9 najlepsze atrakcje Trani i okolic, co zobaczyć w Trani? Nie tylko Katedrę! - BelSole

9 najlepsze atrakcje Trani i okolic, co zobaczyć w Trani? Nie tylko Katedrę!

Jeśli planujecie wakacje i weekend w Trani to mamy dla Was specjalny poradnik po najlepszych atrakcjach turystycznych Trani. Jeśli zastanawiacie się co zobaczyć w Trani i co zwiedzić w Trani i okolicach, nasz przewodnik po Trani ułatwi Wam wybór najlepszych miejsc w Trani. Zapraszamy na zwiedzanie Trani!

Zwiedzanie Trani

 

zwiedzanie Trani i okolic

Trani to małe apulijskie miasteczko na północ od Bari. Znane jest głównie dzięki portowi zlokalizowanemu w centrum oraz pięknej katedrze na wybrzeżu. Trani posiada małe ale bardzo ładne centrum usiane wąskimi uliczkami. Do Trani dojedziecie pociągiem z Bari, podróż potrwa około 38 min.

Zwiedzać Trani najlepiej jest na nogach, bo centrum nie jest duże – najważniejsze atrakcje znajdują się na starym mieście w okolicach portu Trani. Możecie na przykład zacząć zwiedzanie od ogrodów przy Villa Comunale, potem podejść na wejście do portu oraz do samego Porto di Trani, tutaj już możecie zwiedzać poboczne uliczki oraz oczywiście możecie iść pod Katedrę w Trani. 

 

Katedra w Trani

 

Trani Katedra

To chyba najważniejsza atrakcja Trani i jedna z najbardziej znanych atrakcji Trani. Wyglądająca bajkowo, strzelista Katedra w Trani wznosi się na samym wybrzeżu stanowiąc symbol Trani. Ta romańska świątynia konsekrowana została w 1143 roku, zbudowana została z lokalnego budulca z Trani. Nad głównymi drzwiami z brązu (jest to replika drzwi, które są wewnątrz katedry) znajduje się efektowna rozeta.

Katedra Trani

Dzwonnica w świątyni ma 59 m wysokości. Katedra w Trani została zbudowana pod wezwaniem św. Mikołaja Pielgrzyma. Dzięki umiejscowieniu na placu bez bezpośredniego sąsiedztwa innej zabudowy, możecie katedrę w Trani podziwiać w zasadzie z każdej strony. 

 

Villa Comunale di Trani

 

Trani Villa Comunale

To park w centrum Trani nad wybrzeżem Morza Adriatyckiego. To piękne miejsce, pełne zieleni, natury, sztuki i ładnych widoków na wybrzeże, katedrę i miasto. Znajduje się tutaj małe jeziorko, plac zabaw oraz plaża. Spotkaliśmy tutaj też żyjące dziko papużki, które nie są często spotykane w tej części Włoch. Warto tutaj wpaść na moment i odpocząć w cieniu drzew! Polecamy podejść też do Fortino Sant’Antonio gdzie będziecie mieć piękny widok na katedrę i port.

 

Porto di Trani

 

Porto di Trani

Znajduje się w samym centrum Trani. Port w Trani to miejsce pełne co oczywiste łodzi, oraz restauracji, kawiarni, pięknych miejsc gdzie możecie iść na spacer. Port otwiera Fortino Sant’Antonio do którego możecie wejść z parku Villa Comunale di Trani. Na bulwarze znajdziecie Pomnik Świętego Mikołaja Pielgrzyma, Piazza Quercia, Piazza Pietro Tiepolo, Piazza Trieste, Chiesa di Santa Teresa czy Chiesa d’Ognissanti.

 

Synagoga w Trani

 

Synagoga w Trani

W Trani dość prężnie działała mniejszość żydowska we Włoszech.  Sinagoga Scolanova znajduje się na zachód od Porto di Trani, prócz tego, że jest atrakcją Turystyczną w Trani, dalej używany jest w święta jako świątynia. 

Budynek powstał w XIII wieku, w 1380 roku został skonfiskowany przez kościół katolicki i zamieniony na kościół. Powrócił do swojej pierwotnej funkcji dopiero w 2006 roku. Przez prawie 180 lat prześladowania żydów w Trani, skutkowały skonfiskowaniem 4 synagog przez kościół katolicki oraz nawróceniem ponad 300 żydów na chrześcijaństwo.  

 

Zamek w Trani

 

Zamek Trani

Zamek w Trani to ogromna fortyfikacja na zachód od Katedry w Trani. Zbudowany został w 1233 roku za panowania Fryderyka II. Zbudowano go na skalistym wybrzeżu blisko centrum miasta, rozbudowywany był przez lata i kolejne władze. Wewnątrz zamku znajdziecie duży dziedziniec wewnętrzny, cztery narożne wieże, fosę i dodatkowe dziedzińce przy murach zamku. Piętro zajmowały duże pomieszczenia o funkcji reprezentacyjnej. W XIX wieku zamek stał się więzieniem, dziś jest atrakcją turystyczną Trani i miejscem gdzie organizowane są lokalne wydarzenia. 

No i zapomnielibyśmy, na zamku w Trani straszy duch Armidy, młodej kobiety zmuszonej do nieszczęśliwego małżeństwa i ukaranej za cudzołóstwo. 

 

Faro verde

 

Faro Verde Trani

Faro Verde w Trani to mała latarnia morska na końcu mola i falochronu, którym możecie dojść do tej małej latarni morskiej z placu przed katedrą w Trani. Nie stanowi ona wielkiej atrakcji i zabytku historycznego, jednak warto przejść się falochronem na sam koniec by móc przyjrzeć się miastu z daleka i odetchnąć morzem.

 

Plaże w Trani

 

W Trani możecie iść także na plażę, niektóre z nich znajdują się nawet w centrum Trani. Oczywiście trochę im daleko do najpiękniejszych plaż Apulii jednak nadal są to piękne i piaszczyste (w dużej części) plaże. Najwięcej ciekawych plaż znajduje się na południe od centrum miasta w odległości 1 do 2 km od ścisłego centrum. W samym Trani znajdziecie na przykład Lido Bella Venezia z klubem i mini basenem.

 

Palazzo delle Arti „Beltrani”

 

Jeśli lubicie muzea to Palazzo delle Arti na pewno się Wam spodoba. Na drugim piętrze muzeum, poświęconym wystawom stałym, znajduje się Galeria Sztuki „Ivo Scaringi”, która poświęcona jest obrazom mistrza Scaringi oraz zbiorom gminnym. Do tego w muzeum często organizowane są różne wydarzenia kulturalne, które warto odwiedzić.

Bilet to Palazzo delle Arti w Trani kosztuje 10 EUR. Bilet Ulgowy kosztuje 5 EUR

Zobaczcie także: WIELKI poradnik, Apulia, atrakcje, co zwiedzić – koniecznie zobacz przed wylotem!

Co zjeść w Trani?

 

Co zjeść w Trani

Co warto spróbować w Trani i gdzie zjeść obiad w Trani? Jeśli szukacie opcji fine-dining polecamy Gallo przy via Statuti Marittimi 48/50 lub Casa Sgarra przy lungomare C. Colombo 114 – ta druga restauracja posiada gwiazdkę Michelin. Z tańszych opcji polecamy Osteria Ai Platani przy Via Elena Comneno, 16. Jeśli chcecie tanio coś przekąsić w Trani polecamy Pasticciotto, czyli ciastko z kremem oraz (tutaj) z powidłami wiśniowymi. 

Zobaczcie co koniecznie należy zjeść w Apulii.

Mapa atrakcji Trani

 

atrakcje Trani mapa

1) Katedra w Trani 2) Zamek w Trani 3) Synagoga w Trani 4) Port w Trani 5) Villa Comunale di Trani 6) Faro Verde 7) Stacja kolejowa w Trani 8) Palazzo delle Arti Beltrani

 

Jeśli jedziecie to Apulii zobaczcie także atrakcje:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz