Top 11: Atrakcje Otranto, co zobaczyć i zwiedzić? Gdzie na plażę? - BelSole

Top 11: Atrakcje Otranto, co zobaczyć i zwiedzić? Gdzie na plażę?

To jedno z najpiękniejszych miast w Apulii, warto zaplanować tam chociaż 1 dzień. Co zobaczyć w Otranto? Jakie atrakcje i zabytki zwiedzić? Oto poradnik i przewodnik po Otranto i okolicach w Salento. Podpowiemy nie tylko jakie atrakcje zobaczyć Otranto ale także co zjeść i jak dojechać do Otranto.

 

Gdzie jest Otranto?

 

gdzie jest Otranto

Otranto jest jednym z miast na końcu włoskiego buta i dojazd tam może wydawać się trudny – jednak taki nie jest. Najbliższe lotniska znajdziecie w Bari i Brindisi we Włoszech lub na Korfu w Grecji. Jeśli zdecydowaliście się wybrać lotnisko we Włoszech to dojazd do Otranto jest raczej banalny. Apulia i Salento jest pełne dróg SS czyli takich naszych ekspresówek, z Bari i Brindisi do samego Otranto prowadzą właśnie takie dwupasmowe drogi. Zazwyczaj limit to około 90 do 110 km/h jeśli wybraliście dojazd samochodem do Otranto. Jeśli chcecie dojechać komunikacją zbiorową to teoretycznie w Otranto jest stacja kolejowa (aktualnie nie kursują tutaj pociągi, sprawdźcie to przed swoją podróżą) lecz nam proponowano dojazd pociągiem trenitalia do Lecce i z Lecce autobus FSE do Otranto. Wygodniej jednak wybrać samochód, zwłaszcza, że część atrakcji jest trochę poza miastem.

 

Zwiedzanie Otranto

 

Zwiedzanie Otranto

Zwiedzanie Otranto jest proste i przyjemne, duża część najlepszych atrakcji Otranto znajduje się w historycznym centrum miasta. Parkingi wokół centrum są dostępne lub można parkować na ulicy (niebieskie linie – płatne, białe – darmowe). Centrum historyczne otoczone jest murami oraz zamkiem, w środku znajdziecie Katedrę oraz ciasne uliczki pełne restauracji, sklepów i kawiarenek. Za murami miasta znajduje się główny bulwar, plaże oraz dalsza część miasta i atrakcji. Warto zwiedzanie zacząć od zamku i iść przez centrum do Torre Matta potem do centrum historycznego a następnie na bulwary i plaże. Jeśli chcecie plażować, miejsce zapewne znajdziecie bo plaż jest pełno – jednak najlepsze miejscówki schodzą szybko 😉

Wymienione tutaj atrakcje Otranto: Baia dei Turchi, Cava di Bauxite i Latarnia Punta Palascia są poza centrum i można do nich podjechać samochodem lub z wycieczką. 

 

Katedra w Otranto

 

katedra w Otranto

To największa świątynia w mieście, mieszcząca się w samym centrum Otranto blisko głównych traktów. Katedra została konsekrowana w 1088 roku na pozostałościach wcześniejszej świątyni i domus romanum. Przed wejściem do Katedry warto zwrócić uwagę na rozetę nad wejściem (Katedra została wybudowana jest w stylu romańskim). Wewnątrz najciekawsze są zdecydowanie sklepienie oraz mozaikowa podłoga. Na podłodze znajduje się wyjątkowa mozaika z lat 1163 – 65 przedstawiająca sceny ze Starego Testamentu, bestiariusz oraz drzewo życia. Na mozaice znajdziecie też scenę z mitu lotu Aleksandra Wielkiego z dwoma gryfami. Wejście jest darmowe, pod główną nawą znajduje się też wejście do dodatkowych pomieszczeń pod spodem Katedry. 

mozaika w katedrze Otranto

Godziny otwarcia: Od czerwca do września: 7.00 – 12.30 oraz 15.00 – 20.00. Pozostałe miesiące 7.00 – 12.00 oraz 15.00 – 17.00.

 

Bulwary w Otranto

 

bulwary w Otranto

Bulwary w Otranto w dużej części to pozostałości po obwarowaniach Otranto połączonych z wieloma wieżami i Castello Aragonese. Dziś to idealne miejsce aby pójść na spacer. Główna część Murów zaczyna się od Torre Matta i idąc wzdłuż morza dojdziecie do Lungomare degli Eroi oraz Giardini pubblici „La Villa” gdzie możecie odpocząć w cieniu drzew. Idąc dalej bulwarami miniecie najważniejsze plaże w centrum Otranto, aż dojdziecie do Capella della Madonna dell’Altomare z pięknym widokiem na Otranto. Dobre miejsce by coś zjeść w Apulii.

Po drodze miniecie też Monumento agli Eroi e Martiri del 14 agosto 1480, czyli pomnik ku czci ponad 800 mieszkańcom Otranto, którzy nie zgodzili się przejść na Islam po ataku Turków na miasto.

 

Plaże w Otranto

 

plaże Otranto

Czym byłyby wakacje w Salento i Otranto bez wizyty na plaży. W centrum Otranto znajdziecie parę dobrze wyposażonych plaż z idealną lazurową wodą. Jakie plaże są w Otranto? Głównie piaszczyste, a najpopularniejsze to: Gradoni, Spiaggia della Riviera degli Haethei, Spiaggia di Porto Craulo o La Punta i główna plaża przy samym centrum. Dodatkowo znajdziecie wiele pięknych plaż poza centrum miasta o których zaraz opowiemy. 

Salerno plaże
Plaże i woda na tym wybrzeżu Salerno

 

Castello Aragonese

 

zamek Otranto

Zamek pierwotnie powstał w XI wieku, następnie został rozbudowany w XIII oraz XV wieku. Był to jeden z głównych punktów obronnych w Apulii na wybrzeżu chroniących przed atakami Turków. Pełni on główne miejsce i jest inspiracją powieści Zamek Otranto  Horacego Walpole’a. Dziś zamek jest miejscem wielu wydarzeń kulturowych oraz wystaw. Otwarty jest codziennie od 10:00 do 24:00, bilet do zamku w Otranto kosztuje 12 EUR za bilet normalny oraz 8 EUR za ulgowy. Czy warto wejść na zamek? warto, czy trzeba jeśli macie mało czasu? Już niekoniecznie.

 

Chiesa di San Pietro

 

To wyjątkowy kościół, dlaczego? Bo jest to bizantyjska świątynia, jedna z nielicznych  zachowanych w tak dobrym stanie w Apulii. Wybudowana została w X wieku na planie kwadratu z trzema małymi nawami. Freski w apsydach pochodzą z X i XI wieku, najstarsze  prezentują mycie nóg przez Chrystusa oraz Ostatnią Wieczerzę. Obecnie niestety świątynia jest zamknięta dla zwiedzających.

 

Baia dei Turchi

 

baia dei Turchi

Wspominaliśmy o najlepszych plażach w Otranto, ta plaża jest trochę oddalona od centrum jednak warto do niej podjechać, o ile nie jesteście przerażeni tłumami. Baia dei Turchi znajduje się 6 km od centrum Otranto na północ od miasta. Nazwa podobnie jak w przypadku Scala dei Turchi, wzięła się od Turków, Saracenów, dawnych piratów Morza Adriatyckiego. W tej zatoczce w 1480 roku Saraceni wylądowali by podbić Otranto. Obok Plaży znajduje się gęsty i przyjemny sosnowy las. Plaża jest w pełni wyposażona i posiada status błękitnej flagi.

 

Cava di Bauxite

 

cava di bauxite

Chcecie zobaczyć coś wyjątkowego w okolicach Otranto? Polecamy dawną kopalnię odkrywkową boksytu w której dziś zbiera się szmaragdowa woda. Klify mają kolor intensywnie czerwony i cały widok jest wręcz uroczy i może zachwycić. Samo wejście nad jezioro jest darmowe, parking jednak już nie i kosztuje 3 EUR. Możecie jednak podjechać trochę dalej by nie płacić lub zaparkować trochę bliżej miasta. Spacer z parkingu zajmuje parę minut a wizyta nad samym jeziorkiem nie trwa długo, ale warto podejść. Jeśli chcecie, możecie iść dalej na południe ścieżką przy Cava di Bauxite by dojść prawie do wybrzeża i zobaczyć Latarnię na Punta Palascia, który jest najdalej na wschód wysuniętym fragmentem Włoch – widok zapiera dech w piersiach.

Gdzie znajduje się Cava di Bauxite? Umiejscowione jest około 2 km od centrum miasta Otranto. Możecie tutaj dojechać lub dojść spacerkiem.

 

Torre Matta

 

torre matta

Torre Matta to miejsce z którego zrobicie kultowe i najbardziej znane zdjęcie Otranto i jego bulwarów. Warto tutaj podejść podczas zwiedzania miasta, widok jest na plażę, marinę oraz właśnie Otranto. Dobre miejsce na małą sesję zdjęciową 😉

Z tego miejsca bardzo blisko do centrum gdzie jest pełno sklepów i to dobre miejsce na zakupy w Otranto i Apulii.

bulwary w Otranto
Widok z Torre Matta

 

Porta Terra i Torre Alfonisa

 

To najstarsze wejście do Starego miasta przez mury obronne Otranto, jest to brama do centrum historycznego oraz do uliczek handlowych w tym mieście. Zbudowano ją w 1481 roku i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie innych atrakcji Otranto. Na głównej fasadzie znajduje się napis Alfonisa, to  dedykacja dla Alfonsa I. Po drugiej stronie bramy znajduje się sentencja Sit Virgo Mater Fortitudo Mea, czyli niech Matka Boża będzie moją twierdzą.

 

Latarnia Punta Palascia

 

punta palascia latarnia

Gdzie jest najdalej wysunięty punkt Włoch na wschód? Właśnie tutaj, na Punta Palascia. Znajduje się 6 km od centrum miasta i oferuje piękne widoki na morze i wybrzeże Salento wpadające do Adriatyku. Jak będziecie mieć szczęście może zobaczycie Góry Albanii. Znajduje się tutaj kawiarnia, jednak jak byliśmy na miejscu, była nieczynna. Latarnia została zbudowana w 1867 roku dziś mieści Centrum Ochrony Środowiska i Zdrowia Ekosystemów Śródziemnomorskich. To popularna destynacja podczas Nowego Roku, kiedy w tym miejscu jest on najwcześniej w całych Włoszech. Jego współrzędne to: 40°06′27″N 18°31′12″E.

Może warto z tego miejsca pojechać i zwiedzić inne piękne miasta Apulii.

 

Cappella della Madonna dell’Altomare

 

capella della madonna dell altomare

Ta mała kaplica i świątynia to miejsce z którego bardzo dobrze widać centrum Otranto i plaże w okolicy. Dojdziecie tutaj bulwarem na pólnocny-zachód od centrum. Kościół został zbudowany w XVII wieku, wnętrze jest jednonawowe i przedstawia ołtarz poświęcony Matce Boskiej. Kościół otwarty jest od 9:00 do 12:00 i 16:00 do 19:00 od czerwca do września oraz od 9:00 do 12:00 i 15:00 do 17:00 w pozostałe miesiące. Wejście jest darmowe.

 

Mapa atrakcji i plaż Otranto

 

mapa atrakcji i plaż Otranto

1) Zamek w Otranto 2) Torre Matta 3) Bulwary w Otranto (słynny widok) 4) Marina 5) Katedra w Otranto 6) Centrum historyczne Otranto 7) Plaże Otranto 8) Baia dei Turchi 9) Cava di Bauxite 10) Punte Palascia, latarnia, najdalej na wschód wysunięty punkt Włoch.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz