9 najlepsze atrakcje Belek i okolicy, co zwiedzić i zobaczyć w Belek? - BelSole

9 najlepsze atrakcje Belek i okolicy, co zwiedzić i zobaczyć w Belek?

Belek to mała miejscowość, mimo to znane jest w świecie miłośników tureckich wakacji. Jeśli wybieracie się do Belek, odpowiemy co zobaczyć w Belek, co zwiedzić i co robić w Belek. Przedstawimy Wam atrakcje Belek, atrakcje turystyczne i najciekawsze miejsca w Belek. Powiemy też gdzie zjeść w Belek, ale to na końcu artykułu – zapraszamy!

 

Co robić i zwiedzić w Belek?

 

zwiedzanie Belek
Widok na plaże Belek i pola golfowe.

Belek to bardzo małe miasteczko, które w zasadzie w większości jest kurortem i bazuje na branży turystycznej. To idealne miasto na golfa, plażowanie czy wycieczki po okolicy – po naprawdę światowej klasy zabytkach i atrakcjach.

Jeśli chcecie przemieszczać się po Belek i po okolicy, znajdziecie tutaj albo wypożyczalnie samochodów albo autobusy miejskie. Autobusy jeżdżą po centrum oraz do pobliskich miasteczek. Autobusem możecie też podjechać do Antalya (linią numer BA22) w około 55 min. Autobusy pomiędzy Antalya a Belek jeżdżą od 7:40 rano do 10:40 w nocy.

Belek to w zasadzie 3 warstwy miejskie – kolejno od brzegu, plaże z hotelami, pola golfowe i tereny zielone oraz na zewnątrz miasto. Jak zwiedzać Belek i co robić w okolicy? Oto przegląd 9 najlepszych atrakcji i aktywności wokół Belek. Zapraszamy!

 

Plaże w Belek

 

plaże w Belek
Typowa plaża w Belek

Belek to jedno z najpopularniejszych miejsc na wybrzeżu Turcji. Znajdziecie tutaj wiele miejsc do plażowania – wybrzeże usiane jest hotelami gdzie możecie spędzić wakacje. Praktycznie na całej długości wybrzeża obok Belek, znajdziecie piaszczyste plaże, mnóstwo lokali, restauracji, wypożyczalni sprzętu i hoteli. 

Plażowanie to jedna z głównych i najlepszych atrakcji Belek! Polecamy zwłaszcza Belek Halk Plajı i Kadriye – jednak na całej długości wybrzeża znajdziecie dogodne i miłe miejsca do plażowania.

Zobaczcie także najpiękniejsze plaże Turcji.

 

Golf w Belek

 

pola golfowe w Belek

Jeśli kiedyś graliście w golfa to Belek będzie dla Was doskonałą destynacją. O ile pierwszy rząd od morza zajmują plaże i hotele – to w kolejnym rzędzie znajdują się pola golfowe. Znajdziecie tutaj 12 pól golfowych w 9 klubach golfowych: Titanic Golf Club,
Antalya Golf Club, National Golf Club, Carya Golf Club, Sueno Golf Club, Cornelia Faldo Golf Club, Gloria Golf Club, Robinson Nobilis oraz The Montgomerie Maxx Royal Golf Club.

Obszar oferuje pola o 9 i 18 dołkach, dla amatorów i graczy zaawansowanych. Znajdziecie tutaj też oczywiście driving range (w każdym klubie) oraz akademię dla początkujących jeśli chcecie nauczyć się grać w golfa.

 

Perga / Perge

 

Perge

Perga to ruiny starożytnego miasta licyjskiego, znajdują się w bliskiego odległości od Belek – około 27 km od centrum miasteczka. W swojej historii Perga przechodziła z rąk do rąk, było to miasto greckie, rzymskie, bizantyjskie oraz tureckie. W Perge Antik Kenti znajdziecie Agorę, Teatr Rzymski, Stadion i wiele zabudowań z czasów bogatej historii Perge i Pamfilii, czyli starożytnej krainy znajdującej się w tej części wybrzeża Turcji.

Stanowisko Archeologiczne w Perge czynne jest od 8:00 do 17:00, kasy zamykane są o 16:30. Bilet do Perge kosztuje 100 TL.

 

Land of Legends

 

Land of Legends

Land of Legends to jeden z największych Parków Rozrywki w tym regionie Turcji. Składa się on z 3 głównych części:

Adventure Land: Park rozrywki, wesołe miasteczko z kolejkami górskimi

Aqua Land: Aqua Park z atrakcjami wodnymi, pływaniem z delfinami czy pływaniem na desce

Secret Lagoon: Kolejny Aquar park.

W Land of Legends znajdziecie także część obiektów poświęconych Mashy i Niedźwiedziowi. 

Ile kosztuje wstęp do Land of Legends? Za Bilet dla dorosłego na cały dzień (od 12 roku życia) trzeba zapłacić 30 USD, za bilet dla dziecka (4-11 rż) 24 USD. Karta Legendary uprawniająca do całorocznego wejścia na obiekt kosztuje 300 USD za osobę dorosłą i 240 USD za dziecko.

Dodatkowe atrakcje są również płatne. Pływanie z delfinem to koszt około 100 USD, pływanie z rekinami to także 100 USD. Przy Land of Legends znajdziecie także hotele i centrum Handlowe.

 

Centrum Belek

 

 

Belek to małe miasteczko, jednak znajdziecie tutaj też całkiem ciekawe zabytki. W centrum przy głównym placu znajduje się Wieża Belek z XIX wieku, skalna fontanna, bazaar oraz meczet. Warto tutaj podejść na zakupy czy do restauracji. Całkiem przyjemne miejsce, które skojarzyło nam się z centrum Pafos.

Centrum Belek znajduje się około 1,5 km od brzegu i plaży – można więc tutaj dotrzeć spacerkiem.

 

Rejs Łodzią na Suluada

 

suluada

Suluada to mała skalista turecka wyspa na południe od Antalya. Ma ona tylko 10 ha powierzchni i jest w większości dużą skałą wychodzącą z wody. Suluada oznacza wodną wyspę, ponieważ znaleziono na tym małym skrawku lądu, źródło słodkiej wody. Na Suluadzie znajdziecie też dwie małe urocze i przepiękne plaże na które możecie dostać się rejsem z Antalya, która jest zaraz obok Belek.

 

Spływ kajakiem w Koprulu

 

kanion Koprulu
Jeden z mostów nad Kanionem Koprulu

Kanion Koprulu znajduje się na północ od Belek. W odległości 60 km od centrum miasta znajduje się zjawiskowy kanion – zorganizowane wycieczki zazwyczaj wyjeżdżają tam z Antalya, Side lub Belek. Wiele z firm oferuje spływ kajakiem po wodach tego kanionu, możecie także zjechać na linie z jednej ze skał. Kanion ma ponad 14 km długości a w niektórych miejscach nawet 400 m głębokości. Ważnymi punktami i atrakcjami kanionu Koprulu są dwa mosty, rzymski Oluklu oraz Bugrum. 

Spływ kajakiem w kanionie Koprulu kosztuje około 100 PLN.

 

Wycieczka jeepem po górach Taurus

 

Góry Taurus
Góry Taurus

Niektóre z biur podróży w Belek i okolicy oferują także przejazd jeepem po pobliskich górach Taurus. W planach takich wycieczek często jest zwiedzanie górskich miejscowości, odwiedzenie wodospadu Uçansu oraz turecki lunch.

Wycieczki są niezalecane dla kobiet w ciąży. Wycieczka trwa około 8 h i kosztuje mniej więcej 200 PLN za osobę.

 

Wodospady Duden

 

duden wodospady

Wodospady Duden znajdują się w Antalya, polecamy je odwiedzić jeśli będziecie wybierać się do tego miasta. Rzeka Duden przy ujściu tworzy wodospady dzielące się na dwie części – górne i dolne. Mają one 15 metrów wysokości i urozmaicają skalne wybrzeże obok Antalya. Nad klifami znajduje się park miejski z punktami widokowymi na wodospady.

 

Antalya z Belek

 

Antalya atrakcje
Antalya

Oczywiście nie powinno na tej liście zabraknąć także zwiedzania pobliskiego dużego miasta i kurortu jakim jest Antalya – która w centrum i okolicy oferuje całkiem sporo atrakcji, zwiedzania i zakupów. O tym jednak przeczytacie w atrakcjach Antalya.

 

Gdzie zjeść w Belek?

 

Tureckie Meze
Tureckie Meze

W centrum Belek znajdziecie wiele dobrych tureckich restauracji. Popularne sąmiędzy innymi Yaz przy Koca Reis, Belek Deniz, Tuwana czy Özlem Ocakbaşı. Znajdziecie też wiele restauracji w hotelach przy plaży takich jak Safran czy Paloma restaurant. Zanim cokolwiek zamówicie, polecamy zapoznać się z turecką kuchnią!

 

Jeśli jednak nadal będzie Ci mało atrakcji, zobacz także pobliskie miejsca:

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz