12 najlepsze atrakcje w Izmirze i okolicy. Izmir, co zobaczyć? Najbardziej zachodnie miasto Turcji? - BelSole

12 najlepsze atrakcje w Izmirze i okolicy. Izmir, co zobaczyć? Najbardziej zachodnie miasto Turcji?

Izmir to jedno z największych miast Turcji, które wyróżnia się otwartością. Nowoczesność przeplata się tu z historycznymi zabytkami, a całość tworzy spójny, urzekający obraz miasta. Dzięki swojemu nadmorskiemu położeniu, Izmir jest często wybierany przez turystów jako cel wakacyjnych podróży. Co warto zobaczyć, będąc w tej metropolii? Jakie są najlepsze atrakcje Izmiru? Podpowiadamy, gdzie warto się zatrzymać i jakim zabytkom się przyjrzeć.

 

Zwiedzanie Izmiru

 

Izmir Zwiedzanie

Izmir to trzecie największe miasto w Turcji z populacją liczącą ponad 4,300,000 mieszkańców! Jest ono pełne ciekawych atrakcji w centrum Izmiru, ale także w okolicy Izmiru. Pełno jest tutaj ciekawych zabytków, ruin, interesujących miejsc czy też pięknych plaż. Jak zwiedzać Izmir? Miasto ma całkiem sprawnie działającą siatkę transportu publicznego, przez metro, tramwaje i autobusy. Do atrakcji takich jak Efez czy Pergamum warto zabrać się ze zorganizowaną wycieczką, autobusem lub wypożyczonym samochodem.

Pomimo tego, iż Izmir nazywany jest najbardziej zachodnim miastem w Turcji, oto parę wskazówek, które Wam pomogą na początek:

  • Spożywać alkohol można zazwyczaj w wyznaczonych do tego miejscach, 
  • Ściągajcie buty przed wejściem do świątyni, meczetu,
  • Nie dyskutujcie z mieszkańcami o polityce o ile sami nie zaczną (więcej w dziale, bezpieczeństwo w Turcji)
  • Pamiętajcie o targowaniu się na bazaarze ?

Zacznijmy więc przegląd najlepszych atrakcji w Smyrne, czyli Izmirze:

 

Smyrna

 

Smyrna Izmir

Historia Izmiru sięga 3000 roku p.n.e. Wówczas powstała tu pierwsza, nadmorska osada – Bayrakli. Dzięki nadbrzeżnemu położeniu portowe miasteczko prężnie się rozwijało, stając się najważniejszym, poza Troją, miastem Anatolii. Niestety, najazd wrogich Hetytów doprowadził do upadku Bayrakli około 1500 roku p.n.e. Osadę odbudowano dopiero 5 wieków później, nadając jej nazwę Smyrna (Smyrna stała się Izmirem dopiero w XV wieku). Pod nową nazwą osada odzyskała swoją dawną pozycję handlową. Strategiczne położenie portu z jednej strony zapewniało miastu rozwój, z drugiej sprawiało, że Smyrna stawała się częstym celem ataków, przechodząc z rąk do rąk. Pierwszy raz dostała się pod panowanie tureckie w 1076 roku, jednak zanim stała się częścią Turcji jeszcze kilkukrotnie „zmieniała właścicieli”. Miasto określane było przez Muzułmanów „Izmirem niewiernych”, ponieważ pomimo prób przejęcia kontroli nad portem, pozostawał on w rękach chrześcijan. Dopiero podpisany w Lozannie traktat pokojowy przyznał Turcji tereny obejmujące dzisiejszy Izmir. Z dawnej Smyrny zachowało się tu jednak niewiele, ponieważ ogromny pożar z 1922 roku zniszczył znaczną część spośród tych antycznych zabytków, które przetrwały do XX wieku.

 

Agora w Izmirze

 

Agora w Izmirze

Tereny dzisiejszego Izmiru w czasach antycznych zajmowane były przez Greków, stąd też można tu natrafić na pozostałości kultury hellenistycznej. Z tego starożytnego okresu do naszych czasów zachowała się m.in. agora Smyrny – dawny plac miejski. Wejście na teren starożytnych ruin jest płatny, a sam teren dość rozległy. Pamiętajcie więc, żeby zabrać ze sobą nakrycia głowy i butelkę wody. 

 

Efez

 

Efez

Efez to miejsce, o którym słyszał chyba każdy. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jednym z najlepiej zachowanych, starożytnych miast. Na szczególną uwagę zasługuje biblioteka Celsusa, której fasada często pojawia się na zdjęciach promujących Efez, koryncka Świątynia Hadriana, czy zbudowany na przełomie I i II wieku n.e. Teatr Wielki, mieszczący mniej więcej 25 tysięcy widzów. W świetnym stanie zachowały się również antyczne drogi, w tym licząca około 600 metrów Droga Arkadyjska i Droga Kuretów, przy której odbywał się miejski handel. Poza walorami historycznymi i archeologicznymi, Efez ma ogromne znacznie kulturowe, szczególnie dla tradycji chrześcijańskiej. To tu Święty Paweł napisał „Pierwszy list do Koryntian”, a Święty Jan – Ewangelię. Wielu badaczy uważa, że Efez jest również miejscem, w którym pochowano matkę Jezusa – Maryję. Powyżej starożytnych ruin, na Wzgórzu Słowików, możecie zresztą zajrzeć do Domu Najświętszej Marii Panny. Być w Izmirze i nie zobaczyć Efezu to… grzech! 😉

 

Bazar w Izmirze

 

Bazar w Izmirze

Nie sposób poznać klimatu Izmiru bez zaglądnięcia do serca miasta – targowiska. Tutejszy bazar, zwany Kemeraltı, jest ogromny, gwarny, intensywnie kolorowy, pachnący przyprawami i słodkimi przysmakami. Znajdziecie tu w zasadzie wszystko – od świeżych, soczystych owoców, przez aromatyczne kawy, po ceramikę, pamiątki, odzież, buty, a nawet biżuterię. Pomiędzy stoiskami oraz straganami czekają na Was niewielkie kawiarenki i miejsca, gdzie szybko przekąsicie małe co nieco. Pamiętajcie, że robiąc zakupy na bazarze w dobrym tonie jest targowanie się 😉 Zdziwi Was, jak bardzo cena wyjściowa może odbiegać od tej, którą ostatecznie zapłacicie za dany towar…

Zobaczcie co koniecznie należy kupić w Turcji.

 

Bulwar Kordon

 

Bulwar Kordon

Długa, kilkukilometrowa, nadbrzeżna promenada jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Izmiru. Wzdłuż bulwaru znajdziecie: zielone skwery, na których chętnie odpoczywają zarówno mieszkańcy, jak i turyści; liczne muzea, m.in. muzeum sztuki Arkas Sanat Merkez czy Muzeum Atatürka; klimatyczne kawiarnie, a także serwujące regionalne specjały restauracje. Promenada Kordon kończy się przy porcie Alsancak, gdzie możecie przysiąść i podziwiać malowniczy widok na zachodzące słońce.

Zobacz także najpiękniejsze tureckie plaże.

 

Meczet Hisar

 

Meczet Hisar

Pochodzący z XVI wieku meczet Hisar jest uznawany za najstarszy i największy w Izmirze. Jego okazałe kopuły oraz bogate zdobienia przykuwają wzrok turystów. Budowla stanowi przykład rozmachu, z jakim wznoszono świątynie w okresie Imperium Osmańskiego. Wnętrze podzielone jest na ozdobione ornamentami oraz płaskorzeźbami galerie – osobną dla kobiet i osobną dla mężczyzn. Przy meczecie znajdziecie kilka kawiarni, serwujących znakomitą małą czarną. Po zwiedzaniu warto więc skorzystać z okazji, żeby przysiąść w jednej z nich.

 

Meczet Konak (Yali)

 

Meczet Konak

Meczet Konak, zwany również Yali, to niewielka, pochodząca z XVIII wieku świątynia, znajdująca się w samym centrum Izmiru – na placu Konak. „Po sąsiedzku” znajduje się słynna wieża zegarowa Saat Kulesi oraz rezydencja gubernatora miasta. Konak to z pewnością najmniejsza świątynia Izmiru i jedna z najmniejszych w całym kraju. Charakterystyczny, ośmiokątny kształt oraz misterne, mozaikowe zdobienia na kafelkach sprawiają, że Yali nie sposób pomylić z żadną inną, turecką świątynią. Poza wielkością jest jeszcze inny, unikatowy element architektoniczny, wyróżniający Konak na tle innych meczetów – do jego wnętrza prowadzi tylko jedno wejście.

 

Pomnik Drzewa Republiki

 

Pomnik Drzewa Republiki

Pomnik Drzewa Republiki (Cumhuriyet Ağacı Heykeli) znajduje się w samym sercu Placu Gündoğdu, położonego pomiędzy dwiema, dużymi dzielnicami Izmiru: Alsancak i Konak. Posąg został zaprojektowany przez znanego, tureckiego artystę – Ferita Özşena. Pomnik powstał dla upamiętnienia 80. rocznicy proklamowania Republiki Turcji. Monument przedstawia Atatürka i tureckie wojsko (kawalerię) walczących w wojnie o niepodległość. Od czasu powstania posąg stał się rozpoznawalnym miejscem spotkań – mieszkańcy Izmiru umawiają się pod Pomnikiem Drzewa Republiki, żeby wspólnie udać się na spacer, do restauracji lub klubu. 

 

Asansör

 

Asansör

Asansör w Izmirze to ciekawy historycznie i bardzo użyteczny obiekt, znajdujący się w dzielnicy Konak. Budowę zlecił w 1907 roku żydowski przedsiębiorca i bankier – Nesim Levi Bayraklı. Charakterystyczny, wąski budynek, przypominający wieżę przyczepioną do skały, pełni funkcję windy, łączącej ulicę leżącą u podnóża wzniesienia z tą, znajdującą się na jego szczycie. Asansör powstał po to, żeby ułatwić kobietom ciężarnym, osobom starszym i tym z niepełnosprawnością przedostanie się na położoną wyżej ulicę. Na szczycie windy-wieży znajduje się taras widokowy – zobaczycie stąd panoramę całego Izmiru! Wejście jest bezpłatne, dlatego tym bardziej polecamy wjechanie na górę i zobaczenie metropolii z innej perspektywy.

 

Wieża Saat Kulesi

 

Saat Kulesi

Wieża zegarowa Saat Kulesi to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji miasta. Wśród mieszkańców Izmiru nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby, gdzie znajduje się ta słynna budowla. Wieżę wzniesiono w 1901 roku dla uczczenia 25-lecia rządów despotycznego sułtana Abdülhamida II. Budynek zaprojektował architekt francuskiego pochodzenia, na stałe mieszkający w Smyrnie (ówczesna nazwa Izmiru) – Raymond Charles Père. Legenda głosi, że zegar pokazuje czas nieprzerwanie od momentu jego uruchomienia. Według innych źródeł mechanizm zatrzymał się tylko raz – podczas silnego trzęsienia ziemi w 1974 roku. Ile w tym prawdy, nie wie chyba nikt 😉 Pewne jest jedno – wieża Saat Kulesi stała się symbolem miasta, widocznym o każdej porze dnia i nocy (wieczorem wieża jest podświetlana). 

 

Kültürpark w Izmirze

 

Kültürpark w Izmirze

Nowy York ma Central Park, a Izmir – Kültürpark. To największy teren rekreacyjny tureckiej metropolii, często nazywany zielonymi płucami Izmiru. W parku będziecie mogli rozkoszować się spacerem ścieżkami otoczonymi różnorodną roślinnością, wśród której na szczególną uwagę zasługują alejki palm i kolorowe dywany utkane z kwiatów. W Kültürparku znajdziecie również liczne pomniki, muzea, a nawet wesołe miasteczko. Powierzchnia tego miejskiego terenu zielonego jest naprawdę imponująca – całość zajmuje ponad 420 000 m2! Kültürpark w Izmirze to idealne miejsce na popołudniowy relaks, niedzielny piknik czy chwile odpoczynku na ławce. 

 

Muzeum Sztuki w Izmirze

 

Muzeum Sztuki w Izmirze

Muzeum Sztuki w Izmirze to pierwsze, prywatne muzeum, jakie powstało w Turcji. Znajduje się w zabytkowym budynku przy bulwarze Cumhuriyet, a jego założycielem jest turecki przedsiębiorca – Selçuk Yaşar. Zbiory obejmują przede wszystkim kolekcje malarstwa. Na parterze zobaczycie wystawy czasowe, na piętrze – stałe zbiory muzealne.  Jeśli interesuje Was współczesne malarstwo, dodajcie muzeum sztuki Selçuka Yaşara w Izmirze jako obowiązkowy punkt zwiedzania.

 

Pergamum w pobliżu Izmiru

 

Pergamum

Pergamum (Pergamon) to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych, oddalone od Izmiru o około 100 kilometrów. Istniejące przed wiekami starożytne miasto, w dużym stopniu przyczyniło się do rozwoju cywilizacji europejskiej. Osadę założono najprawdopodobniej w VII wieku przed naszą erą. Od początku dziejów Pergamonem rządziła dynastia Attalidów, która przykładała ogromną wagę do rozwoju edukacji i sztuki. Przez wieki miasto pełniło rolę ważnego ośrodka akademickiego, konkurując z Aleksandrią o miano stolicy kultury i nauki starożytnego świata. W Pergamonie znajdowała się druga co do wielkości biblioteka (największą była ta w Aleksandrii), w której w czasach rozkwitu znajdowało się ponad 200 tysięcy zwojów! Niestety, wraz z ekspansją Rzymian zaczął się powolny upadek miasta. Większość zbiorów Biblioteki Pergamońskiej z rozkazu Marka Aureliusza przekazano do nowopowstającej biblioteki w Egipcie. Pergamon przestał mieć znaczenie jako ośrodek akademicki, stopniowo stając się osadą bez większego znaczenia dla rozwoju cywilizacji. Do naszych czasów najlepiej zachowały się zabudowania w górnej części Pergamonu – można tu podziwiać zrekonstruowaną świątynię Dionizosa, świątynię Trajana, starożytne centrum medyczne zwane Asklepionem oraz wykuty w skale teatr, z widownią dla około 10 tysięcy osób. 

 

Mapa atrakcji Izmir

 

Mapa atrakcji Izmir

1) Agora – Izmir. Smyrna 2) Kemeraltı Bazaar 3) Bulwar Kordon 4) Hisar Meczet 5) Meczet Konak i Wieża Zegarowa 6) Pomnik Drzewa Republiki 7) Wieża/widna Asansor 8) Kültürpark 9) Muzeum Sztuki w Izmirze 10) Pergamum 11) Efez

 

Izmir to miasto o bogatej historii i wielokulturowej tradycji. Dziś stanowi ważny ośrodek miejski, zapewniając odwiedzającym je turystom nie tylko piękne plaże, ale i mnóstwo rozrywek. Jeśli marzycie o wielkomiejskich wakacjach u wybrzeża Morza Egejskiego, turecka metropolia będzie strzałem w dziesiątkę. Zaplanujcie urlop i poznajcie najlepsze atrakcje Izmiru. 

Myślicie o innym mieście? Zapraszamy na zobaczenie najlepszych atrakcji Side, najlepszych atrakcji Bodrum, najlepszych atrakcji Alanyi i najlepszych atrakcji Antalyi.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz