Włochy, gdzie najlepiej na narty w 2022? Najlepsze ośrodki narciarskie i stoki, ranking - BelSole

Włochy, gdzie najlepiej na narty w 2022? Najlepsze ośrodki narciarskie i stoki, ranking

Wybieracie się na narty do Włoch? Nie wiecie jaki stok we Włoszech wybrać? I to najlepiej blisko Polski? Jaki jest najlepszy ośrodek narciarski?  Oto nasz poradnik, czyli gdzie pojechać na narty bądź snowboard do Włoch w Alpach i Dolomitach.  Oto najlepsze miejsca narciarskie we Włoszech.


Ile kosztuje Skipass we Włoszech 2021/2022. 

Jeszcze słowem wstępu – ile kosztuje wyjazd do Włoch na narty? Trasy we Włoszech tanie nie są, ale nie odbiegają cenowo od tych na przykład z Austrii czy nawet z Polski. Zmiennych od których zależy cena jest wiele, na przykład na ile dni jedziecie na narty, w ile miejsc w Dolomity, czy jadą z wami dzieci, czy to sezon i tak dalej. Jednak możemy powiedzieć, że średnio cena za wyjazd na narty do Włoch poza sezonem zaczyna się nawet od 35-40 EUR za dzień za osobę, do około średniej w sezonie 55-65 EUR. 

Dla przykładu przygotowaliśmy dla Was ceny skipassów w takich miejscach jak: Val di Sole, Val di Fiemme i Livigno


Narty z Instruktorem we Włoszech

Jeśli chodzi o narty z instruktorem we Włoszech, cena to około od 40 EUR za godzinę za prywatne lekcje lub około 180 EUR za tydzień nauki w grupie.

 

Kiedy otwarte stoki we Włoszech? Kiedy sezon narciarski?

Sezon w zależności od ośrodka narciarskiego może zaczynać się w różnych okresach zimy, jednak mniej więcej daty są podobne. Przygotowaliśmy nawet zestawienie najpopularniejszych ośrodków, kiedy zaczyna się sezon. Dla przykładu:

?? Cortina d’ampezzo: 26 listopada 2021 do 18 kwietnia 2022

?? Val Gardena: 1 grudnia 2021 do 1 maja 2022

??

 Val di Fiemme:  27 listopada 2021 do 23 kwietnia 2022 (zobacz ceny skipassów w Val di Fiemme)

?? Val di Sole: od 23 grudnia 2021 (zobacz ceny karnetów w Val di Sole)

 

Najlepsze i najładniejsze stoki we włoskich Alpach

najładniejsze stoki we Włoszech

No to zaczynamy, oto lista gdzie warto jechać do Włoch na narty – relatywnie blisko polskiej granicy, czyli w Dolomity.


Cortina d’Ampezzo

 cortina dampezzo mapa
Obraz pobrany z oficjalnej strony Cortina d’Ampezzo

Słynna Cortina znana jest z profesjonalnych stoków, doskonała jest także dla amatorów szukających miejsca na narty i na snowboard we Włoszech. Słynne trasy służyły w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1956 roku. Nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać się tak także na narty w 2020 i 2021 roku, chyba że koronawirus znów mocniej zaatakuje w czasie ferii. Miejscowość i obiekt mieści się w północnych Włoszech w Alpach, około 10 godzin jazdy z Polski. 

W Cortina d’Ampezzo znajdziecie 34 wyciągi i 86 tras zjazdowych o łącznej długości 120 km, ponad 90% z nich jest także sztucznie naśnieżane. 

Na stokach będziecie mogli skorzystać z Dolomiti Superski Skipass oraz Valley Skipass. Znajdziecie także wiele wypożyczalni nart i desek snowboardowych a także szkółki dla początkujących. W Cortina d’Ampezzo skorzystacie z Dolomiti Superski Skipass czyli jednej karty na większość większych stoków w tej części Dolomitów i Alp.

 


Val Gardena

val gardena mapa
Obraz pobrany z oficjalnej strony Val Gardena

W dolinie znajduje się 81 wyciągów oraz ponad 160 km tras. Ośrodek Val Gardena czeka na Was od 4 grudnia 2020 do 11 kwietnia 2021. Znajdziecie tutaj także najdłuższy stok w południowym Tyrolu, mierząca ponad 10km La Longia zaczyna się od góry malowniczego szczytu Seceda, aż po Ortisei. Przewyższenie na stoku to ponad 1200 m.  To na pewno miejsce, które zapadnie Wam w pamięć jako kandydat do nagrody: najpiękniejsze stoki we Włoszech.

Tak samo jak w wielu ośrodkach w Dolomitach, będziecie mogli skorzystać z Dolomiti Superski Skipass. Jeśli nie lubicie zjazdówek, Val Gardena oferuje także 115 km tras do narciarstwa biegowego, a także 30 km na bieżąco odśnieżanych tras.

Ośrodek oferuje także elastyczne terminy odwołania noclegów, zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu w związku z ograniczeniami związanymi z Covid-19. Dobre miejsce na bezpieczny wypad na narty do Włoch w 2020/2021 w Alpach i Dolomitach.

 


Alta Badia

alta badia
Obraz pobrany z oficjalnej strony Alta Badia

Gdzie na narty we Włoszech? To kolejny Ośrodek Narciarski w północno-wschodnich Włoszech. Znajdziecie tutaj 53 wyciągi i 130 km tras, z czego ponad 74km to trasy łatwe (niebieskie). Idealny ośrodek dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Jednak prócz tych najłatwiejszych tras, dostępne są także dla tych zaawansowanych – od 20 do 21.12.2020 w Alta Badia odbędą się Zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim na trasie Gran Risa.

Teren Ośrodka oferuje także snowparki, wypożyczalnie sprzętu czy też szkółki narciarskie i snowboardowe.


Madonna di Campiglio

Kompleks tych stoków narciarskich znajduje się na zachód od Trento i Bolzano. Oto oficjalne liczby jeśli chodzi o obszar Madonna di Campiglio: 156 km tras zjazdowych, 108 tras, 4 snowparki i 58 wyciągów. Cena za skipass w Madonna di Campiglio w 2022 na 1 dzień to 65 EUR, na 2 dni 115 EUR lub 120 EUR. Po zniżkach to odpowiednio 46 i 33 EUR na 1 dzień dla juniora(urodzony po 30.11.2004) i dziecka(urodzony po 30.11.2012) oraz 84 i 60 EUR na dwa dni w sezonie wysokim. 

Co do bombelków, Campiglio oferuje także, prawie 3 km tor saneczkowy dla dzieci i rodzin z 340 m różnicą wysokości. Do tego wszystkiego mamy także tory do nart biegowych, psie zaprzęgi czy też ściany wspinaczkowe. 


Livigno

livigno mapa
Obraz pobrany z oficjalnej strony Livigno

Nie jest to najbliższy stok we Włoszech od granic Polski, jednak oferuje mniejszą ilość gości i narciarzy. Do dyspozycji jest 115 km tras narciarskich (12 czarnych, 37 czerwonych i 29 niebieskich) dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy.

Zobaczcie trasy w Livigno oraz ceny skipassów w Livigno.

Charakterystycznym jest ułożenie miasteczka w dolinie pomiędzy dwoma zboczami z dostępnymi stokami narciarskimi. Stoki nadają się dla dzieciaków, początkujących i uczących się do tego zazwyczaj nie ma tam tłumów co pomaga w nauce. Z plusów, Livigno oferuje także piękne widoki podczas zjeżdżania na nartach. Z minusów: snowpark podobno czasem nie jest odśnieżany.


Bormio

bormio mapa
Obraz pobrany z oficjalnej strony Bormio

Co powiecie na prawie 1800 m przewyższenia na stokach? Tak, tyle właśnie jest w Bormio, najwięcej we Włoszech. Na całym obszarze znajdziecie ponad 110 km tras. W samym Bormio będziecie mieć do dyspozycji 15 wyciągów, 18 tras narciarskich, snowpark  a także stok Stelvio czyli Stok Pucharu Świata. Ile kosztuje skipass? W Bormio Skipass dostaniecie dostęp do 3 obszarów: Bormio, Santa Caterina oraz Cima Piazzi – bardzo dobre stoki dla dzieci i początkujących. 

Ceny w 2022 za skipass w Bormio: dorośli, od 46 EUR za 1 dzień (tylko Bormio), dwa dni 88 EUR w wysokim sezonie. Seniorzy płacą 2 EUR mniej za dzień, juniorzy o 10 EUR mniej za dzień, a dzieci za pierwszy dzień płacą 22 EUR, a za drugi 36 EUR. 


Val di Fassa

val di fassa mapa
Obraz pobrany z oficjalnej strony

Val di Fassa to tereny narciarskie z 210 km tras na wschód od Bolzano. Do dyspozycji jest także 8 snowparków, 77 wyciągów. Tak samo jak na innych stokach macie dostęp do tras łatwych i lekcji jazdy na nartach lecz nie jest ich jakaś zawrotna liczba. Jest to miejsce dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Jeśli będziecie poruszać się pomiędzy wyciągami busami, uważajcie – nasi czytelnicy donoszą nam, iż momentami są mocno opóźnione. 

Val di Fassa uczestniczy w programie Dolomiti SuperSki Ski pass


Alpe di Siusi – Seiser Alm

Teren ten jest połączony z Val Gardena, oferuje 60 km tras dla średnio-zaawansowanych i początkujących narciarzy. Całość jest pokryta armatkami śnieżnymi, więc mamy pewność, że trafimy na śnieg. Na może małym obszarze znajduje się wiele szkółek dla bombelków, funparków a także snowparków. Widoki w Alpe di Siusi są zapierające dech w piersiach, trasy są przyjazne, a cały obszar jest jednym z lepiej ocenianych wśród stoków narciarskich we Włoszech. 


Arabba Marmolada

arabba marmolada mapa
Obraz pobrany z oficjalnej strony

Marmolada znana jest wielu miłośnikom Włoch, Dolomitów i pięknych widoków. Dostępne tutaj jest 62 km tras i 27 wyciągów. 

Dla wielu jest to też ulubione miejsce na zimowe szaleństwa we Włoszech. Jest to dość mały ośrodek, jednak nadrabia ilością i jakością tras dla początkujących i rodzin. Możecie spróbować także zjechać z lodowca Marmolada z poziomu 3300 metrów. W Arabba Marmolada możecie jeździć z Dolomiti SuperSki Ski pass.

 


Bezpieczeństwo na nartach we Włoszech

W epoce koronawirusa, wiele z obiektów zapewnia bezpieczeństwo i odpowiednią przepustowość na stokach – często pomniejszoną na najpopularniejszych stokach. Jeśli wydarzy się Wam wypadek na stoku, pamiętajcie, że telefon alarmowy to 112!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz