Cypr czy Kreta? Co wybrać? Gdzie taniej, lepiej, cieplej? - BelSole

Cypr czy Kreta? Co wybrać? Gdzie taniej, lepiej, cieplej?

Cypr i Kreta to jedne z największych wysp na Morzu Śródziemnym, pełne są pięknych plaż i atrakcji. Co jednak wybrać? Kretę czy Cypr? Gdzie jest taniej, gdzie są lepsze plaże i lepsza atrakcje? Oto poradnik specjalnie dla Was!

Słowem wstępu, Cypr to wyspa o powierzchni 9251 km² i mająca ponad 1 200 000 ludności, Kreta znajduje się na zachód od Cypru – leży bliżej Grecji, ma 8336 km² oraz 620 000 mieszkańców. Cypr znajduje się bardzo blisko wschodniego krańca Morza Śródziemnego, niedaleko Turcji i Izraela.

Gdzie lepsza pogoda? Gdzie cieplej?

 

akamas cypr
Piękne widoki z górek na półwyspie Akamas na Cyprze

Załóżmy, że planujecie wycieczkę w lecie – jeśli tak, to obie wyspy są wtedy bardzo gorące. Cypr jest minimalnie cieplejszy, do tego na Krecie macie większą szansę na silny wiatr. Różnica w temperaturze jest bardzo subtelna. Cypr w lecie to idealna destynacja dla fanów bardzo gorących dni, Kreta w lecie jest naszym zdaniem tylko trochę chłodniejsza – ale spieczecie się wszędzie tak samo! Dzięki bliskości obu wysp, temperatury w całym roku nie różnią się bardzo od siebie pomiędzy wyspami.

 

Gdzie lepsze atrakcje? na Cyprze czy na Krecie?

 

pałac Knossos
Pałac Knossos, atrakcje Krety

Jeśli lubicie zwiedzanie, obie wyspy są na tyle duże i pełne atrakcji, że się nie zawiedziecie. Mamy jednak pewne wskazówki. Atrakcje Cypru to głównie piękne parki narodowe, atrakcje Famagusty, Pafos i Larnaki, koncentrują się wokół burzliwej historii Cypru, centra miast są zazwyczaj małe i nie są obsiane atrakcjami jak dla przykładu Florencji. Atrakcje Krety to miks historii minojskiej (Knossos) i weneckiej z domieszką pięknych parków narodowych. Jeśli lecicie na krótki okres, warto wybrać się na Kretę i zobaczyć Knossos, jeśli na dłużej – według nas na Cypr i zobaczyć koniecznie Famagustę i Parki Narodowe oraz Flamingi na Cyprze.

 

Gdzie na plażę? Na Cypr czy na Kretę?

 

najlepsze plaże na Krecie
Plaże na Krecie

Zawsze mamy problem z poleceniem odpowiedniej wyspy dla plażowiczów – zazwyczaj wspaniale wspominamy kąpiele na Morzu Śródziemnym, zwłaszcza, że wody są w nim ciepłe. Cypr dysponuje pięknymi plażami, polecamy zwłaszcza Lara Beach, Ayia Napa, Golden Beach czy Błękitną Lagunę. Plaże na Krecie to głównie popularna Laguna Balos, Elafonisi i Falassarna. Bardziej urozmaicone są jednak plaże na Krecie, co nie oznacza, że te na Cyprze nie są wspaniałe. Tutaj jednak znajdziecie różowe piaski na Elafonisi, piękną Lagunę Balos czy też mnóstwo plaż z błękitną flagą. 

 

Gdzie z dzieckiem? Na Cypr czy na Kretę?

 

Wyjazd z dzieckiem na Kretę czy na Cypr to doskonały pomysł, o ile macie odpowiedni hotel i warunki. Dlatego więc naszym zdaniem i po doświadczeniu wielu osób, które znamy najważniejszy będzie tutaj wybór hotelu w pierwszej kolejności, a nie wyspy. Jeśli chodzi o transport na wyspie, jeśli chcecie jeździć samochodem, na Cyprze jeździcie po lewej stronie! Plaże dla dzieciaków są odpowiednio zabezpieczone na obu wyspach. Jeśli jednak lecicie już z nastolatkiem, który ma powyżej 16 lat, może on proponować jednak Cypr ze względu na imprezowy charakter wyspy.

 

Gdzie taniej?

 

Gdzie jest taniej? Na Cyprze czy Krecie? Porównamy sobie Pafos z Chanią dla równych szans. Ogólne ceny w restauracjach i kawiarniach pokazują pewną przewagę Cypru – zwłaszcza w kontekście tańszych obiadów, piwo jest zdecydowanie tańsze na Cyprze. Produkty w sklepach mają porównywalne ceny i nie ma tutaj wielkiej przewagi żadnej z wysp. Hotele i apartamenty nie różnią się zupełnie ceną, tutaj i tutaj znajdziecie okazje, miejsca tańsze i droższe – naszym zdaniem obie wyspy są mocno porównywalne pod kątem cen. Jeśli zależy Wam na cenie, szukalibyśmy po prostu odpowiednich okazji na lot i nocleg. 

 

Podsumowanie: Cypr czy Kreta, co wybrać?

 

Co więc wybrać? Kretę czy Cypr? Naszym zdaniem wybór zależy oczywiście od tego co chcecie na wyspie robić!

  • Jeśli chcecie zwiedzać i jedziecie na weekend – wybierzcie Kretę, jak macie więcej niż tydzień polecamy Cypr.
  • Jeśli lubicie plażować, powinniście wybrać plaże na Krecie.
  • Fanów gorących temperatur zaskoczą pozytywnie obie wyspy z lekkim wskazaniem Cypru.
  • Fani pieszych wycieczek za to powinni raczej wybrać Cypr i jego Parki Narodowe. 

Dla każdego coś miłego! Zobaczcie zestawienie najlepszych greckich wysp na naszej stronie lub atrakcji Cypru!

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz