Kreta, jaki kontynent? Gdzie leży Kreta? Europa, Azja czy Afryka? - BelSole

Kreta, jaki kontynent? Gdzie leży Kreta? Europa, Azja czy Afryka?

Kreta to największa grecka wyspa, znajduje się na Morzu Śródziemnym pomiędzy Grecją, Turcją, bliskim wschodem a Afryką. Po wznowieniu lotów na Kretę z polskich miast, wielu z nas się zastanawia gdzie tak naprawdę leży Kreta? Na jakim kontynencie? Czy w Europie, Azji czy może Afryce?

Kreta jaki kontynent
Wyspa otoczona przez Europę i Afrykę.

Jest to także 5 największa wyspa na Morzu Śródziemnym, ma powierzchnię 8450 km 2. Kreta obejmuje dwie strefy klimatyczne, śródziemnomorską i północnoafrykańską, z czego więcej jest tej pierwszej. Widać to zresztą na pustynnych i ubogich w roślinność zdjęciach Krety, blisko jest Krecie do położenia Cypru i krajobrazów z pobliskiej wyspy. Kreta politycznie oczywiście należy do Grecji i jest jej częścią, dołączyła razem z Grecją do Unii Europejskiej w 1981 roku oraz do Strefy Schengen 26 marca 2000 r.

 

Geograficzne położenie Krety

Kreta znajduje na takich koordynatach: 35° 12′ 36″ N, 24° 54′ 36″ E. Kreta znajduje 100 km od wybrzeży Europy i Peloponezu, 180 km od wybrzeży Turcji i Azji oraz 290 km od wybrzeży Libii i Afryki. Pomimo bliskości innych kontynentów Kreta należy jednak geograficznie do Europy! Kulturowo, też możemy powiedzieć, że jest to miks bliskiego wschodu oraz Europy, więc po części wpływy azjatyckie na kulturę Krety są duże. Należy pamiętać o tym, że południowe wybrzeże pobliskiej wyspy Gavdos to najdalej na południe wysunięty punkt Europy. To tylko 48 km na południe od Krety. Jeśli jesteście ciekawi – pisaliśmy także o najdalej wysuniętym na zachód punkcie kontynentalnej Europy

Oto, podsumowanie tego małego, acz ciekawego tematu na jakim kontynencie leży Kreta.

  • Geograficznie Kreta należy do Europy i leży na kontynencie Europa.
  • Kulturowo, należy do Europy z małym miksem azjatyckim.
  • Politycznie należy do Grecji, a ona do Unii Europejskiej.
  • 15 milionów lat temu Kreta była połączona z Europą i stanowiła część całości kontynentalnej.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz