Top 5 powodów na zimę! Malta i pogoda na grudzień, styczeń i luty

Chcecie wybrać się na Maltę w zimie? Jaka jest wtedy pogoda i temperatura na Malcie? Czy atrakcje są otwarte i można się kąpać? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym zestawieniu najważniejszych powodów dlaczego warto lecieć na Maltę w grudniu, styczniu i lutym. Zima na Malcie jest na prawdę przyjemna!

Łagodna temperatura na Malcie

zima na malcie

Malta to jedna z najbardziej wysuniętych na południe wysp Unii Europejskiej. Dzięki temu temperatura na Malcie w zimie jest bardzo przyjemna i nie przypomina tej z Polski. Słupek rtęci może pokazywać nawet temperatury powyżej 20 stopni. Najcieplejszy jest początek grudnia. W styczniu oraz lutym – temperatura może sięgać NAWET 19-20 stopni. Normalne będą oscylować wokół 15. Oczywiście noce mogą być chłodne, więc weźcie ze sobą kurtki! Zobaczcie także jak w tym samym okresie wygląda pogoda na leżącej niedaleko Sycylii.

Czy na Malcie pada śnieg?

Nie, bardzo rzadko – odnotowano dosłownie parę opadów przez ostatnie 200 lat. Ostatni raz(nieoficjalnie) w 2014, 31 grudnia.

Mniejsze tłumy

Liczba turystów w grudniu, styczniu i lutym spada ponad dwukrotnie w porównaniu do szczytu sezonu. Z 350.000 do 150.000 miesięcznie. Koronawirus jeszcze bardziej odstarszył turystów i w marcu ta liczba wyniosła tylko 75.000. Dlatego jeśli nie lubicie tłumów, zapraszamy na Maltę na przełomie 2020/2021.

Tania wycieczka na Maltę?

malta tania wycieczka

Mniejsze tłumy wiążą się także z niższą ceną za nocleg oraz za loty. Specjalnie dla Was znaleźliśmy przykład willi na wschodnim brzegu wyspy – ta 7-osobowa nieruchomość jest ośmiokrotnie droższa w sezonie niż poza sezonem(od grudnia) z 21.000 PLN do 2.500 PLN za tydzień. Dodajmy do tego ostatnie promocje Ryanair w związku z pandemią i bilety mogą kosztować koło 100 PLN za osobę w dwie strony. Zobaczcie też co koniecznie trzeba kupić na Malcie.

Święta Bożego Narodzenia na Malcie

świeta na Malcie

Jeśli uwielbiacie iluminacje świąteczne polecamy Wam lecieć na Maltę w grudniu. Valletta w tym okresie jest pięknie przyozdobiona a na całej wyspie spotkać możecie mnóstwo jarmarków, szopek świątecznych i innych okolicznościowych imprez. Maltańczycy umiłowali sobie Szopki Bożonarodzeniowe – polecamy Wam odwiedzić specjalne wystawy ‘presepju’ porównywalne do tych z Neapolu.

Może zostaniecie na wigilię na Malcie? Czeka na was mnóstwo smakołyków z tego wielokulturowego tygla gastronomicznego: Ostra Zupa Kasztanowo-Kakaowa – Imbuljuta Tal-Qastan, Ciastka z miodem lub melasą – Qagħaq tal-Għasel czy słynny rosół maltański.

Aktywności na Malcie w zimie

malta zima atrakcje

Co robić na Malcie w zimie? Nie zapominajcie, że całe stare centrum Valletty to jedno wielkie muzeum. Bilety do większości atrakcji są dzięki niższemu sezonowi tańsze a kolejki są krótsze. Innym pomysłem na spędzenie czasu są piesze wycieczki po pięknych rejonach wyspy, nurkowanie czy uprawianie innych sportów wodnych. 

Grudzień na Malcie

Grudzień na Malcie
Grudzień na Malcie

Czy warto lecieć na Maltę w grudniu? Najcieplejszy miesiąc z wymienionych przez nas w tym tekście, jeśli będziecie mieć szczęście to i na początku grudnia będziecie mogli iść na plażę na Malcie. Temperatury mogą wskazywać nawet powyżej 20 stopni. Niestety czasami może lekko popadać deszcz, jednak bez obaw – nie jest to nagminne zjawisko. Szanse oceniamy na jakieś 50%, że traficie na opady w 2020. Noce będą raczej chłodne.

Pogoda w styczniu na Malcie

malta styczeń

Tutaj w zależności od waszego szczęścia, słupek rtęci może pokazywać albo prawie 20 stopni albo trochę ponad 10 stopni powyżej zera. Pada już mniej niż w grudniu, jednak tylko trochę mniej – dni z opadami może być około 10 w miesiącu.

Temperatura na Malcie w lutym

Styczeń i luty niewiele różnią się jeśli chodzi o temperatury i opady. Słupek rtęci głównie pokazuje okolice 14-15 stopni. Macie mniej więcej taką samą szansę na ciepły dzień w pierwszym jak i drugim miesiącu na Malcie. Czy warto więc lecieć na Maltę w lutym? Oczywiście, porównajcie sobie lutową pogodę na wyspie i w Polsce 🙂 

Zobacz także:

Dodaj komentarz