11 najlepsze atrakcje Cefalu i okolicy, co zobaczyć w Cefalu? Najpiękniejsze miejsca! - BelSole

11 najlepsze atrakcje Cefalu i okolicy, co zobaczyć w Cefalu? Najpiękniejsze miejsca!

Jeśli zastanawiacie się co zobaczyć w Cefalu? Jakie atrakcje Warto zwiedzić – mamy dla Was przewodnik i poradnik po Cefalu i jego najciekawszych i najlepszych atrakcjach turystycznych, miejscach, zabytkach. Powiemy co zjeść w Cefalu i gdzie zaparkować w Cefalu – zapraszamy na przygodę po jednym z najpiękniejszych sycylijskich miasteczek!

 

Co zobaczyć w Cefalu

 

Co zobaczyć w Cefalu
Skała nad Cefalu

Co zwiedzić w Cefalu? Cefalu to perełka i jedno z najbardziej znanych miasteczek na Sycylii. Znajduje się blisko Palermo, z którego dojedziecie tutaj albo samochodem, albo pociągiem lub busem. Jest to około 70 km i pociąg dowiezie Was tutaj w 45 min, samochód w około godzinę. Co zobaczyć w Cefalu? Co zwiedzić w tym ciekawym miejscu? Przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych atrakcji Cefalu, które według nas warto zobaczyć.

Cefalu zwiedzanie
Widok na Cefalu wieczorem

Zwiedzanie Cefalu jest przyjemne, nie wymaga wiele wysiłku, miasteczko jest małe i dość kompaktowe z małymi i wąskimi uliczkami. Jedyną przeszkodą dla osób, które mają problem z poruszaniem się, może być Rocca di Cefalu – czyli skała górująca nad Cefalu – ale możecie ją pominąć. Nie przedłużając dłużej, oto najlepsze atrakcje turystyczne Cefalu.

 

Katedra Cefalu

 

Katedra w Cefalu
Katedra w Cefalu

To symbol i najlepsza atrakcja Cefalu, charakterystyczna architektura świątyni przyciąga wzrok – nie dziwne, że jest wizytówką miasta. Katedrę zaczęto wznosić w 1131 roku a skończono ponad 100 lat później, konsekrowano ją w 1267 roku. Reprezentuje ona normański styl architektoniczny, ze względu na Normanów panujących wtedy w tej części Sycylii. Przed katedrą znajduje się duży plac, który wcześniej był cmentarzem, natomiast pod katedrą znajdowała się wcześniej świątynia bizantyjska.

Warto wejść do środka by móc podziwiać charakterystyczne mozaiki z Chrystusem Pantokratorem i Maryją z archaniołami. Podobne widzieliśmy w Katedrze Monreale, obok Palermo.

 

Rocca di Cefalu

 

Rocca di Cefalu
Rocca di Cefalu nad miastem

To chyba druga z najciekawszych i najlepszych atrakcji w Cefalu. Charakterystyczne wzgórze i skała mieszczące się obok Cefalu to miejsce wielu ścieżek trekkingowych, a także paru atrakcji, takich jak Zamek Cefalu czy Tempio di Diana. Góra mierzy 268 metrów wysokości i góruje nad miastem. Warto wybrać się tutaj na spacer i wejść na samą górę, by móc podziwiać przepiękne punkty widokowe w Cefalu. Aby wejść na górę musicie zapłacić 5 EUR (ulgowe po 2,5 EUR). Wejście znajduje się przy Salita Saraceni. Godziny otwarcia Rocca di Cefalu: od 8:00 do 20:00 w sezonie od kwietnia do października. Ostatnie wejście jest o 19:00, oraz od 9:00 do 16:00 w pozostałe miesiące (ostatnie wejście o 15:00)

Weźcie ze sobą wodę na spacer!

 

Castello di Cefalù

 

Zamek Cefalu
Dużo z zamku Cefalu nie zostało.

Może same ruiny nie są zbyt imponujące, bilet na nie kosztuje tylko 5 EUR. Widok jednak z góry jest przepiękny. Sam zamek zbudowany został w 1063 roku przez Normanów, zniszczony jednak został prawdopodobnie w XIII wieku przez pożar, a następnie po paru wiekach świetności, został całkowicie opuszczony. Dojście na szczyt do zamku może zająć od 1,5 h do około 2 h z via Saraceni (bilet do opłacenia na dole, przed wejściem na Rocca di Cefalu)

 

Osterio Magno

 

To wybudowany w XII wieku pałac w Cefalu. Według przekładów, był to dom Rogera II, króla Sycylii pomiędzy 1095 a 1154), a później rodziny Ventimiglia. Pałac został zbudowany na dawnych hellenistycznych zabudowaniach. 

Budynek znajduje się w centrum Cefalu, przy Via G. Amendola, 9.

 

Plaża w Cefalu i Porta Pescara

 

Plaża Cefalu
Plaża w Cefalu (wyjątkowo bez ludzi)

Jeśli macie ochotę na plażowanie lub po prostu chcecie zobaczyć piękne i romantyczne miejsce – polecamy plażę w Cefalu. Jedynym problemem tego miejsca są niezwykłe tłumy. Plaża w głównej mierze jest piaszczysta z miejscami kamienistymi – nadaje się ona dla dzieci (w części płaskiej). Polecamy przyjść tutaj na zachód słońca by móc podziwiać jeden z najlepszych widoków na Sycylii. Charakterystycznym elementem plaży jest także ściana kamienic sąsiadująca z plażą, którą możecie kojarzyć z pocztówek z Cefalu. To idealna odpowiedź na pytanie, co robić na Cefalu!

Zobaczcie też Top 13: Najlepsze plaże na Sycylii, gdzie na plażę?

 

Tempio di Diana

 

Za parę euro możecie zwiedzić tą ciekawą atrakcję Cefalu mieszczącą się na Rocca di Cefalu. To megalityczna budowa z IX wieku p.n.e. służyła jako świątynia, nie do końca określonych bogów. Jest to idealna atrakcja dla miłośników historii, jednak jeśli nie cenicie zniszczonych zabytków, możecie odpuścić to miejsce. 

 

Museo Mandralisca

 

To muzeum mieszczące w sobie po pierwsze kolekcje sztuki a po drugie, eksponaty archeologiczne. Nazwa Museo Mandralisca, wzięła się od rodziny Mandralisca i jej zbiorów. Wejście do Muzeum kosztuje 6 EUR, 4 EUR kosztuje bilet ulgowy dla dzieci do 15 roku życia i 2 EUR dla dzieci od 6 do 10 lat.

Jest to małe, wręcz przytulne muzeum – idealne do zwiedzenia w wolnej chwili w Cefalu.

 

Lavatoio Medievale Fiume Cefalino

 

Pralnia Cefalu
Pralnie w centrum Cefalu

Tak, jedną z najlepszych atrakcji Cefalu, jest średniowieczna pralnia – to ciekawe miejsce, które może przekazać nam, jak wyglądało codzienne życie w Cefalu wiele lat temu. Strumyk płynący przez to miejsce to Cefalino – według mitów to strumień łez nimfy, która zabiła swojego kochanka po jego zdradzie. Zwiedzenie tego miejsca zajmie Wam tylko parę minut i jest darmowe – polecamy!

Możemy sobie tylko wyobrazić jak wyglądało życie tutaj w 1514 roku i odpocząć przy chłodnych wodach Cefalino.

Adres: Via Vittorio Emanuele, Cefalu

 

Chiesa di Santo Stefano

 

Co zobaczyć w Cefalu? Polecamy kolejny z kościołów, jakim jest świątynia pod wezwaniem Santo Stefano. To barokowy kościół, który możecie za darmo zwiedzić w centrum Cefalu. Znajduje się blisko innych atrakcji Cefalu i Katedry przy Piazza G Battista Spinola 7.

 

Teatro Pollina

 

Teatro Pollina

Teatro Pollina znajduje się niedaleko centrum Cefalu przy Viale Alfredo Musotto 21 w Pollina. To około 21 km samochodem z centrum Cefalu. To miejsce znane jest także pod nazwą Teatro Pietra Rosa w Polinie. Zbudowany o dziwo został, nie przez Rzymian czy Greków, a Włochów w 1979 roku pod wieżą zamku Venimiglia. 

Teatr mieści ponad 1500 osób i możecie z niego podziwiać przepiękne widoki na Morze Śródziemne i Sycylię. To jeden z ciekawszych punktów widokowych na Sycylii. Widok możemy porównać nawet ze słynną atrakcją Taorminy, czyli teatrem w Taorminie.

 

Co zjeść w Cefalu?

 

gdzie zjeść arancini

Cefalu oferuje wiele ciekawych restauracji (oraz pułapek na turystów) my byliśmy i polecamy a TINCHITE’ Taverna & Putia przy Via XXV Novembre, 37 – za 28 lub 38 EUR dostaniecie tutaj pełne menu Mare lub Terra z przystawką pierwszym daniem, drugim daniem i deserem.

Zobaczcie także co koniecznie trzeba zjeść na Sycylii.

 

Cefalu, gdzie zaparkować?

 

Parkingów w centrum jest parę, w samo ścisłe centrum, nie możecie wjechać – jednak parkingi w Cefalu są w miarę blisko centrum miasteczka. Warto zaparkować na przykład przy Cortile Belvedere 14 (1 EUR za godzinę, numerek 10 na naszej mapie atrakcji) lub Parcheggio central park Cefalú. W centrum obok plaży znajdziecie droższe parkingi, np Cefalù Beach Parking z dużym placem – ceny tam są jednak wysokie.

 

Mapa atrakcji Cefalu 

 

mapa atrakcji Cefalu

1) Katedra w Cefalu 2) Tempio di Diana 3) Zamek w Cefalu 4) Rocca di Cefalu 5) Wejście na Rocca di Cefalu 6) Stacja kolejowa Cefalu 7) Plaże w Cefalu 8) Średniowieczne pralnie Cefalu 9) Chiesa di Santo Stefano 10) Parking

 

Cefalu w 1 dzień?

 

Cefalu w 1 dzień

Co zobaczyć w Cefalu będąc tylko 1 dzień w Cefalu? W zasadzie jak się sprężycie, to wszystkie najważniejsze i najlepsze atrakcje miasta. Wejście na Rocca di Cefalu, zajmie Wam około 4 h z podziwianiem punktów widokowych Cefalu. Miasteczko jest na tyle małe, że spokojnie obejdziecie je w około 4 h i zwiedzicie Katedrę, pralnię, pójdziecie na plażę i pokrzątacie się po uliczkach Cefalu. Oczywiście jeśli chcecie dogłębnie zwiedzić Cefalu, potrzebujecie więcej czasu.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz