Top 9: Najlepsze atrakcje Mesyny, przewodnik i poradnik. Mesyna co zobaczyć? - BelSole

Top 9: Najlepsze atrakcje Mesyny, przewodnik i poradnik. Mesyna co zobaczyć?

Zapraszamy na weekend w Mesynie, opowiemy co warto zwiedzić i zobaczyć w Mesynie. Jakie atrakcje na Was czekają w nazywanym przez Włochów mieście bez historii. Oto poradnik i przewodnik po Mesynie i jej najlepszych atrakcjach, a także nieoczywistych miejscach do zwiedzenia w Mesynie.

 

Zwiedzanie Mesyny

 

Mesyna zwiedzanie

Mesyna nazywana jest miastem bez przeszłości, dlaczego? Znaczna większość Mesyny (prawie całe miasto) zostało zniszczone podczas wielkiego trzęsienia ziemi w cieśninie Mesyńskiej w 1908 roku. To co ocalało w większości zostało zburzone, a miasto zostało odbudowane na nowo. Niewiele budynków w Mesynie jest starszych niż XIX wiek, tak samo siatka miasta jest nowoczesna i nie przypomina typowej sycylijskiej miejscowości.

Jak zwiedzać więc Mesynę? Główne atrakcje Mesyny są w jej ścisłym centrum dostępne spacerem. Do Mesyny dojedziecie pociągiem z Katanii, Palermo oraz Lamezii Terme. Dostaniecie się tutaj też promem z Reggio di Calabria oraz Villa San Giovanni. Mesyna to jedno z ciekawszych miast na Sycylii.

 

 

1 dzień w Mesynie

 

Mesyna co zwiedzić

Jeśli jesteście tylko 1 dzień w Mesynie i zastanawiacie się co zobaczyć to zdecydowanie poniższa lista Wam w tym pomoże, warto podejść na piazza Duomo i zobaczyć Katedrę w Mesynie i oczywiście wieżę zegarową z największym zegarem astronomicznym na świecie. Polecamy podejść na jedno ze wzgórz otaczających Mesynę by móc podziwiać panoramę miasta. Koniecznie musicie zobaczyć także kościół Santissima Annunziata dei Catalani, czyli kościół który w pełni się zachował po trzęsieniu ziemi w 1908 roku. Jeśli chcecie zjeść przepyszne ciastka z Sycylii lub lody, polecamy podejść do Pasticceria Gelateria Ragusa Eventi blisko Katedry i Santissima Annunziata na via Garibaldi – pan Sycylijczyk się uroczo irytuje, kiedy pytacie czy śmietana jest sztuczna czy naturalna na granicie 😉

 

Katedra w Mesynie

 

Katedra w Mesynie

Co zobaczyć w Mesynie? To jedna z najlepszych atrakcji w Mesynie i obowiązkowy punkt przy zwiedzaniu Mesyny. Kościół został zbudowany w 1100 roku przez Normanów a konsekrowany został w 1197 roku .Niestety jak większość miasta został mocno zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1908 roku. Odbudowano go w podobnej formie w jakiej istniał przed kataklizmem. W 1943 roku bomby zapalające zniszczyły dużą część wnętrza i dachu – jak widać świątynia nie miała lekko. Katedra ma 3 nawy, dzielone kolumnadami. Stoi ona obok drugiej bardzo ciekawej atrakcji Mesyny, czyli wieży zegarowej przy Katedrze z największym zegarem astronomicznym na świecie. 

 

Campanile del Duomo con Orologio Astronomico

 

To chyba najlepsza atrakcja w Mesynie i jedna z najlepszych we Włoszech. Na wieży katedralnej w Mesynie znajduje się największy na świecie zegar astronomiczny z mechanizmem. Zaprojektowany został przez Frédérica Klinghammera i wykonany w Strasburgu w 1933 roku. Ten wielopiętrowy mechanizm widziany jest z Piazza Duomo. Na każdym piętrze znajduje się inna karuzela z mechanizmem, który się porusza w zależności od daty i godziny. Na dole mamy kalendarz dzienny prezentowany przez bóstwo ze zwierzęciem. W poniedziałek jest to Diana z jeleniem, we wtorek Mars na koniu, w środę Merkury z panterą, w czwartek Jowisz z Chimerą, w piątek Wenus z gołębiem, w sobotę Saturn z chimerą i w niedzielę Apollo na koniu. Wyżej znajduje się mechanizm z etapami życia, następnie piętro wyżej segment z Sanktuarium Madonny z Montalto. Nad nimi znajduje się mechanizm ze scenami biblijnymi przechodzącymi pomiędzy głównymi świętami chrześcijańskimi. Wyżej znajduje się Madonna, Dina i Clarenza z  ruchomym kogutem a na samej górze znajduje się ruchomy lew – symbol prowincji Mesyny.

Dodatkowo na dzwonnicy znajdują się także tablice astronomiczne. Warto obejrzeć poszczególne mechanizmy – bardzo interesująca atrakcja Mesyny! Polecamy!

 

Chiesa Santissima Annunziata dei Catalani

 

kościół Mesyna

To kolejna atrakcja Mesyny, której nie powinniście pominąć. To jedna z nielicznych budowli, która przetrwała trzęsienie ziemi w Mesynie bez większych strat. Świątynia została zbudowana na miejscu na terenie starej greckiej świątyni w XII wieku – dokładne lata nie są znane. Jej charakterystyczny wygląd nawiązuje do stylu meczetów, jedną z teorii jest to, że przekształcono świątynie islamską właśnie w chrześcijańską.

 

Stele della Madonna della Lettera

 

madonna Mesyna

To wybudowana w 1934 roku wysoka kolumna z figurą Matki Boskiej z listem. Ta złota figura stoi tuż przy wejściu do portu do miasta, jeśli wpływacie tutaj, na pewno ją miniecie promem. Napis Vos et ipsam Civitatem benedicimus na podstawie, oznacza Błogosławimy Ciebie i Twoje Miasto.

 

Sacrario di Cristo Re

 

mesyna sanktuarium chrystusa

Ta piękna świątynia to też doskonały punkt widokowy na całą Mesyną i panoramę Sycylii i Kalabrii. Sanktuarium Chrystusa Króla zostało zbudowane w 1937 roku na wzgórzu przy centrum Mesyny na pozostałościach zamku Matagrifone. Budynek powstał w stylu barokowym, ma ośmiokątny kształt z dużą kopułą – u podstawy świątyni stoi jedna z wież pozostała po zamku. Idealne miejsce na spacer w Mesynie.

 

Santuario Parrocchia S.Maria Di Montalto

 

widok na Mesynę
Widok na Mesynę z placu przed Sanktuarium

Co jeszcze zobaczyć w Mesynie? Jeśli nie macie sił by wchodzić do Sanktuarium Chrystusa Króla, możecie spróbować podejść do pobliskiego Sanktuarium na wzgórzu Caprrina. Pierwotnie świątynia powstała w 1286 roku i była jedną z pierwszych odbudowanych dużych świątyń w Mesynie w 1928 roku. Z placu przed Sanktuarium zobaczycie piękne widoki z Mesyną na pierwszym planie i Kalabrią na drugim oraz całą zatoką.

 

Fontanna Neptuna

 

To jedna z ważnych i lubianych miejsc w Mesynie, fontanna Neptuna została zbudowana w 1557 roku, jego postać znajduje się pomiędzy Scyllą a Charybdą. Obok placu znajdziecie Marinę w Mesynie oraz Villę Mazzini. Posąg znajduje się przy Piazza dell’Unita d’Italia.

 

Galleria Vittorio Emanuele III

 

galleria vittorio emanuele III Mesyna

Zapewne znacie Galerię Vittorio Emanuele II w Mediolanie, także i Mesyna ma swoją galerię. Znajduje się ona przy Piazza Antonello, a została zbudowana w 1929 roku przez General Elecric, zaprojektował ją Camillo Puglisi Allegra. Wewnątrz znajdziecie 3 ramiona wypełnione kawiarniami, sklepami i biurami. To dobre miejsce jako punkt po drodze między Katedrą a Fontanną Neptuna.

 

Pociągiem przez cieśninę mesyńską

 

stacja w Mesynie
Stacja w Mesynie

Jeśli jesteście fanami pociągów, zdecydowanie warto przejechać się i przepłynąć pociągiem przez cieśninę mesyńską – niektóre z połączeń trenitalia oferują przejazd właśnie w taki sposób ogromnym promem wiozącym pociąg. Idealna atrakcja dla kogoś uwielbiającego niekonwencjonalne środki transportu. 

Transportem zbiorowym dojedziecie też do Taorminy i jej atrakcji oraz dalej na południe do Syrakuz.

 

Gdzie spać w Mesynie?

 

Mesyna ma wiele ciekawych miejsc gdzie warto wybrać nocleg, nie polecamy jednak ścisłego centrum i bliskości portu czy bulwarów w centrum bo ruch i korki potrafią być męczące. Polecamy jednak część bulwarów na północ od Fontanny Neptuna oraz wzgórza nad samą Mesyną, gdzie znajdziecie zapewne piękny widok na cieśninę mesyńską. Tutaj możecie znaleźć najciekawsze noclegi w Mesynie na znanym portalu do rezerwacji.

 

Mapa atrakcji w Mesynie

 

najlepsze atrakcje w Mesynie

1) Katedra w Mesynie 2) Campanile del Duomo con Orologio Astronomico 3) Santuario Parrocchia S.Maria Di Montalto 4) Sacrario di Cristo Re 5) Chiesa Santissima Annunziata dei Catalani 6) Stele della Madonna della Lettera 7) Fontanna Neptuna 8) Galleria Vittorio Emanuele III

Jeśli zastanawiacie się jakie miasto na Sycylii jeszcze wybrać, poczytajcie o atrakcjach Palermo lub atrakcjach Katanii. Polecamy także klimatyczną Ragusę i jej atrakcje!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz