hercegowinie? Bośnia i jej język

Język to jedna z najważniejszych, obok m.in. waluty  cech decydujących o tożsamości danego kraju. W przypadku krajów znajdujących się w bałkańskim kotle, a do nich należy Bośnia, kwestie tożsamości nigdy nie są czarno-białe. Jakim więc językiem mówi się w Bośni? Jakie języki obowiązują w Bośni? Czy w Bośni i Hercegowinie mówi się po bośniacku, serbsku czy może chorwacku?

 

Język w Bośni, w jakich językach mówią mieszkańcy Bośni i Hercegowiny?

Bośnia to kraj, w którym od setek lat mieszają się różne narodowości – głównie Bośniacy, Chorwaci i Serbowie. Razem z nimi mieszają się również ich języki narodowe – bośniacki, chorwacki i serbski. Są one do siebie bardzo podobne, więc mieszkańcy Bośni nie mają większych problemów z porozumiewaniem się.

Jaki jest język urzędowy w Bośni i Hercegowinie?

Co ciekawe, ani bośniacki, ani chorwacki, ani serbski nie są oficjalnymi językami urzędowymi w Bośni i Hercegowinie A to dlatego, że w Bośni… oficjalnego języka urzędowego po prostu nie ma! Konstytucja Bośni nie określa żadnych języków urzędowych. Chociaż według niektórych równy status Bośniaków, Chorwatów i Serbów może świadczyć o tym, że wszystkie te języki są językami panującymi w kraju. W spisie powszechnym z 2013 roku 52,86% obywateli Bośni i Hercegowiny uważa swój język ojczysty za bośniacki, 30,76% serbski a 14,6% chorwacki.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz