14 niezwykłe atrakcje Limassol i okolic, co zobaczyć? Najlepsze miejsca w Limassol - BelSole

14 niezwykłe atrakcje Limassol i okolic, co zobaczyć? Najlepsze miejsca w Limassol

Limassol to drugie największe miasto na Cyprze. Co zobaczyć w Limassol? Co zwiedzić w tym pięknym mieście i okolicach Limassol? Przygotowaliśmy dla Was przewodnik i poradnik po Limassol. Zapraszamy na zwiedzanie Limassol!

 

Zwiedzanie Limassol

 

zwiedzanie Limassol

Jak zwiedzać Limassol? Otóż to miasto na południu Cypru posiada wiele atrakcji w samym centrum – jednak duża część z ciekawych miejsc jest także rozsiana po okolicach. W samym centrum i na starym mieście Limassol znajdziecie Bulwar Limassol, Katedrę Ayia Napa oraz Zamek Limassol. W bardzo bliskiej odległości znajdują się: Słone jezioro Limassol, Zamek Kolossi, Monasterium Świętego Mikołaja oraz Kourion. W niektóre z tych miejsc dojedziecie komunikacją zbiorową lub zorganizowanymi wycieczkami. Najłatwiej oczywiście będzie wypożyczonym samochodem (pamiętajcie o ruchu lewostronnym na Cyprze

Limassol łączy ze sobą nowoczesność, tradycję oraz miasto kurortowe – wszystkiego tutaj pełno. Warto tutaj przyjechać i napić się najstarszego wina na świecie czy zobaczyć nawet flamingi. Zapraszamy na zestawienie najlepszych atrakcji w Limassol i okolicach:

 

Bulwar Limassol

 

Bulwar Limassol

To jedno z najciekawszych miejsc w Limassol, mierzący ponad 1 km bulwar to jednocześnie park miejski, parking oraz wizytówka miasta. Znajdziecie tutaj, kawiarnie, restauracje, toalety oraz przede wszystkim piękny bulwar i mnóstwo zieleni. Warto się przejść bulwarem w Limassol by móc podziwiać miasto w całej okazałości.

Ten bulwar według nas jest nawet ciekawszy niż ten w Larnace.

 

Kourion

 

Kourion

Kourion to jedna z najlepszych atrakcji Cypru. Jest to park archeologiczny na zachód od Limassol. Kourion to państwo-miasto mieszczące się niegdyś na tych terenach, zniszczone zostało podczas podczas trzęsienia ziemi w 365 r. n.e. Znajdziecie tutaj ruiny teatru greckiego z pięknym widokiem na morze, ruiny miasta, ruiny różnych świątyń w tym nawet chrześcijańskiej. To rozsiane po dość sporym obszarze stanowisko archeologiczne to jedno z najciekawszych miejsc do zwiedzenia w okolicy Limassol. Pamiętajcie, że całość składa się z wielu elementów, niektóre z nich są oddalone i mieszczą się w dalszej okolicy, jak Świątynia Apolla czy starożytny stadion. Szczególnie polecamy na miejscu zobaczyć Dom Eustoliosa, Dom Gladiatorów, Teatr oraz Świątynie Apolla – oraz oczywiście niesamowity widok ze wzgórza na klify i morze.

Ile kosztuje bilet do Kourion? Wejście do Parku Archeologicznego Kourion kosztuje 4,50 EUR

Stanowisko otwarte jest od 16 września do 15 kwietnia codziennie: 08.30 – 17:00 i od 16 kwietnia do 15 września codziennie: 08:30 – 19:30

 

Zamek Kolossi

 

kolossi zamek
Mały Zamek Kolossi

Zamek Kolossi, jest znany najbardziej z produkowanego tutaj najstarszego wina na świecie(uznawanego przez niektórych), czyli Commandaria. Sam zamek wybudowany został w 1210 roku przez Franków, a produkcja wina tutaj pomagała zapewne w odwadze krzyżowcom podczas wypraw krzyżowych.

 

Monasterium Świętego Mikołaja od kotów

 

Monasterium Świętego Mikołaja od kotów

To niewielkie miejsce znajdujące się zaraz obok Słonego jeziora w Limassol. Znajdziecie tutaj uroczą świątynie, klasztor oraz mnóstwo kotów! Koty żyją tutaj w symbiozie z kapłanami, pomagając im przez zjadanie i straszenie szkodników. Możecie wziąć ze sobą trochę mokrej karmy lub smakołyki dla mieszkających tutaj kotów. Jest to jeden z najstarszych klasztorów na Cyprze, według przesłań został założony przez św. Helenę w IV wieku.

 

Flamingi w Limassol

 

flamingi cypr
Flamingi Cypr, październik 2019

Jezioro Limassol to jedno z 3 miejsc na Cyprze gdzie możecie spotkać Flamingi! Jezioro Limassol znajduje się na południowy-zachód od centrum miasta. Flamingi w Limassol spotkacie od mniej więcej września do marca. Pamiętajcie, że to bardzo płochliwe ptaki – nie podchodźcie za blisko, weźcie ze sobą aparat z dużym zoomem 🙂

Możecie tutaj podjechać i przy okazji zwiedzić okoliczne atrakcje czyli Zamek Kolossi i Monasterium Świętego Mikołaja

 

Zamek Limassol

 

Zamek Limassol

Zamek w Limassol to skromna budowla w centrum miasta. Wejście do środka kosztuje 5 EUR i wewnątrz możecie podziwiać różne artefakty historyczne związane z tym miejscem. W zamku Limassol ślub wziął Ryszard Lwie Serce. Możecie zwiedzić prawie cały budynek od piwnic po dach, skąd będziecie mieć widok na centrum Limassol.

 

Marina Limassol

 

Marina Limassol

I na Cyprze możecie mieć swój mały Dubaj. Marina w Limassol czerpie z idei osiedla na morzu z Palm Dubaj. Co prawda marina i osiedle na morzu w Limassol jest zdecydowanie mniejsze, jednak jest to ciekawostka, którą możecie zobaczyć będąc obok. 

 

Katedra Ayia Napa

 

Katedra Ayia Napa

Katedra Ayia Napa może mieć mylącą nazwę ze względu na nazwe identyczną jak słynny kurort na Cyprze. Jest to główna świątynia w Limassol. Została Zbudowana w XIX wieku nad ruinami starszego bizantyjskiego kościoła. Sam środek także nawiązuje do stylu bizantyjskiego. Katedra mieści się przy Agios Andreos w samym centrum Limassol.

 

Skała Afrodyty

 

skała Afrodyty Cypr

Skała Afrodyty znajduje się na zachód od miasta w kierunku Pafos. Dojedziecie tutaj bez problemu autostradą. Przy samej skale podobno z wód morza śródziemnego podobno wyszła Afrodyta, ciężko to jednak potwierdzić. Atrakcja jest fajna i jest to bardziej ciekawostka – obok macie całkiem przyjemną kamienistą plażę.

 

Stare Miasto Limassol

 

Stare Miasto Limassol

Warto się przejść także uliczkami starego miasta w Limassol, mieści się ono praktycznie zaraz obok zachodniej części bulwaru. Tutaj także znajduje się wiele atrakcji już wymienionych, czyli Katedra Ayia Napa czy Zamek w Limassol. Pomiędzy nimi znajdziecie wiele małych kolorowych uliczek pełnych kawiarni, sklepów z pamiątkami czy restauracji. 

 

Amathus

 

Amathus

Amathous było jednym z królestw Cypru z epoki żelaza (od XI-IV wiek p.n.e.). Jest to mniejszy brat stacji archeologicznej Kourion. Starożytne miasto Amathus znajdowało się na wschód od Limassol. Znajdziecie tutaj ruiny świętyni Afrodyty, Agory, murów, Pałacu królweskiego oraz trochę nowszych ruin np bazyliki.

Wejście do Parku Archeologicznego Amathus kosztuje 2,5 EUR.

 

Lofou

 

Lofou

Jeśli macie dość turystów, kurortów i tłumów – polecamy Lofou! To małe miasteczko na północ od Limassol w głębi Cypru. Znajduje się ono na wysokości 790 m n.p.m – możecie tutaj dojechać samochodem, parking znajduje się zaraz przed centrum miasta na jego północnym-zachodzie. Po Lofou po prostu polecamy się przejść, wejść sobie do lokalnego kościoła, pogłaskać koty i po prostu odpocząć. Jest to piękne miasteczko, idealne do ładnych fotek na przykład na insta 😉

 

Choirokoitia

 

Choirokoitia

To jedno z miejsc na Cyprze wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Choirokoitia to dawna prehistoryczna osada, jedna z najlepiej zachowanych na świecie! Zamieszkana była od VII do IV tysiąclecia p.n.e. To jeden z najważniejszych zabytków i atrakcji tej części Cypru jak i okolic Limassol. Choirokoitia została odkryta w 1934 r. przez Porphyriosa Dikaiosa.

Dojedziecie tutaj z łatwością autostradą A1, cena biletu do 2,5 EUR.

 

Mapa atrakcji Limassol

 

najlepsze atrakcje LImassol

1) Bulwar w Limassol 2) Zamek w Limassol 3) Katedra Ayia Napa w Limassol 4) Marina 5) Flamingi na Cyprze 6) Monasterium Świętego Mikołaja od Kotów 7) Zamek Kolosssi 8) Kourion 9) Skała Afrodyty 10) Lofou 11) Stare miasto Limassol

Dodatkowo polecamy Wam zobaczyć na listę najlepszych plaż na Cyprze, także w okolicy Limassol!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz