Sylwester 2023 w Turcji, cena, pogoda. Nowy rok w Turcji, zwyczaje noworoczne Mutlu Yillar!

Zaczynasz planować Sylwestra i zastanawiasz się, czy przywitanie roku 2023 w tym kraju to dobry pomysł? To może okazać się świetnym pomysłem! Sylwester to jedno z najpopularniejszych świąt w Turcji. Tradycje sylwestrowe w tym kraju obejmują standardowo rodzinny obiad, losowanie narodowej loterii i odliczanie do północy. Zobaczcie ile kosztuje Sylwester w Turcji, jaka będzie pogoda, jakie są zwyczaje noworoczne w Turcji i czy w Turcji obchodzi się Sylwestra? Zapraszamy!

 

Jak obchodzi się w Turcji Nowy Rok?

 

Sylwester to właściwie jedno z najpopularniejszych świąt w Turcji. W języku tureckim nazywa się Yilbasi Gecesi. Standardowe tradycje sylwestrowe to rodzinny obiad (trochę podobny do świątecznej kolacji w Polsce), losowanie w narodowej loterii i odliczanie do północy. Podczas kolacji zazwyczaj podaje się indyka, a po jedzeniu, zwłaszcza starsze pokolenia, grają w gry w oczekiwaniu na północ. W dawnych czasach najbardziej popularną z nich było bingo! Kanały telewizyjne tureckiej telewizji już od wczesnego popołudnia relacjonują celebracje w poszczególnych miastach, pokazują wyniki loterii oraz historie szczęśliwców. Członkowie rodziny często wręczają sobie o północy drobne upominki!

 

Wielka loteria noworoczna w Turcji

 

Kupony na loterię można kupić w wielu miejscach w mieście. Kolejki do punktów sprzedaży są często długie i zawiłe. Główna nagroda to zazwyczaj kilkadziesiąt milionów euro. Turcy uwielbiają czytać o corocznych szczęśliwcach, którym udało się wygrać. Po rodzinnej kolacji większość młodych ludzi wychodzi z domu, aby świętować z przyjaciółmi w klubach i barach. Na głównych placach w mieście, np. na placu Taksim w Stambule, ludzie zbierają się, żeby tańczyć i oglądać fajerwerki.

 

Nowy rok w Turcji

 

Jak w każdej kulturze, w Turcji, jest szereg przesądów związanych ze szczęściem w Nowym Roku. Najbardziej popularny z nich to ten związany z …granatem. Aby mieć szczęście w Nowym Roku należy pokropić drzwi wejściowe sokiem z tego owocu. Można wybrać też mniej brudzącą opcję, czyli posypanie drzwi solą. Jako prezent członkowie rodziny często wręczają sobie…czerwone majtki! Mają one przynieść sukces w nadchodzącym roku.

 

Sylwester w Turcji cena

 

Antalya atrakcje
Antalya

Jednym z najpiękniejszych miejsc do spędzenia Nowego Roku w Turcji jest na pewno Cieśnina Bosfor w Stambule. Spędzenie Sylwestra w jednej z restauracji nad wodą bądź bezpośrednio na łodzi, to na pewno gwarancja niezapomnianych widoków rozświetlonego miasta i fajerwerków. Stambuł w ogóle to bardzo popularne wśród Turków miejsce na spędzenie Sylwestra. Każde większe miasto zapewni nam szereg atrakcji. Ankara? A może turystyczne miejscowości przy wybrzeżu? Niezależnie, który z regionów Turcji wybierzemy, spędzenie Sylwestra w tym kraju będzie świetnym wyborem! Ile kosztuje Sylwester w Turcji? Za wycieczkę do Turcji w czasie Sylwestra 2023 należy zapłacić od 2100 PLN do około 5000 PLN za hotele z wyższym standardem.

Zobaczcie gdzie spędzić sylwestra i wybierzcie najlepsze do tego miasto: Stambuł, Antalya, Alanya, Side, Izmir, Bodrum.

 

Sylwester w Turcji pogoda

 

Turcja Grudzień

Czy w Turcji w Sylwestra jest ciepło? Turcja jest długa i szeroka, w jednym momencie w Turcji możecie mieć -20 stopni Celsjusza jak i +20 stopni Celsjusza. Więcej o pogodzie w zimie dowiecie się z artykułu o pogodzie w Turcji w zimie.

Dodaj komentarz