12 najlepsze atrakcje Didim i okolicy, co zobaczyć w Didim? Didyma Co robić? - BelSole

12 najlepsze atrakcje Didim i okolicy, co zobaczyć w Didim? Didyma Co robić?

Didim to całkiem popularny turystyczny kurort, ale też mała miejscowość w Turcji. Znany jest głównie z wycieczek zorganizowanych i wakacji wśród Polaków. Didim i okolice to jednak kopalnia atrakcji i ciekawych miejsc. Co zobaczyć w Didim i okolicy? Jakie atrakcje turystyczne są w Didim? Oto przewodnik i poradnik po tym zaskakującym regionie!

 

Co zobaczyć w Didim i okolicy

 

co robić w Didim
Nie tylko zabytki, ale i sporty!

Zacznijmy od tego, że Didim to małe miasto – liczy sobie 47,872 mieszkańców. Jeśli chcecie wybrać jakiś typ transportu w mieście macie do wyboru busy miejskie i międzymiastowe, taksówki oraz wypożyczenie samochodu. W przypadku zwiedzanie niektórych z poniższych atrakcji trzeba albo wypożyczyć auto albo podjechać ze zorganizowaną wycieczką z hotelu. Na pewno będziecie mieć taką informację w recepcji. My wybralibyśmy samochód dla większej wolności po okolicy.

Didim historycznie było częścią półwyspu na którym istniało starożytne miasto Milet. Dziś części zatoki przy której leżały osady już nie ma, została 'zasypana’ przez osady rzeki Meander. Znajduje się tutaj mnóstwo ruin starożytnych miast i osad, będzie co zwiedzać – do tego wszystkiego opiszemy Wam także co robić w Didim poza zwiedzaniem zabytków. Zapraszamy!

 

Świątynia Apolla w Didim

 

Świątynia Apolla w Didim
Słynna atrakcja Didim, Świątynia Apolla

Oto pierwsza z ważnych atrakcji Didim. Park archeologiczny w Didim znajduje się na północ od miasta. Główną atrakcją tego miejsca jest Świątynia Apolla, jedna z największych greckich świątyń odkrytych w regionie. Świątynia ta pochodzi z 550 r p.n.e., docelowo była powiązana z Miletem, którego centrum było 20 km z tego miejsca. Didim było miejscem świętym ważnym dla pobliskiego miasta, które znajdowało się na północ od Didim.

Podstawa świątyni ma ponad 115 m na 58 m, część ze zdobień, kolumn i elementów architektonicznych zachowała się bardzo dobrze. Park archeologiczny nie jest duży – ale jeśli będzie brakowało Wam ruin do zwiedzania, mamy dla Was kolejne ciekawe miejsca!

Bilet do Świątyni Apolla w Didim kosztuje 50 TL, muzeum czynne jest od 9:00 rano do 19:00

 

Milet

 

Milet
Ruiny amfiteatru w Milet

Milet znajduje się w pobliżu wsi Balat. Jest to miejsce ściśle powiązane ze Świątynią Apolla, jednak główne centrum miasta znajduje się na północ od Didim. Znajdziecie tutaj wiele ciekawych miejsc takich jak amfiteatr, łaźnie faustyny, meczet, cmentarz, gimnazjon i inne zabudowania. To właśnie z Miletu pochodził słynny Tales czy Anaksymandra. Miasto zostało założone na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia p.n.e. i było jednym z ważniejszych miast greckich czasów antycznych.

Milet amfiteatr

Miasto podupadało przez setki lat, głównie przez zamknięcie zatoki przez osady rzeczne. Dziś są to głównie ruiny, aczkolwiek, nieźle zachowane. W Parku Archeologicznym znajdziecie także Muzeum Miletu. Bilet do Parku Archeologicznego Milet kosztuje 50 TL. Parking jest darmowy.

 

Plaże Didim Altınkum Plajı

 

plaza altinkum
Plaża w centrum Didim

Plaże Didim to jeden z celów turystów lecących tutaj na wakacje. Didim oferuje doskonałe plaże w centrum i okolicy Didim. Najlepsza plaża w mieście do Alitnkum Plaji na południu centrum z doskonałą bazą restauracji, hoteli i infrastruktury. Zaraz obok znajduje się bulwar i centrum miasta – plaża jest piaszczysta, znajdują się tutaj nawet miejsca z kąpieliskami dla dzieciaków. Na plaży możecie też skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych!

Jeśli chodzi o plaże oddalone od centrum, z większą ilością prywatności – polecamy Zırtlan Deliği na zachód od Didim, Manastır Koyu także na zachód ale bliżej centrum, Cennet Akvaryum Plajı na wschód od centrum Didim, Haydar Koyu po drugiej stronie zatoki. Plaż w odległości 10 km od Didim jest naprawdę sporo. Im dalej jednak od centrum będą one bardziej dzikie.

 

 

Priene

 

Priene
Oto gdzie leżały Priene i Milet

Wracamy z kolejnymi ruinami! Priene to następne starożytne miasto leżące w pobliżu Didim. Znajdziecie tutaj kolejny teatr z pięknym widokiem na okolicę, świątynie Zeusa, sanktuarium Ateny, agorę, łaźnie rzymskie i inne starożytne zabudowania. Znajdziecie tutaj też ciekawe miejsca do trekkingu wśród pobliskich lasów na zboczu wzgórza na którym znajdowało się Priene. Priene miało jednak mniejsze znaczenie politycznie niż większy i ważniejszy pobliski Milet, który znajdował się po drugiej stronie zatoki i meandrującej rzeki… Meander. Jak się pewnie domyślacie, określenie meandrujący, wzięło się właśnie od nazwy tej rzeki.

Bilet do Parku Archeologicznego Priene kosztuje 20 TL.

Zakupy w Didim

 

co przywieźć z Turcji

Kto był na targu w Turcji ten wie jak bogaty w produkty jest taki bazar. W określone dni, w tym soboty w mieście odbywają się dni handlowe kiedy to można zakupić przyprawy, bakalie, owoce, warzywa czy nawet ubrania, perfumy czy alkohol.

Do tego wszystkiego na bulwarze Yali obok plaży Altinkum znajdziecie wiele sklepów, tak samo jak na głównej ulicy miasta – czyli bulwarze Ataturka.

Zobaczcie co koniecznie trzeba kupić w Turcji.

 

Jezioro Bafa

 

jezioro Bafa

Jezioro Bafa to pozostałość po dawnej zatoce Miletu i Morzu Vafi. Jezioro zamknięte zostało przez rzekę Meander i osady nanoszone przez jej wody. Dziś jest atrakcją turystyczną, oazą spokoju na turystycznej mapie tego regionu Turcji. Znajdziecie tutaj miejsce na spacery, zwiedzanie (w okolicy znajduje się sporo monastyrów), podziwianie fauny i flory (idealne miejsce na bird watching). Pamiętajcie, że jest to rezerwat przyrody i rezerwat ptaków – więc należy się tutaj odpowiednio zachowywać, nie śmiecić i nie straszyć zwierząt.

Ciekawe miejsca wokół Jeziora Bafa to: Doğal Milli Park Alanı (plaża), Herakleia (ruiny kolejnego z miast leżących na wybrzeżu zatoki), Monastyr Ikis, Latmos Antik Kenti Kaya (ruiny zamku).

 

Przejażdżki jeepem lub buggy

 

jeep Didim

Wiele z biur podróży w Didim i Kusadasi oferuje przejażdżki specjalnymi jeepami lub buggy po bezdrożach wybrzeża Morza Egejskiego. Wycieczka taka to zazwyczaj 150 PLN za osobę i trwa około 3 h. Ciekawa aktywność dla miłośników offroadu.

 

Buyuk Menderes Park

 

To turecki Park Narodowy mieszczący się na półwyspie przy greckiej wyspie Samos – dzieli je niecałe 2 km. W Parku znajdziecie ścieżki trekkingowe, plaże, mnóstwo lasów i dzików. Buyuk Menderes to częste miejsce pożarów w lecie, dlatego czasami ścieżki zamykane są na okres największych upałów, by nie zaprószyć ognia. Co ciekawego zobaczyć w parku?

Jaskinia Zeusa

Ciekawym miejscem w Güzelçamlı na północnym wybrzeżu półwyspu jest jaskinia Zeusa z lazurową wodą, gdzie wymieszana jest woda słona z zimną słodką. Pomimo zakazu, wiele osób się tutaj kąpie.

Doğanbey

Na południowym wybrzeżu ciekawym miejscem są domy Doğanbey (Eski Doğanbey Evleri) czyli stara XIX-wieczna wioska z kamiennymi domami, kiedyś opuszczona, a dziś odnawiana przez Turków wraca do świetności. Ciekawy klimat tureck0-greckiej wsi.

 

Bodrum i Izmir

 

Izmir Zwiedzanie

Jeśli chcecie podjechać do większego miasta polecamy większe Bodrum i atrakcje Bodrum oraz ogromny i zachodni (w swoim klimacie) Izmir oraz atrakcje Izmiru.

Bodrum znajduje się na 120 km na południe od Didim, Izmir 160 km na północ – nie jest to mała odległość, ale miasta są warte odwiedzenia! Jeśli szukacie czegoś bliżej, polecamy także Kuşadası na północ do Didim

Jeśli postanowicie jechać do Bodrum, to z tego miasta odpływają specjalne promy na Kos – może czas na grecko-tureckie wakacje? Zobaczcie atrakcje Kos 🙂

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz