Cypr czy Malta? Co wybrać? Gdzie lepiej, taniej, cieplej? - BelSole

Cypr czy Malta? Co wybrać? Gdzie lepiej, taniej, cieplej?

Zastanawiacie się, która z wymienionych Cypr czy Malta jest lepsza na wakacje? Odpowiedź jak każdego może zawieźć bo oczywiście, ZALEŻY – ale postaramy się odpowiednio Was pokierować i jednak odpowiedzieć na pytanie gdzie lepiej lecieć czy na Cypr czy na Maltę. Odpowiemy gdzie jest cieplej, gdzie są lepsze plaże, gdzie więcej atrakcji czy na Cyprze czy Malcie.

Porównanie Malty i Cypru

Te wyspy są jednocześnie bardzo podobne i jednocześnie bardzo różne. Zacznijmy od różnic, Cypr to zdecydowanie większa wyspa mająca 9,251 km2 oraz 1,189,265 obywateli. Malta ma tylko 316 km2 oraz 514.564 obywateli. Jak widać Malta jest zdecydowanie bardziej zaludniona. Na Cyprze znajdziecie także liczną mniejszość muzułmańską. W czym wyspy są podobne? Jeśli chodzi o plaże, widoki to Malta jest po prostu małą kopią Cypru z pięknymi miejscami jednak z mniejszą ich ilością. Atrakcje na Malcie skupiają się w jednym miejscu, natomiast na Cyprze rozsiane są po całej wyspie podzielonej pomiędzy Cypr północny (turecki) i południowy. Obie wyspy były kiedyś rządzone przez Wielką Brytanię, dlatego widać w obu miejscach wpływ Królestwa na kulturę. Malta to mieszanka włosko-brytyjsko-afrykańska z dziwnym wyjątkowym językiem natomiast Cypr to mieszanka turecko-grecka z domieszką UK.

 

Gdzie lepsza pogoda? Gdzie cieplej?

 

Gdzie cieplej Cypr czy Malta

Przez lepszą pogodę musimy uznać tutaj po prostu tą z wyższą temperaturą i mniejszą ilością opadów – w końcu większość z Was szuka miejsca na wakacje i doskonałych warunków pogodowych. W obu miejscach się nie zawiedziecie i temperatury w wakacje są bardzo wysokie, powyżej 30 stopni Celsujesza – jednak na Cyprze są one minimalnie wyższe w lecie. Tak samo na Cyprze opadów jest mniej niż na Malcie. Dlatego jeśli koniecznie musicie się spiec na słońcu, wybierzcie Cypr 🙂 Weźcie ze sobą też filtr, czapkę i dużo wody! Możecie też zawsze lecieć na Maltę w zimie i na Cypr w zimie.

 

Gdzie lepsze plaże, Cypr czy Malta?

 

Plaża Cypr
Plaża Na Cyprze

Malta jest zdecydowanie mniejsza od Cypru, dlatego proporcjonalnie mniej plaż znajdziecie na Malcie – jednak ich jakość na obu wyspach jest porównywalna. Na Cyprze warto poopalać się i wykąpać na Plaży Nissi, Lara Beach czy Coral Bay. Na Malcie najlepszymi plażami są Mellieħa Bay, Għajn Tuffieħa, Golden Bay. Punkt jednak ląduje dla Malty ze względu na urkliwość plaż na niej. Jeśli jednak lecicie na weekend lub tydzień na Maltę lub Cypr, nie zobaczycie według nas różnicy. Do tego woda w okolicy Cypru w Morzu Śródziemnym będzie trochę cieplejsza.

 

Gdzie lepsze atrakcje na Cyprze czy Malcie?

 

Valletta Malta
Valletta i jej atrakcje

Tutaj mamy dość ciekawe porównanie, na Malcie główną atrakcją, ale niebyle jaką – jest centrum Valletty, wpisane na listę Unesco. Na Cyprze atrakcje rozsiane są po wyspie, część atrakcji jest w Famaguście, część w Pafos. Atrakcji jest na ogół mniej w każdym z tych miast niż w Valletcie. Atrakcje Larnaki zapewne zwiedzicie w jeden dzień. Dlatego jeśli lecicie na weekend, zdecydowanie polecamy Maltę, jeśli na dłużej to Cypr.

 

Gdzie z dziećmi? Na Cypr czy Maltę?

 

z dziecmi Cypr czy Malta

Jeśli przez dziecko rozumiecie małego człowieka poniżej 10 lat, to wybierzcie Cypr i jakiś hotel z opieką dla dzieci. Jest ich bardzo dużo na Cyprze dzięki umowom hoteli z biurami podróży. Jeśli owe dziecko ma mieć więcej niż 10 a mniej niż 16 lat to obie wyspy będą dobrą decyzją i w obu miejscach nastolatek czuć się będzie dobrze. Dzieciaki powyżej 16 lat, które polecą na Cypr mogą przypadkiem zboczyć do Ayia Napa na kluby i plażę i teraz pytanie co z tym zrobicie 🙂 

 

Gdzie na trekking?

 

hiking na Cyprze
Park Narodowy na Cyprze Północnym

Tutaj oczarowani byliśmy Parkami Narodowymi na Cyprze, jest ich sporo i zwłaszcza półwyspy Akamas i Dipkarpaz to piękne miejsca na spacer. Czy jednak Malta jest gorsza jeśli chodzi o piękne widoki? Nic bardziej mylnego – spacer po Marfie, Blue Lagoon, Dingli czy Marsaskala to równie piękne miejsca. Tak samo jak w przypadku atrakcji na Malcie i Cyprze – jeśli macie mniej dni, nie zobaczycie różnicy bo Malta po prostu ma trochę mniej ścieżek do hikingu – jednak na parę dni wystarczy. Jeśli macie więcej niż tydzień, polecamy Cypr.

 

Gdzie taniej? Cypr czy Malta?

 

osioł Cypr

Szukacie tańszych wakacji? Mamy złą wiadomość dla fanów Malty, jest droższa od Cypru. Zestawienie cen na Cyprze, oraz cen na Malcie to Wam pokaże. Dla porównania wzięliśmy obiady: Na Malcie droższe o ponad 5 EUR (19 do 14 EUR), butelka wody droższa o 0,4 EUR (0,8 do 1,2 EUR), piwo droższe o 0,3 EUR (1,3 do 1,68 EUR), bilety na autobus są droższe na Malcie o 0,25 EUR. Nie wszystko jest droższe, espresso czy wino są tańsze na Malcie. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak rzecz, iż Malta jest droższa niż Cypr. Oczywiście cenę możecie skompensować na przykład bonem o wartości 200 EUR od rządu Malty. Pamiętajcie, że walutą na Cyprze jest Euro i Lira Turecka na Malcie Euro.

Co więc wybrać Maltę czy Cypr? Naszym zdaniem dużo zależy od tego ile macie czasu i czy lecicie z dzieckiem i czy cenicie sobie atrakcje w miastach. 

  • Macie dużo czasu wybierzcie Cypr, jeśli mniej to Maltę
  • Jeśli lecicie z dzieckiem, więcej hoteli znajdziecie jednak na Cyprze
  • Fajniejsze plaże są chyba jednak na Malcie – jednak i Cypr ma piękne
  • Valletta to doskonałe miejsce do zwiedzania – na Cyprze takim miastem będzie Famagusta

Powodzenia i miłych wakacji! Zobaczcie jeszcze poniższy link do porównania Cypru i Sycylii! 🙂

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz