8 najlepsze atrakcje Pizzo i okolicy, co zobaczyć w mieście Tartufo? Pizzo przewodnik - BelSole

8 najlepsze atrakcje Pizzo i okolicy, co zobaczyć w mieście Tartufo? Pizzo przewodnik

Najpiękniejsze miasteczko w Kalabrii? Może! To jedno z najciekawszych miejsc w Kalabrii! Pizzo, jakie najlepsze atrakcje Pizzo na Was czekają w tym nadmorskim miasteczku. Co zobaczyć w Pizzo? Co zwiedzić? Oto przewodnik po atrakcjach i zabytkach Pizzo, poradnik jakie miejsca należy zobaczyć i co zjeść w Pizzo. Zapraszamy!

 

Zwiedzanie Pizzo

 

Zwiedzanie Pizzo
Wąskie i strome uliczki odchodzące od Corso Garibaldi

Pizzo to jedno z najpiękniejszych kalabryjskich miasteczek jakie możecie zwiedzić. Jak zwiedzać Pizzo? Co zobaczyć i co zwiedzić w Pizzo? Zacznijmy od tego, że do Pizzo możecie dojechać oczywiście samochodem lub pociągiem. Jeśli chodzi o samochód to możecie zaparkować albo na Citta Bassa albo na Citta Alta, w zasadzie większość ciekawych atrakcji znajduje się wyżej w mieście – jednak spokojnie tutaj podejdziecie z dołu, gdzie też znajduje się stacja kolejowa. Przejście z Stazione Pizzo do centrum zajmie około 20 min, w tym ostatnia część będzie mocno pod górę – jednak sam spacer jest raczej przyjemny.

Większość atrakcji Pizzo znajduje się bardzo blisko siebie, jedynym wyjątkiem jest kościół w skale Chiesetta di Piedigrotta gdzie albo będziecie musieli podjechać samochodem, tuktukiem lub przejść około 15 min na nogach drogą SS522 (bez chodnika). Spaceru nie polecamy ze względu na brak bezpieczeństwa na trasie. 

W Pizzo znajdziecie też wiele plaż w centrum miasteczka, restauracji, kawiarni i sklepów.  To zdecydowanie jedno z najciekawszych miasteczek w Kalabrii z ciekawymi atrakcjami. Pizzo to obok Tropei i Scilli jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy.

 

Castello Murat

 

Castello Murat

Co zobaczyć w Pizzo? To górująca budowla nad miastem idealnie widoczna z Citta Bassa z okolic plaży i stacji kolejowej. Castello Murat chroni te tereny już od 1300 roku. Nazwa Castello Murat pochodzi od Joachima Murata, marszałka Francji i króla Neapolu, który został tu po raz pierwszy uwięziony w 1815 roku oraz tutaj zginął. Zamek znajduje się zaraz obok ścisłego centrum Pizzo, zwiedzać można część jego pięter oraz wystawę historyczną przedstawiającą ostatnie chwile Gioachino Murata. Zamek w Pizzo można zwiedzać, bilet jednorazowy kosztuje 3 EUR, 2,5 EUR dla dzieci i młodzieży oraz 4,5 EUR na łączony z Piedigrotta. W lecie Castello Murat w Pizzo otwarty jest od 9:00/13:00 – 15:00-24:00 codziennie

 

U Spunduni – La Balconata

 

Punkt widokowy w Pizzo
W tle marina Vibo Valentia i półwysep Capo Vaticano

To chyba najlepszy punkt widokowy w całym Pizzo, taras mieści się zaraz obok zamku Murat oraz Piazza della Repubblica. Z niego będziecie mogli podziwiać morze, widok na wulkan Stromboli, piękny zachód słońca i oczywiście położone niżej dzielnice Pizzo. Idealne miejsce, by wziąć granitę i odpocząć z pięknym widokiem!

 

Lody Tartufo w Pizzo

 

Lody Tartufo w Pizzo
Te akurat jedliśmy w Barze Ercole

Gdzie zjeść Tartufo w Pizzo? Co zjeść w Pizzo? To najpopularniejszy deser pochodzący z Pizzo. Lody Tartufo to charakterystycznie uformowane orzechowe lody w kulę, najcześciej posypane kakao, orzechami, pistacjami z płynnym wnętrzem. Lody Tartufo produkuje się od parudziesięciu lat w tym mieście, i możecie ich spróbować w wielu lokalnych kawiarniach. Lody Tartufo zaczęto produkować w Gelateria Dante (wcześniej Gran Bar Excelsior) w około 1952 roku.

My najczęściej jedliśmy je w Bar Gelateria Ercole przy Piazza della Repubblica (tutaj znajdziecie też Gelaterie Dante). Jakiego Tartufo spróbować? Polecamy klasyczne z kakao lub pistacjowe! Jedno Tartufo kosztuje około 6 EUR.

Zobaczcie co koniecznie zjeść we Włoszech!

Plaża Pizzo

 

Plaża Pizzo
Obok plaży, jest darmowy parking w Pizzo.

Po tartufo chodziliśmy na plażę, na plażę położoną u podnóża starego miasta Pizzo. Oczywiście trzeba tam zejść lub zjechać – jednak sama plaża jest atrakcyjna, jest blisko centrum, dobrej infrastruktury, chroniona jest przez molo, więc jest idealna dla dzieci. Idealne miejsce na odpoczynek na plaży blisko centrum małego miasteczka w Kalabrii.

Zobaczcie najpiękniejsze włoskie plaże!

 

Santuario San Francesco Di Paola

 

Santuario San Francesco Di Paola
Z tego placu też jest fajny widok na Pizzo

Co zwiedzić w Pizzo? Ten uroczy kościół znajduje się praktycznie na końcu starego miasta Pizzo, dojedziecie tutaj Corso Giuseppe Garibaldi. Warto tutaj wejść i odpocząć w cieniu i chłodzie. Świątynia została wybudowana w 1579 roku i została poświęcona Świętemu Franciszkowi z Paoli, który był pustelnikiem mieszkającym pod Cosenzą, założył w okolicy zakon Minimów (Zakon Braci Najmniejszych). Dziś świątynia daje cień i spokój zmęczonym od gorąca turystom w Pizzo.

 

Corso Giuseppe Garibaldi

 

Corso Garibaldi Pizzo
Niewzruszeni turyści szukają lokalnych pamiątek w Pizzo

To w zasadzie główna handlowa ulica na starym mieście Pizzo. Prowadzi od Piazza Della Repubblica, prawie pod samo Santuario San Francesco di Paola. W okolicy znajdziecie mnóstwo sklepów z pamiątkami, zakątek z metalowymi kotami wspinającymi się pod schodach, poidełka oraz całkiem sporo restauracji. Przy Corso Giuseppe Garibaldi znajduje się także Vicolo dei Baci, czyli alejka pocałunków – warto więc pocałować tutaj swoją drugą połówkę!

Zobaczcie co koniecznie trzeba kupić we Włoszech?

 

Trekking w Pizzo

 

Pizzo trekking
Tak zielono jest zaraz obok Pizzo!

Jeśli macie dość miasteczek, warto wyruszyć w okoliczne wzgórza Pizzo na trekking – zaskakująco okoliczne wzgórza są przepięknie zielone i pełne natury. Polecamy ze względu na bajeczne widoki okolicy i morza.

 

Chiesetta di Piedigrotta

 

Chiesetta di Piedigrotta
Kościół na plaży i w skale w Pizzo

Kościół w skale w Pizzo, kościół na plaży – ma wiele imion. To jedna z najlepszych atrakcji Pizzo – czyli niezwykły kościół wkomponowany w skały klifu zaraz obok plaży. W środku tej ciekawej budowli znajdziecie mnóstwo rzeźb oraz płaskorzeźb wkomponowanych w jaskinię. Kościół poświęcony został w 1675 roku. Historia jego powstania jest także niezwykła, otóż marynarze pewnego statku, który znalazł się w centrum ogromnego sztormu na okolicznych wodach, złożyli przysięgę na obraz Madonny znajdujący się na statku – iż, jeśli ocaleją i dobiją do brzegu to zbudują tutaj kaplicę z tym obrazem w środku – oczywiście rozbili się właśnie w tym miejscu. Obraz udało się ocalić, część załogi także – dlatego zbudowano w tym miejscu kaplicę otaczającą jaskinię z dzwonnicą z dzwonem z rozbitego statku datowanym na 1632 rok. Czy to legenda? Kto wie. Jednak kościół z niezwykłymi rzeźbami dalej tutaj stoi!

Piedigrotta stoi na skałach osadowych pochodzenia morskiego, które można zaliczyć do piaskowców i rudytów.

Bilet jednorazowy do Chiesetta di Piedeigrotta kosztuje 3 EUR lub 4,5 EUR w komplecie z wejściem do Zamku Murat. Dla dzieci powyżej 6 roku życia bilet kosztuje 2,5 EUR.

 

Mapa atrakcji Pizzo

 

Atrakcje Pizzo Mapa

1) Stacja kolejowa w Pizzo 2) Plaża w Pizzo 3) Castello Murat 4) Punkt widokowy w Pizzo 5) Piazza Della Republica i Gelateria Dante (Tartufo w Pizzo) 6) Corso Garibaldi 7) Santuario San Francesco Di Paola 8) Chiesetta di Piedigrotta 9) Vicolo dei Baci

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz