9 najlepsze i najpiękniejsze parki narodowe w Chorwacji, mapa i opis - BelSole

9 najlepsze i najpiękniejsze parki narodowe w Chorwacji, mapa i opis

Zapraszamy Was na zestawienie najpiękniejszych i najlepszych Parków Narodowych w Chorwacji które warto odwiedzić będąc na wakacjach w Chorwacji. Oto najlepsze i najpopularniejsze miejsca, które skupione są na naturze, pięknych widokach i spokoju. Mamy dla Was też mapę najlepszych i najładniejszych parków narodowych w Chorwacji, znajdziecie ją w tym artykule. Zapraszamy!

Zacznijmy od mapy najpopularniejszych parków narodowych w Chorwacji.

 

Chorwacja, Parki Narodowe Mapa

 

Chorwacja Parki Narodowe

 1. Park Narodowy Krka
 2. Park Narodowy Jeziora Plitwickie (Plitvička jezera)
 3. Park Narodowy Risnjak
 4. Park Narodowy Północny Velebit
 5. Park Narodowy Paklenica
 6. Park Narodowy Mljet
 7. Park Narodowy Kornati i Park Przyrody Telascica
 8. Kamenjak
 9. Brijuni

Oto ich lista w raz z opisem każdego Parku Narodowego oraz informacją jak do niego dojechać i cennikiem.

 

Park Narodowy Jeziora Plitwickie (Plitvička jezera)

 

Jeziora Plitwickie zwiedzanie

Jest to najstarszy i najbardziej znany park w Chorwacji. Od 1979 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. System jezior Plitwickich składa się z 16 dużych oraz wielu malutkich jezior kaskadowych i dzieli się na Jeziora Górne i Dolne. Przejście każdej trasy zajmuje od 1,5 h do nawet 8 h. W trakcie zwiedzania mamy możliwość przepłynięcia łódką przez jezioro oraz przejazd kolejką panoramiczną. Wystarczy, że pokażecie swój bilet.

Od 1 stycznia do 31 marca oraz od 1 listopada do 31 grudnia koszt biletu normalnego do Jezior Plitwickich to 10 EUR (ok. 45 PLN). W okresie od 1 kwietnia do 31 maja i od 1 października do 31 października wstęp kosztuje 23 EUR (ok 95 PLN). W wysokim sezonie jest jeszcze drożej. Od 1 czerwca do 30 września wejście na Jeziora Plitwickie jest bardzo drogie i kosztuje 40 EUR (ok 180 PLN) przed 16:00 oraz 25 EUR (ok. 125 PLN) po 16:00 (we wrześniu po godzinie 15:00). Jednakże, biorąc pod uwagę, że optymalny czas na zwiedzanie to ok. 4 – 5h, to wciąż jest to duża kwota za bilet do Parku Narodowego w porównaniu do tych w Polsce. Więcej: Jeziora Plitwickie, cennik 2024.

 

Jak dojechać? 

Samochodem drogą DC1 (Selište Drežničko – Prijeboj) od strony Zagrzebia i Zadaru, DC52 (Vrhovine – Korenica) od strony Otočac (A1) oraz DC42 (Vrbovsko – Grabovac) od strony Ogulin (A1). Można też dojechać autobusem z Zadaru, Zagrzebia i Karlovaca.

 

Park Narodowy Krka

 

wodospady Krka

Park obejmuje powierzchnię 109 km2 doliny rzeki Krki oraz dolnego toku rzeki Čikoli. Położony jest tylko 20 minut jazdy samochodem od Šibeniku, godzinę od Zadaru i 1,5 od Splitu. Zatem to idealne miejsce na jednodniowy oddech od plaży.

Na terenie parku można zobaczyć 7 niezwykłych wodospadów. Najdłuższym i najchętniej odwiedzanym jest Skradinski buk. Wodospad ma powierzchnię 800 m i 17 stopni. Oprócz spacerów i podziwiania przyrody możecie wybrać się na rejs stateczkiem wycieczkowym do klasztoru na wysepce Visovac, nad którym od XV w. czuwają franciszkanie, do Roškiego wodospadu oraz do starochorwackich twierdz Trošenj i Nečvena.

Jeśli wybieracie się do Wodospadów Krka w okresie letnim, to polecamy kupno biletów przez Internet, ponieważ kolejki potrafią być bardzo długie. W maju i w październiku powinno już być spokojnie. Osoby pracujące na kasie mówią po angielsku, więc nie powinno być problemu z dogadaniem się.

Cennik do Wodospadów Krka dla osoby dorosłej w 2024 wygląda następująco:

Od czerwca do września: 40 EUR (po godzinie 15:00, 30 EUR)

Kwiecień, maj, październik: 20 EUR

Od listopada do marca : 7 EUR

Więcej: Park Narodowy Wodospady Krk, cennik 2024

 

Park Narodowy Risnjak

 

Nazwa parku pochodzi od zamieszkującego te obszary rysia i obejmuje zachodnią część Górskiego Kotaru wraz z najwyższym szczytem Risnjak (1528 m). Dostępnych jest 14 tras o średnim stopniu trudności. Z Risnjak rozpościerają się cudowne widoki na zatokę Kvarner, półwysep Istria i Alpy Julijskie w sąsiedniej Słowenii. 

Do parku dostaniecie się wyłącznie autem. Jeśli jedziecie od strony Zagrzebia, zjeżdżacie z autostrady w Ravna Gora i dalej jedziecie w kierunku Delnice. Kilometr lub dwa za Delnicami skręcacie w kierunku wioski Crni Lug położonej w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do Parku Narodowego. Trasa jest dość dobrze oznaczona.

Wstęp do parku narodowego Risnjak w 2024 roku kosztuje 10 EUR w sezonie (lipiec i sierpień) dla osoby dorosłej oraz 7 EUR w pozostałe miesiące. Dzieci i nastolatki zapłacą odpowiednio 7 EUR w sezonie i 5 EUR w pozostałe miesiące. Dzieci poniżej 7 roku życia mogą wejść za darmo.

Zobaczcie też Park Narodowy Risnjak, cennik i wstęp w 2024 roku

 

Park Narodowy Północny Velebit (Sjeverni Velebit)

 

park narodowy velebit cennik

Park oferuje ponad 30 oznaczonych szlaków, większość biegnie przez szczyty górskie z przepięknym widokiem na Morze Adriatyckie. Wokół parku znajdziecie tablice informujące o przybliżonym czasie, jaki zajmuje pokonanie danego szlaku. Oprócz wycieczek pieszych po parku można też jeździć na rowerze. Park to także doskonałe miejsce do uprawiania wspinaczki skałkowej.

Jeśli będziecie w parku, odwiedźcie piękny ogród botaniczny. Położony jest na wysokości 1480 m n.p.m, a w środku znajduje się ok. 500 gatunków roślin.

Bilet do Parku Narodowego Velebit na 3 dni w 2024 roku kosztuje 7 EUR dla osoby dorosłej lub 5 EUR do 6 EUR w zależności do jakiej grupy zniżkowej jesteście zakwalifikowani.

Jak dojechać?

Trzeba dostać się do miejscowości Krasno, skąd wychodzi większość szlaków, albo do Babić Siča. 

Zobacz także: Park Narodowy Północny Velebit, cennik 2024

Park Narodowy Paklenica

 

Paklenica

Drugi najbardziej znany park po Jeziorach Plitwickich w tym regionie. Zajmuje 95m2 południowej części Velebitu wraz z najwyższymi szczytami Vaganski vrh (1757 m) oraz Sveto Brdo (1751 m). Jest pełen wysokich kanionów, ukrytych jaskiń, grot, zielonych lasów dębowe, sosnowych i grabowych oraz potoków i wodospadów. Do dyspozycji jest ponad 150 km ścieżek pieszych i tras rowerowych. Prądy górnego biegu rzeki Zrmanja tworzą idealne warunki do uprawiania raftingu i kajakarstwa. 

Bilety do Parku Narodowego Paklenica w 2024 roku kosztują od 4 do 10 EUR dla osoby dorosłej (miesiące 1,2,11,12: 4 EUR; 3,4,5,10: 6 EUR; 6,7,8,9: 10 EUR). Dzieci od 7 do 18 roku życia zapłacą połowę tego, czyli 2,3 i 5 EUR. Samochód kosztuje 2 EUR.

Jak dojechać?

Park Narodowy Paklenica znajduje się w północnej Dalmacji, ok. godziny jazdy autem z Zadaru. Można też dostać się tutaj autobusem ze Splitu, Rijeki i Zadaru. Trzeba wysiąść na przystanku Starigrad Palenica. 

Zobaczcie też atrakcje w Zadarze.

 

Park Narodowy Brijuni

 

Brijuni Pula

Planujecie odpoczynek na Półwyspie Istria? To doskonale, ponieważ w okolicy jest Park Narodowy Brijuni. Obejmuje on archipelag 14 wysp. Najczęściej odwiedzana jest Veli Brijun. Co można tam zobaczyć? Ruiny rzymskiej willi z I w., odwiedzić park safari, a bardziej aktywni mogą wypożyczyć rower i sami odkryć urocze zakątki wyspy. 

Bilety na Veli Brijuni kosztują OD 25 EUR dla osoby dorosłej w niski sezon i 40 EUR w wysokim sezonie. Bilet dla dziecka kosztuje ponad połowę mniej, bo 16 EUR w sezonie.

Jak dojechać?

Najszybciej można dotrzeć do parku z Fažany, miasteczka, oddalonego o 8 km od Puli. Następnie wsiadamy na prom i po 15 minutach jesteśmy na miejscu.  

Zobaczcie też atrakcje Puli.

 

Park Narodowy Mljet 

 

Mljet, Chorwacja
Mljet, Chorwacja

Mljet jest to wyspa położona w pobliżu Półwyspu Pelješac, Dubrownika i wyspy Korčula. Co tam robić? Jest to idealne miejsce do pieszych wędrówek, jazdy na rowerze, nurkowania i pływania na kajakach. Jak nie macie dość zwiedzania to zajrzyjcie do rzymskiego pałacu w Polačach. Ci, co nie chcą patrzeć już na zabytki, mogą wynająć rower i pojeździć podziwiając przyrodę wokół Wielkiego i Małego Jeziora; wejść na punkt widokowy Montekuc, skąd rozpościerają się spektakularne widoki na Mljet i pobliskie wyspy. W jeziorach można też popływać. Co ciekawe oba są słone – ponieważ morze przechodzi przez wąski kanał do lądu i tym samym zasila je w wodę.

Jak dojechać? Katamaranem z Dubrownika albo Splitu.

 

Park Narodowy Kornati

 

Park Kornati

W skład parku wchodzi 89 górzystych wysepek i raf stanowiących 2/3 archipelagu Kornati. Dodatkowo zaliczamy tutaj do tego regiony piękne wyspy Parku Przyrody Telascica. Większość wysp jest niezamieszkała, nie ma na nich też źródeł słodkiej wody. Miejsce to jest idealne do nurkowania czy trekkingu po pięknych klifach. 

Kornati wycieczki

Jak dojechać? A raczej dopłynąć?

Archipelag Kornati znajduje się pomiędzy Zadarem i Szybenikiem. Oczywiście najlepiej własnym jachtem. Ale jeśli go nie macie, to do dyspozycji są statki wycieczkowe z Zadaru (atrakcje Zadar), Szybeniku, a czasem też z innymi miast północnej Dalmacji. Możecie też przepłynąć normalnym promem, który podwozi mieszkańców na pobliskie wyspy. W okolicy znajdziecie też jedne z najpiękniejszych plaż w Chorwacji.

 

Kamenjak

 

Kamenjak

Park Narodowy Kamenjak znajduje się w Chorwacji, na południowym krańcu półwyspu Istria. Jest to obszar chroniony, słynący z pięknych, dziewiczych plaż i bogatej fauny i flory. Park oferuje możliwość obserwacji wielu rzadkich gatunków ptaków, a także innych dzikich zwierząt. Na terenie parku Kamenjak można także zobaczyć wiele zabytkowych miejsc, w tym rzymskie ruiny. Za wjazd na teren parku, należy zapłacić, za samochód należy zapłacić od 10 EUR w sezonie niskim i 15 EUR w sezonie wysokim (od 15.06.24 do 15.09.24). Kamper kosztuje odpowiednio 20 i 30 EUR.

Zobaczcie też atrakcje Puli.

Jak dojechać?

Kamenjak znajduje się na samym południu półwyspu Istria, około 14 km na południe od Puli. Parking znajduje się na północy tego małego półwyspu tutaj: https://maps.app.goo.gl/am6upGaZw2GD52mZ9

 

Najlepsze i najpiękniejsze Parki Narodowe

 

Jak widzicie Chorwacja ma do zaoferowania coś dla miłośników pięknych widoków, gór, wodospadów, wysp i nie tylko. Dlatego warto odwiedzić te miejsca będąc na wycieczce w Chorwacji – nawet czasami pomimo wysokich cen. Problemem mogą być oczywiście tłumy, ale na to zalecamy podróż do Parków Narodowych w Chorwacji w sezonie niskim, taki maj już jest piękny a turystów jest mniej i jest taniej.

 

 1. Park Narodowy Krka (Park Narodowy Krka cennik 2024)
 2. Park Narodowy Jeziora Plitwickie (Plitvička jezera) (Park Narodowy Jeziora Plitwickie cennik 2024)
 3. Park Narodowy Risnjak (Park Narodowy Risnjak, cennik i wstęp w 2024 roku)
 4. Park Narodowy Północny Velebit (Park Narodowy Północny Velebit, cennik 2024)
 5. Park Narodowy Paklenica
 6. Park Narodowy Mljet
 7. Park Narodowy Kornati + Telascica
 8. Kamenjak
 9. Brijuni
AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz