11 najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech w 2023. Niemcy i najładniejsze targi - BelSole 11 najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech w 2023. Niemcy i najładniejsze targi

11 najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech w 2023. Niemcy i najładniejsze targi

Zapraszamy Was na zestawienie najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech jakie warto odwiedzić w 2023 roku. Pełne świątecznego klimatu, pysznego jedzenia i niesamowitych wręcz widoków. Opowiemy Wam gdzie są najładniejsze, najlepsze i najpiękniejsze Jarmarki i Kiermasze Bożonarodzeniowe jakie Niemcy mają Wam do zaoferowania! Zapraszamy!

 

Najładniejsze jarmarki bożonarodzeniowe, Niemcy

 

Jeśli zastanawiacie się gdzie wymyślono Jarmark Bożonarodzeniowy to będą to właśnie Niemcy. Tutaj nazywa się to wydarzenie Jarmarkiem Dzieciątka Chrystusowego lub jarmarkiem adwentowym. Właśnie z centralnej Europy tradycja ta przeniosła się na inne rejony świata, gdzie do dziś jarmarki świąteczne stanowią nierozłączną całość z okresem świątecznym w wielu krajach. Przed Jarmarkami Bożonarodzeniowymi, tradycją były tak zwane jarmarki grudniowe, także popularne w rejonie Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Genezą Jarmarków Bożonarodzeniowych i grudniowych są średniowieczne jarmarki pozwalające mieszkańcom miast zaopatrzyć się w produkty przed zimą. Dodatkowo przy okazji straganów z żywnością, swoje produkty wystawiali także lokalni rzemieślnicy. 

 • Pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech i na świecie został otwarty w Dreźnie w 1434 roku! 
 • Pierwszy Jarmark grudniowy powstał w w Wiedniu w 1296 roku
 • Jarmarki Bożonarodzeniowe w Niemczech zazwyczaj otwarte są w okresie adwentu i zamykane są parę dni po świętach.
 • Szacuje się, że w Niemczech jest od 1500 do 3000 jarmarków bożonarodzeniowych otwartych co roku.

Dość teorii, włączajcie Last Christmas albo Stille Nacht, oto to co Was zainteresuje najbardziej – czyli lista najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Berlinie

 

jarmark bożonarodzeniowy berlin
Kiermasz Świąteczny w Berlinie

Na początek Jarmarki Bożonarodzeniowe z Berlina (po tutejszemu Weihnachtsmarkt). Znajdziecie tutaj nie jeden, a wiele Jarmarków Świątecznych – jest ich prawie 80 w całym mieście i aglomeracji! Wiele z nich pięknie współgra z lokalną historyczną zabudową. Historia Jarmarków w Berlinie sięga 1530 roku na terenie starego Berlina.

Jeśli chodzi o najważniejsze Jarmarki w Berlinie, warto wspomnieć na pewno o Gendarmenmarkt w tym roku wyjątkowo będzie się odbywał na Babelpltatz. Zacznie się on już 27 listopada 2023 roku, trwać będzie do 31 grudnia 2023 roku. Jest to pełen uroku targ z unoszącym się zapachem grzanego wina i kawy pomiędzy straganami.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie

 

Jarmark bożonarodzeniowy Drezno

Gdzie jest najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech (nie licząc tych jarmarków grudniowych)? Przed Wami, Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie, powstał on w 1434 roku. Striezelmarkt to jeden z najpopularniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Odbywa się on tradycyjnie na Altmarkt od 1434 kiedy to Fryderyk II zezwolił na jednodniowy wolny targ przed świętami.

W tym roku zaczyna się on 29 listopada 2023, a kończy 24 grudnia 2023. Warto spróbować tutaj słynnej strucli drezdeńskiej i wina grzanego z jednego ze straganów!

 

Jarmark Świąteczny w Kolonii 

 

jarmark bożonarodzeniowy Kolonia

Jarmark w Kolonii pod katedrą to jeden z najpopularniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Rocznie odwiedza go prawie 5 milionów osób! Znajdziecie tutaj ponad 160 stoisk ze świątecznymi smakołykami i rękodziełem, do tego w planie jest ponad 100 wydarzeń powiązanych z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. Bonusem jest jedno z najwyższych w regionie drzewko świąteczne.

W tym roku zaczyna się on 17 listopada 2023 i potrwa do 23 grudnia 2023.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Lipsku

 

jarmark bozonarodzeniowy lipsk

Kolejny z rekordzistów jeśli chodzi o historię, Historia Jarmarku Bożonarodzeniowego w Lipsku sięga 1458 roku. To piękne miejsce, które jest całkiem blisko granic Polski warto odwiedzić ze względu na bardzo dużą ilość stoisk oraz pięknemu Marktplatz, które jest idealnym i klimatycznym tłem dla tego wydarzenia.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Lipsku zacznie się w tym roku 28 listopada 2023 i zakończy 23 grudnia 2023.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze

 

Źródło: https://www.christkindlesmarkt.de/en/

Norymberga nie kojarzy się Polakom za dobrze – jednak powinna kojarzyć się z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym Christkindlesmarkt! Na 180 stoisk co rok przyjeżdża około 2 miliony turystów. Jarmark Świąteczny w Norymberdze odbywa się jak co roku na rynku głównym. Wydarzenie tradycyjnie otwiera Dziecię Chrystusowe (Christkind), który przynosi dzieciom prezenty na święta!

Warto spróbować tutaj Bratwursta Norymberskiego.

Jarmark Świąteczny w Norymberdze w tym roku zaczyna się 1 grudnia a kończy 24 grudnia 2023.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Stuttgarcie 

 

Stuttgart jarmark bożonarodzeniowy

Ten piękny Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się w centrum Stuttgartu już od 1692 roku. Ponad  200 stoisk oferuje wiele przysmaków i pamiątek dla prawie 4 milionów odwiedzających rocznie. Jarmark jak co roku odbywa się na Schlossplatz, Karlsplatz, Schillerplatz i Marktplatz

Targ potrwa od 29 listopada do 23 grudnia 2023

 

Jarmark Świąteczny w Brunszwiku

 

Ten Targ Bożonarodzeniowy to jeden ze starszych jarmarków w Niemczech! Jego historia sięga, aż 1505 roku. 140 stanowisk znajdziecie zaraz obok katedry w centrum Brunszwiku zaraz obok słynnego Lwa zamkowego Brunszwiku.

Warto spróbować tutaj Braunschweiger Mumme, czyli quasi-piwem bez alkoholu.

 

Rothenburg ob der Tauber

 

Rothenburg jarmark
Źródło: https://www.rothenburg.de/besuchen/planen/infomaterial-zum-download

Gdzie jest najpiękniejszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech? Zapewne tutaj w Rothenburg ob der Tauber. To jeden z najbardziej urokliwych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Ten mały targ świąteczny w Rothenburg ob der Tauber to klimatyczne wydarzenie pełne świątecznej aury, zapachu lokalnych wyrobów i kawy.

Rothenburg ob der Tauber znajduje się pomiędzy Norymbergią a Sztuttgartem. Dzięki pięknej średniowiecznej architekturze, ten mały jarmark przepełniony jest klimatem świąt. Odbywa się tradycyjnie na Marktplatz Rothenburg ob der Tauber. Wygląda to niczym scena z jakieś gry rpg. Polecamy!

 

Wąwóz Ravenna

 

Źródło: https://www.hochschwarzwald.de/veranstaltungen-hochschwarzwald/weihnachtsmarkt-ravennaschlucht

Nietypowe jarmarki bożonarodzeniowe i Niemcy?  To wyjątkowy Jarmark Świąteczny bo umiejscowiony pod wiaduktem kolejowym. Nie jest to jednak zwykły wiadukt, tylko most w Ravennie wyglądający niczym z Harrego Pottera. Pod Viadukt Ravennaschlucht znajduje się mały targ bożonarodzeniowy oświetlony nastrojowym światłem. Kolumny wiaduktu mają, aż 40 metrów wysokości. Najlepiej podjechać tam samochodem lub autobusem. Parking przy targu kosztuje 7 EUR. Autobusy odbiorą Was ze stacji kolejowych Hinterzarten lub Himmelreich. Jest to raczej mało znane miejsce wśród polskich turystów.

Jarmark bożonarodzeniowy w wąwozie Rawenny potrwa od 24 listopada do 17 grudnia 2023 roku. Wejście będzie płatne.

 

Monachium

 

kiedy jest jarmark bożonarodzeniowy w Monachium

Atrakcją Jarmarku Bożonarodzeniowego w Monachium na Marienplatz jest jak co roku ogromna choinka, wiele stanowisk i Ratusz w Monachium, który góruje nad całym jarmarkiem. Na targu bożonarodzeniowym w Monachium poznacie także słynne Krampusy na Krampuslauf, gdzie te rogate istoty kroczą przez miasto. Mają one „pomóc” świętemu Mikołajowi w dostarczeniu prezentów w mikołajki.

Targ Bożonarodzeniowy w Monachium będzie trwać od 27 listopada do niedzieli 24 grudnia 2023 roku.

 

Targ bożonarodzeniowy w lesie Velen

 

Jarmarki bożonarodzeniowe i Niemcy to nie tylko centra miast. Wybraliśmy ten Jarmark Bożonarodzeniowy ze względu na wyjątkowe klimatyczne otoczenie małego lasu. Jarmark ten znajduje się w lesie niedaleko Velen przy  Eschstraße 118. I teraz uwaga,  Jarmark Bożonarodzeniowy w Velen w 2023 roku trwa tylko 3 dni!. Zaczyna się 24 listopada a kończy 26 listopada. Trzeba się więc śpieszyć! Jest to mało znany wśród Polaków jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech.

Więcej informacji znajdziecie na https://waldweihnachtsmarkt.com/

 

Jarmark Świąteczny w Hamburgu

 

jarmark świąteczny Hamburg

Na koniec miasto w któym znajdziecie prawie 30 jarmarków świątecznych. Hamburg! Nie jest może najstarszy, ale jest bardzo klimatyczny – Ratusz w Hamburgu nadaje mu odpowiedni klimat i dostojność. Będziecie tutaj mogli posłuchać muzyki na żywo, spotkać się z Mikołajem czy spróbować lokalnych smakołyków. Jarmark Bożonarodzeniowy w Hamburgu potrwa od 22 listopada do 23 grudnia 2023 roku.

Warto spróbować tutaj röstitaler czyli małych placków ziemniaczanych z cebulą.

W Hamburgu znajdziecie także wydarzenie Winter Pride, targ LGBTQ+  gdzie każdy może poczuć się godnie i swobodnie.

 

Mapa najpiękniejszych jarmarków w Niemczech

 

Najpiękniejsze jarmarki Niemcy

1) Berlin 2) Drezno 3) Lipsk 4) Norymberga 5) Monachium 6) Brunszwik 7) Hamburg 8) Jarmark w lesie Velen 9) Wąwóz Revenna 10) Rothenburg ob der Tauber 11) Stuttgart 12) Kolonia

 

Niemcy i targi bożonarodzeniowe, podsumowanie

 

Jak się pewnie domyślacie, lista najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych przy liczbie 1500 – 3000 targów w Niemczech rocznie, nie może skończyć się tylko na 12 pozycjach. Jakie jarmarki bożonarodzeniowe jeszcze polecamy zobaczyć? 

 • Jarmark Bożonarodzeniowy we Fryborgu (międzynarodowy jarmark świąteczny na południu niemiec)
 • Jarmark Bożonarodzeniowy w Konstancji (jarmark bożonarodzeniowy nad jeziorem)
 • Jarmark Bożonarodzeniowy w Ulm (obok gotyckiej katedry)
 • Jarmark Bożonarodzeniowy w Bremie (nad brzegiem Wezery)
 • Jarmark Bożonarodzeniowy w Getyndze 
 • Jarmark Bożonarodzeniowy w Trewirze.
 • Jarmark Bożonarodzeniowy w Düsseldorfie
 • Jarmark Bożonarodzeniowy w Gorlitz (jarmark świąteczny blisko granicy z Polską)

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz