11 najlepsze atrakcje Brindisi i okolicy. Co zobaczyć w Brindisi? Tu się kończą drogi! - BelSole

11 najlepsze atrakcje Brindisi i okolicy. Co zobaczyć w Brindisi? Tu się kończą drogi!

Zapraszamy Was do zwiedzenia Brindisi, włoskiego miasta w Apulii – które zazwyczaj nie jest pierwszym wyborem wśród turystów. Niesłusznie! Opowiemy Wam co zobaczyć w Brindisi, jakie atrakcje Brindisi ma Wam do zaoferowania, co zwiedzić i co robić w Brindisi. Przed Wami jedyny taki poradnik i przewodnik po Brindisi. Poznajcie atrakcje turystyczne Brindisi!

 

Co zobaczyć w Brindisi?

 

zwiedzanie Brindisi

Brindisi to siódme największe miasto w Apulii. Jednak jest to ważne miejsce na komunikacyjnej mapie Włoch. Znajduje się tutaj lotnisko, autostrada na południe kraju oraz linia kolei z Bari do Lecce. 

co zobaczyć w Brindisi

Brindisi nie jest dużym miastem jeśli chodzi o wielkość. Atrakcje Brindisi znajdują się w samym centrum miasta (w większości) gdzie spokojnie możecie przemieszczać się na nogach. To ciekawe miejsce na jednodniową wycieczkę z Bari czy Monopoli. W Brindisi znajdziecie wiele ciekawych zabytków (które są wymienione poniżej 🙂 ), a w okolicach Brindisi znajdziecie mnóstwo pięknych plaż – więc możecie przemyśleć o wypadzie na chwilę na plażing. 

Uliczki w Brindisi
Uliczki w Brindisi

Charakterystyczny układ zatoki nad którą leży Brindisi przypomina rogi jelenia, którego to Brindisi ma w herbie. Brention oznacza też głowę jelenia z messapijskiego.

Oceniamy szybkie zwiedzanie atrakcji w centrum Brindisi na około 4 – 5 h, wolne na około 8 h.

Zacznijmy więc listę najlepszych atrakcji w Brindisi!

 

Colonne Romane

 

Colonne Romane
Colonne Romane od strony schodów

Zapewne wielu z Was zna via Appia z Rzymu, czyli starożytną drogę prowadzącą z Rzymu. Prowadzi ona właśnie do Brindisi, tutaj kończy się właśnie via Appia. Zostały one (kolumny w Brindisi) zbudowane z prokonezyjskiego marmuru w II wieku n.e. Do dziś została w tym miejscu prawie cała jedna kolumna i część drugiej, która to została przeniesiona do Lecce. 

Colonne Romane
…i od tyłu.

Colonne Romane di Brindisi znajdują się przy schodach, zaraz obok bulwaru na końcu via Colonne. Oryginalna głowica kolumny znajduje się w pobliskim muzeum.

 

Bulwar w Brindisi

 

Bulwar w Brindisi

Bulwar w Brindisi to miejsce które tętni życiem i jest to w zasadzie centrum życia Brindisi. Znajdziecie tutaj wiele kawiarenek, restauracji czy atrakcji wymienionych tutaj w tekście. Z tego miejsca też możecie udać się wodną taksówką lub promem na drugą stronę zatoki. Wszelkie festiwale czy wydarzenia zazwyczaj odbywają się przed Piazza Santa Teresa na via Lenio Flacco.

Z bulwarów Brindisi odpłyniecie także wycieczkowcami w inne ciekawe miejsca w Europie dostępne promem z Brindisi. Nie mówimy o regularnych promach, których przystań jest oddalona od centrum.

Bulwar w Brindisi

Po lewej stronie bulwarów znajdziecie część z zamkiem oraz przystanią dla marynarki wojennej.

okręty wojenne w Brindisi

 

Cattedrale San Giovanni Battista

 

Cattedrale San Giovanni Battista
Katedra w Brindisi

Nie byłoby włoskiego miasteczka bez ciekawej Katedry. Ta w Brindisi poświęcona jest świętej Teodorze i Świętemu Wawrzyńcowi. Jest raczej niepozorna, jednak ta romańska świątynia zbudowana została w XI wieku. Dziś możecie podziwiać jej XVIII fasadę po odbudowie po trzęsieniu ziemi, plac katedralny to także urokliwe miejsce idealne na zdjęcie na social media 😉

 

Apulijskie miasteczka

 

Polignano a mare

Z Brindisi macie blisko do wielu pięknych apulijskich miasteczek, które warto odwiedzić. Gdzie jechać na wycieczkę z Brindisi? Polecamy wybrać takie miejsca jak: Monopoli, Polignano a Mare, Otranto, Lecce czy Alberobello. Pociągiem dojedziecie z Brindisi do Monopoli, Polignano a Mare i Lecce, samochodem wygodnie będzie do Alberobello czy Otranto. 

 

Plaże Brindisi

 

baia dei Turchi

W samym Brindisi nie znajdziecie wielu plaż, jednak w okolicy znajduje się wiele najpiękniejszych plaż Apulii. W centrum znajduje się piaszczysta Lido Cala Materdomini, Lido Granchio Rosso oraz Hemingway Beach. Znajdziecie je zaraz obok lotniska.

W okolicy Brindisi znajdziecie Spiaggia di Pantanagianni Grande czy dei Camerini. Jeśli pojedziecie bardziej na południe, dojedziecie do plaż Otranto oraz do słynnej Baia dei Turchi.

 

Piazza Santa Teresa

 

Piazza Santa Teresa

Piazza Santa Teresa to jeden z większych placów w Brindisi, znajduje się on na północnym-zachodzie centrum miasta. Przy placu znajdziecie parafię Santa Teresa, pomnik Monumento ai Caduti d’Italia oraz słynną fontannę Vittorio Emanuele III. To też dobry punkt widokowy na drugą część miasta i nabrzeże z łodziami wojskowymi w Brindisi.

 

Corso Roma i Umberto

 

Corso Giuseppe Garibaldi i Corso Roma
Corso Giuseppe Garibaldi i Corso Roma

Corso Roma, Corso Giuseppe Garibaldi i Corso Umberto to trzy główne trakty handlowe i ulice prowadzące do centrum. Znajdziecie tutaj oczywiście sklepy znanych marek, kawiarenki czy restauracje. To miejsce, które pewnie zobaczycie bo doprowadzi Was do samego centrum ze Stazione Centrale.

 

Palazzo Granafei Nervegna

 

Palazzo Granafei Nervegna

Co zwiedzić w Brindisi? To rodzinny dom rodów Nervegna i Granafei pochodzących z Konstantynopola. Dziś w tym budynku z XVI wieku znajduje się muzeum gdzie znajdziecie oryginalną głowicę kolumny z via Appia. Znajdziecie tutaj też wiele historycznych eksponatów związanych z Brindisi oraz pomieszczenia administracji miejskiej Brindisi. Muzeum otwarte jest dla zwiedzających codziennie od 08.00 do 20.00.

 

Monumento al Marinaio d’Italia

 

Monumento al Marinaio d'Italia
Monumento al Marinaio d’Italia

Monumento al Marinaio d’Italia znajduje się po drugiej stronie zatoki – jednak spokojnie dostrzeżecie go z bulwarów Brindisi. Powstał on w 1933 roku ku pamięci żeglarzy i marynarzy włoskich. Za 3 EUR możecie wjechać windą prawię na samą górę, skąd będziecie mieć widok na całe Brindisi, lotnisko i port.

Pomnik mierzy sobie 68 m wysokości licząc od wysokości bulwaru.

 

Castello Federiciano di Brindisi

 

Castello Federiciano di Brindisi
Dziś w Castello Federiciano di Brindisi jest baza marynarki wojennej

Zamek w Brindisi góruje nad zachodem centrum Brindisi. Znajduje się on zaraz przy (w) bazie wojskowej marynarki. Aby go zobaczyć w środku należy się niestety wcześniej umówić na zwiedzanie. Polecamy jednak po prostu zobaczyć go z zewnątrz i przejść się po okolicy.

 

Castello Alfonsino di Brindisi

 

Castello Alfonsino di Brindisi
Castello Alfonsino di Brindisi z oddali

Zamek Alfonsino znajduje się u ujścia zatoki, przez lata była to fortyfikacja chroniąca przed wpłynięciem wrogich jednostek do zatoki. Wybudowano ją pomiędzy 1481 a 1609 rokiem. Od 2021 roku zamek otwarty jest dla zwiedzających a do tego czasami odbywają się tutaj różne wydarzenia kulturalne.

 

Santa Maria del Casale

 

Santa Maria del Casale

To zdecydowanie najpiękniejszy kościół w Brindisi, umiejscowiony jest jednak za centrum zaraz przy lotnisku. Wybudowano go w 1322 roku i jego charakterystycznym elementem jest ciekawa elewacja oraz piękne freski wewnątrz kościoła. Podobno sam Franciszek z Asyżu miał się tutaj modlić. 

W środku zwróćcie uwagę na przepiękne freski z XIV wieku, zwłaszcza Sąd Ostateczny na ścianie wejściowej robi wrażenie. Kościół Santa Maria del Casale jest pomnikiem narodowym Włoch od 1875 roku.

 

Najlepsze atrakcje Brindisi

 

atrakcje Brindisi mapa

1) Colonne Romane di Brindisi 2) Katedra w Brindisi 3) Bulwar w Brindisi 4) Piazza Santa Teresa 5) Castello Federiciano di Brindisi 6) Castello Alfonsino di Brindisi 7) Santa Maria del Casale 8) Monumento al Marinaio d’Italia 9) Palazzo Granafei Nervegna 10) Corso Roma i Giuseppe Garibaldi

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz